facebook na komputerze

Facebook nie działa? Oto przyczyny awarii oraz sposoby na problemy

4 minuty czytania
Komentarze

[AKTUALIZACJA]

Dziś (tj. 5 marca) około godziny 16:00 czasu polskiego doszło do poważnej globalnej awarii Messengera, Facebooka oraz Instagrama. W przypadku wszystkich tych platform użytkownicy zostali wylogowani ze swoich kont i nie mogą ponownie się do nich zalogować.

Bardzo możliwe, że gdy w 2024 roku usłyszmy, że Facebook nie działa – nie zrobi na nas to aż tak wielkiego wrażenia, jak jeszcze dekadę temu. Pomimo tego platforma Marka Zuckerberga wciąż jest niezwykle popularna, a gdy tylko dotnie ją jakaś awaria, natychmiast informują o tym miliony ludzi na całym świecie.

Facebook nie działa? Każda awaria ma swój powód

Ilustracja do tekstu Facebook nie działa. Osoba trzymająca duże logo Facebooka przed twarzą na niebieskim tle.
Fot. Freepik / rawpixel.com / Freepik

W dzisiejszych czasach, kiedy media społecznościowe stanowią nieodłączny element naszego codziennego życia, każda awaria platformy takiej jak Facebook może wywołać falę niezadowolenia wśród użytkowników na całym świecie. W związku z tym warto przyjrzeć się najczęstszym przyczynom awarii serwisu, ich częstotliwościom oraz wpływowi, jaki mogą mieć na społeczność online.

Okazuje się, że gdy Facebook nie działa – jest to spowodowane jednym z czterech poniższych problemów. Naturalnie czasami nakłada się na siebie więcej mniejszych usterek, jednak ogólnie rzecz biorąc, tak prezentują się najczęstsze przyczyny awarii Mety:

  • Problemy techniczne – od aktualizacji serwerów aż po proste błędy w kodzie. Techniczne usterki są najczęstszymi winowajcami awarii Facebooka. W związku z tym, że jest to złożona platforma, regularnie przechodzi przez aktualizacje, które czasami mogą prowadzić do nieoczekiwanych problemów.
  • Ataki DDoS – Facebook, jako jedna z największych platform społecznościowych, jest atrakcyjnym celem dla ataków typu DDoS (Distributed Denial of Service), które mogą tymczasowo unieruchomić serwisy przez zalewanie serwerów ogromną ilością zapytań.
  • Błędy użytkowników – niektóre problemy mogą wynikać z nieprawidłowej konfiguracji ustawień przez użytkowników lub zainstalowania niesprawdzonych aplikacji, które wchodzą w konflikt z funkcjonalnością Facebooka.
  • Problemy z połączeniem internetowym – Czasami problem leży po stronie użytkownika – słabe lub niestabilne połączenie internetowe może uniemożliwić korzystanie z serwisu.

Jak poradzić sobie z awariami Facebooka?

Dłoń trzymająca smartfon z logo Facebooka na ekranie, w tle rozmyte logo firmy Meta.
Fot. FellowNeko / Depositphotos

Awaria Facebooka jest zazwyczaj szybko zauważalna dla jego globalnej społeczności. Zespół techniczny Facebooka pracuje nad rozwiązaniem problemów 24 godziny na dobę, ale czas poradzenia sobie z usterką może się różnić – od kilku minut aż po kilka godzin. W skrajnych przypadkach jest to nawet doba. Wszystko zależy od skali i rodzaju problemu.

Skutki awarii Facebooka mogą być rozległe, ponieważ wpływają na komunikację, marketing cyfrowy i dostęp do informacji. Firmy korzystające z Facebooka do promocji czy sprzedaży mogą doświadczyć strat finansowych, a użytkownicy – problemów z dostępem do ważnych dla nich treści czy kontaktu z bliskimi.

Jak zgłosić usterkę Facebooka

  1. Skorzystaj z centrum pomocy – Facebook oferuje centrum pomocy, gdzie użytkownicy mogą znaleźć odpowiedzi na wiele pytań i zgłosić problemy.
  2. Użyj funkcji zgłaszania problemów – w aplikacji Facebooka i na stronie internetowej znajduje się opcja do zgłaszania problemów z działaniem serwisu. Warto opisać napotkany problem jak najdokładniej, aby ułatwić jego rozwiązanie.
  3. Skontaktuj się poprzez media społecznościowe – dosyć ironiczne jest to, że przy awarii Facebooka, jego pokrewne platformy, jak Messenger czy Instagram mogą służyć jako kanały komunikacji z zespołem wsparcia.
  4. Zewnętrzne serwisy aby sprawdzić, czy takie problemy odnotowują także inni użytkownicy, warto sprawdzić strony pokroju Downdetector lub platformy X.

Facebook nie działa – podsumowanie

Awaria Facebooka, Messengera, WhatsApp, Instagrama
Fot. Primakov / Depositphotos

Jeśli zastanawiacie się, jakie były ostatnie największe awarie Facebooka, należy cofnąć się o kilka dobrych lat. Mowa tu o październiku 2021 roku, kiedy to odnotowano znaczącą przerwę w działaniu platformy, która obejmowała również Instagrama i WhatsApp. Usterka trwała około 6 godzin i była wynikiem błędów konfiguracji sieciowej. Jeszcze wcześniej, ponieważ w marcu 2019 roku byliśmy świadkami najdłuższej awarii w historii Facebooka, która trwała prawie 24 godziny. Wówczas problem z serwerem głównym sprawił, że przez całą dobę świat był odcięty od dostępu do czołowych mediów społecznościowych.

Chociaż awarie Facebooka mogą być irytujące i mieć szeroki zakres konsekwencji, warto pamiętać, że za platformą stoją ludzie i systemy, które nie są wolne od błędów. Zrozumienie najczęstszych przyczyn problemów oraz wiedza, jak sobie z nimi radzić, może pomóc w zachowaniu spokoju i szybkim powrocie do normalnego korzystania z serwisu.

Źródło: Opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Meta, modyfikacje własne

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw