minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski stojący przed mikrofonami na tle flag Polski i UE, bez AI
LINKI AFILIACYJNE

AI opanuje Polskę na każdym poziomie. Minister Cyfryzacji określił najważniejsze cele na swoją kadencję

4 minuty czytania
Komentarze

Specjalny fundusz dotyczący AI, który pomoże w rozwoju świeżych start-upów. Tak prezentuje się główny cel Krzysztofa Gawkowskiego, obecnego Ministra Cyfryzacji. Resort wyraźnie widzi w sztucznej inteligencji sojusznika, a nie wroga. Poseł Nowej Lewicy udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej, w którym wskazał szczegóły swojego planu.

Aktualizacja polskiej polityki wobec AI

Krzysztof Gawkowski minister cyfryzacji na mównicy sejmowej
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i Minister Cyfryzacji. Fot. videoparlament.pl

Obecną politykę Ministerstwa Cyfryzacji w stosunku do AI określi ten fragment wypowiedzi Krzysztofa Gawkowskiego dla PAP.

AI jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju państwa i nauki. Chcemy inwestować w AI na różnych poziomach: społeczeństwa, innowacyjności firm, edukacji, nauki, sektora publicznego oraz współpracy międzynarodowej.

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i Minister Cyfryzacji, wypowiedź dla PAP

Jednym z głównych zadań nowego ministra była aktualizacja polityki dot. AI. Dzięki niej Polska będzie mogła dyskutować nad światowymi i europejskimi zmianami w ustawodawstwie Unii Europejskiej, Rady Europy oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych. Głównym celem jednak jest wspomniany we wstępie fundusz dla start-upów wykorzystujących AI w swoich działaniach.

Dostęp do internetu muszą mieć absolutnie wszyscy Polacy

Żółty kabel sieciowy RJ45 leżący na klawiaturze laptopa z wizualizacją przepływu danych w postaci światłowodów.
Fot. Canva Photos / Proxima Studio

Oprócz prac nad rozwojem AI w Polsce Krzysztof Gawkowski zapowiada też prace nad eliminacją tzw. białych plam w Polsce do roku 2027. Białe plamy to adresy, na których nie ma dostępu do internetu o przepustowości przynajmniej 30 Mb/s. Minister wspomniał o planowanych rozmowach z operatorami, które mają wyjaśnić, dlaczego pewne obszary nie mają jeszcze inwestorów.

Co równie istotne, minister wypowiedział się również w kontekście współpracy z tzw. big techami, czyli największymi korporacjami technologicznymi na świecie.

Nigdy nie byłem wrogiem big techów i ich rozwoju w Polsce, jednak moim zadaniem jest, by obywatelowi łatwiej się żyło, a nie najbogatszym łatwiej zarabiało.

Żeby uregulować kierunek współpracy z olbrzymimi korporacjami światowymi, musimy działać w porozumieniu z instytucjami Unii Europejskiej

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i Minister Cyfryzacji, wypowiedź dla PAP

Cele we współpracy z wielkimi korporacjami to ochrona użytkowników przed treściami nielegalnymi i szkodliwymi, a także transparentność funkcjonowania algorytmów oraz funkcjonowania platform.

Branża gier i bezpieczeństwo najmłodszych na radarze Ministerstwa Cyfryzacji

Przekrój przez zrujnowany budynek pokazujący trzy piętra; postacie w środkowym piętrze z dialogiem w komiksowym stylu w tle; atmosfera ponura i postapokaliptyczna.
Fot. This War of Mine / materiały prasowe

Dofinansowania w branży gier

Krzysztof Gawkowski jasno zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z mocnej pozycji Polski w światowej branży gier.

Znamy nasze największe produkcje i możemy być z nich dumni. Ja też jestem uczestnikiem rynku gier, bo przez lata grałem. Najlepszym przykładem tego jest Wiedźmin, który — nie tylko w roli gamingowej, ale przede wszystkim w roli fabularnej spowodował — że literatura Sapkowskiego stała się znana na całym świecie.

[Wsparcie sektora gamingowego] to coś, co musi być wsparciem sensownym i trafić do tych najbardziej potrzebujących, czyli firm mniejszych, które są na początku rozwoju.

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i Minister Cyfryzacji, wypowiedź dla PAP

Co istotne, Minister Cyfryzacji chce również wgłębić się w temat crunchu, czyli obowiązkowych nadgodzin w studiach deweloperskich, które są w zaawansowanej fazie produkcji gier. Z problemem borykało się m.in. studio CD Projekt RED, czyli firma odpowiedzialna za gry z serii Wiedźmin oraz Cyberpunk 2077.

Bezpieczeństwo najmłodszych w sieci

Na koniec sprawa istotna, jeśli nie najważniejsza z wszystkich powyższych. Oto co Minister Cyfryzacji powiedział PAP na temat działań w kierunku poprawy bezpieczeństwa dzieci w internecie.

Jesteśmy w trakcie procesu implementacji Digital Service Act, czyli unijnego prawa, które ma w Polsce dawać większą szansę na koordynację i weryfikację tego, jakie będziemy mieć możliwości prawne zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym w sieci.

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i Minister Cyfryzacji, wypowiedź dla PAP

Dodał, że jest rodzicem, więc sprawę tę traktuje priorytetowo. Zwrócił również uwagę na to, że dostęp niepełnoletnich do pornografii i patostreamów jest odpowiedzialnością nie tylko rodziców, ale też i polskich władz. Minister planuje zrobić wszystko, aby zmienić sytuację prawną i w tym obszarze.

Zdjęcie otwierające: Ministerstwo Cyfryzacji / X (dawny Twitter)

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw