Ręka trzymająca smartfon z wyświetlaczem logowania do konta Google, na biurku doniczka z rośliną i kubek z napisem "android".
LINKI AFILIACYJNE

Jak stworzyć silne hasło? Kilka zasad, o których każdy z nas musi pamiętać

3 minuty czytania
Komentarze

W dzisiejszych czasach sieć to nie tylko rozrywka. Internet jest wykorzystywany w bankowości, a także służy do załatwiania spraw urzędowych. Silne hasło jest podstawą do bezpiecznego poruszania się w sieci. Warto zadbać, aby nasze hasła były trudne do odgadnięcia, a jednocześnie łatwe do zapamiętania tylko dla nas. Jak jednak stworzyć hasło, które spełni te kryteria?

Silne hasło to gwarancja bezpieczeństwa w sieci

Kłódka z kodem na klawiaturze komputera obok karty kredytowej.
Fot. Towfiqu barbhuiya / Unsplash

Silne hasło to pierwsza i najważniejsza linia obrony przed nieautoryzowanym dostępem do naszych kont i danych osobowych. W obliczu rosnącej liczby cyberataków odpowiednie zabezpieczenie kont jest kluczowe, aby uchronić nas przed licznymi problemami. Oszustwa można znaleźć na OLX, a nawet w kampaniach reklamowych na Facebooku. Celem przestępców jest przejęcie konta, kradzież tożsamości, a nawet utrata środków finansowych.

Jak stworzyć silne hasło? Warto pamiętać o tych zasadach

Osoba trzymająca smartfon z ekranem logowania do aplikacji Instagram.
Fot. Mourizal Zativa / Unsplash

Stworzenie silnego hasła wymaga przestrzegania kilku kluczowych zasad. Przede wszystkim hasło powinno być długie i odpowiednio złożone. Kryteria tego typu często są wymagane już na etapie zakładania kont w różnych serwisach. Zaleca się, aby silne hasło miało co najmniej 12 znaków. Powinno też zawierać kombinację dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, takich jak @, #, $ czy %.

Tworząc hasło, warto ułożyć ciąg prostych słów, które łatwo zapamiętać, ale trudno odgadnąć. Taką strategię w oficjalnych komunikatach poleca CERT Polska (Computer Emergency Response Team). Przykładem silnego hasła może być połączenie słów „zielonyParkingDla3malychSamolotow”, czyli opis nietypowego obrazu, który szybko zapada w pamięć.

Ponadto ważne jest, aby nie używać tego samego hasła do wielu kont. Kiedy zapamiętanie wszystkich haseł staje się wyzwaniem, rozwiązaniem może być menedżer haseł. Jest to usługa, która generuje i automatycznie wpisuje hasła w aplikacjach i stronach internetowych. Plusem takiego rozwiązania jest konieczność zapamiętania zaledwie jednego silnego hasła do menedżera. Tego typu usługa jest zarezerwowana dla prywatnych urządzeń, natomiast aplikacja mobilna umożliwi szybkie sprawdzenie hasła niezależnie od lokalizacji. Najpopularniejsze aplikacje to NordPass, RoboForm, czy Keeper.

Jeśli korzystasz z tych praktyk lepiej zmień hasło

Telefon komórkowy trzymany w dłoni z wyświetlonym ekranem blokady, na którym widać klawiaturę numeryczną do wprowadzenia kodu dostępu.
Fot. Kenny Eliason / Unsplash

Podczas tworzenia hasła należy unikać kilku pułapek. Przede wszystkim, nie należy korzystać z łatwych do odgadnięcia ciągów cyfr i liter. Tej zasady należy przestrzegać w tworzeniu haseł, ale też pinów zabezpieczających nasze smartfony. 123456, czy 654321 jest sekwencją, która nie wpłynie znacząco na bezpieczeństwo naszych danych. Należy też unikać łatwych do odgadnięcia informacji, takich jak daty urodzenia, imiona bliskich czy nazwy ulubionych zespołów. Takie dane są często łatwo dostępne w naszych mediach społecznościowych.

Zabezpieczając się w sieci, warto pamiętać o zasadzie „jedno konto – jedno hasło”. W sytuacji przecieku, zabezpieczenia trzeba niezwłocznie zaktualizować. Na szczęście istnieje prosty sposób na sprawdzenie, czy nasze konto mogło wyciec. Do tego służy strona have i been pwned. Po wpisaniu adresu mailowego witryna sprawdzi, czy nasze dane zostały narażone. Ważne jest także, aby regularnie zmieniać hasła, szczególnie w przypadku usług, z których korzystamy często i które przechowują wrażliwe dane.

Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.