Osoba trzymająca smartfon z otwartą aplikacją z kartą płatniczej Visa, przy filiżance kawy cappuccino na drewnianym stole.

Revolut ma problemy. Aplikacja mogła nielegalnie zbierać i przechowywać dane

2 minuty czytania
Komentarze

Revolut stoi przed pozwem zbiorowym w związku z gromadzeniem danych biometrycznych. Stosowne dokumenty w grudniu 2023 roku złożyła w imieniu swoim i innych poszkodowanych Tina Haralampopoulos w Cook County w Illinois (Stany Zjednoczone). Otóż firmie fintech zarzucono nielegalne gromadzenie, wykorzystywanie i przechowywanie danych biometrycznych klientów.

Biometria podczas rejestrowania się w serwisie

Amerykanie, składając wniosek o zarejestrowanie się w Revolut, przesyłają zdjęcia swojego paszportu lub prawa jazdy oraz selfie. Następnie system poddaje analizie przesłane zdjęcia, wykorzystując oprogramowanie do rozpoznawania twarzy. Serwis potwierdza w ten sposób, że oba obrazy przedstawiają tę samą osobę. Nie jest jednak do końca jasne, w jaki sposób dane biometryczne wnioskodawców są gromadzone, przechowywane i niszczone.

O co oskarżony jest Revolut?

Zgodnie z dokumentami sądowymi to właśnie jest powodem pozwu klientów ze stanu Illinois, którzy zarzucają firmie naruszenie obowiązującej w tym stanie ustawy o biometrii (BIPA – Biometric Information Privacy Act). Ponadto w pozwie zarzucono, że pozwany fintech nie ujawnia, czy są one udostępniane osobom trzecim.

Fioletowa karta Revolut Visa Infinite obok smartfona wyświetlającego ekran aplikacji Revolut z saldem i opcjami transakcji.
Fot. Revolut / materiały prasowe

Pozew stwierdza, że korzystanie z oprogramowania do identyfikacji biometryczne w procesie rejestracji naraża konsumentów na poważne i nieodwracalne ryzyko dla prywatności. Zwłaszcza że dla konsumentów nie jest jasne, że Revolut zbiera ich identyfikatory biometryczne.

Możliwe konsekwencje pozwu

Jeśli sąd stwierdzi, że Revolut faktycznie naruszył ustawę BIPA stanu Illinois, może nakazać firmie wypłacenie odszkodowania. Według przepisów tej ustawy może ono wynieść do 5000 dolarów za każde naruszenie w ciągu ostatnich pięciu lat. Oznacza to, że w przypadku pozytywnego wyniku pozwu firma musi przygotować się na wielomilionowe odszkodowania. Na razie firma nie skomentowała tej sprawy.

Dodajmy, że podobną sprawę miał w 2021 roku Facebook. Firma musiała zapłacić ponad 650 milionów dolarów odszkodowania za złamanie zasad BIPA.

Źródło: Finextra, Bankier, TheStandard. Zdjęcie otwierające: Revolut / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw