sklep ikea w niebieskim kolorze z żółtym napisem "ikea" na ścianie

IKEA ostrzega przed swoją ładowarką USB i potwierdza zgłoszenie z Polski. „Ryzyko porażenia prądem”

3 minuty czytania
Komentarze

IKEA ostrzega przed ładowarką USB ÅSKSTORM 40 W. Firma wskazuje na istniejące ryzyko oparzeń, a nawet porażenia prądem w przypadku używania tego produktu. Jeśli więc jesteś użytkownikiem tego urządzenia, to koniecznie je odnieś do sklepu z powodu bezpieczeństwa swojego, oraz swoich bliskich. Redakcja Android.com.pl skontaktowała się z polskim przedstawicielstwem sklepu w tej sprawie i otrzymała potwierdzenie na temat liczby zgłoszeń.

IKEA ostrzega przed ładowarką USB

Ładowarka sieciowa IKEA z wtyczką europejską i trzema portami USB, połączona elastycznym, plecionym kablem w czarno-białe wzory.
Fot. Ikea / materiały prasowe

Problem nie dotyczy elektroniki zawartej w ładowarce, a jej kabla zasilającego. To oznacza, że jeśli od dawna użytkujesz tę ładowarkę i działa ona bez problemu, to wciąż jesteś w grupie ryzyka. Jak podaje firma w swoim komunikacie:

Dla IKEA bezpieczeństwo produktów jest najwyższym priorytetem, w związku z czym, wycofujemy z rynku ładowarkę USB ÅSKSTORM 40 W w kolorze ciemnoszarym ze względu na ryzyko oparzeń i porażenia prądem powstające w wyniku zużycia kabla zasilania. Kabel zasilania może po dłuższym okresie użytkowania ulec uszkodzeniu lub przerwaniu w wyniku owijania go wokół ładowarki, lub zginania.

Biuro prasowe IKEA

Sieć dokładnie wyjaśnia jak rozpoznać, czy ładowarka, w której posiadaniu jesteśmy, stanowi zagrożenie.

Dotyczy to wszystkich produktów bez względu na datę produkcji. Urządzenie można zidentyfikować po numerze modelu ICPSW5-40-1 widniejącym na etykiecie umieszczonej na spodzie ładowarki USB. Na kablu zasilania nie ma żadnych etykiet.

Biuro prasowe IKEA

Dokładniej rzecz biorąc, numer widnieje w tym konkretnym miejscu:

Naklejka z informacjami o zasilaczu firmy IKEA z modelowym numerem, informacjami o wejściu i wyjściu, różnymi znakami certyfikacyjnymi i wymiarami.
Fot. Ikea / materiały prasowe

Ile zgłoszeń odnotowano i ile przypadków miało miejsce w Polsce?

Firma w rozmowie z redakcją Android.com.pl podaje, że do tej pory odnotowano 17 zgłoszeń problemu, z czego jedno jest z Polski. Takich przypadków może być jednak coraz więcej. W tym przypadku wiek sprzętu i długi czas użytkowania działa na naszą niekorzyść. 

IKEA globalnie otrzymała 17 zgłoszeń, że kabel zasilający może po dłuższym okresie użytkowania ulec uszkodzeniu lub przerwaniu w wyniku owijania go wokół ładowarki, lub zginania, w tym jedno z Polski.

Aneta Gil, Liderka ds. Komunikacji Zewnętrznej IKEA dla Android.com.pl

Co jednak z osobami, które kupiły ładowarkę USB ÅSKSTORM 40 W, ale nie mają dowodu zakupu? Otóż one również powinny udać się do sklepu. 

IKEA apeluje do klientów, aby natychmiast przestali używać produktu i zwrócili go w dowolnym sklepie IKEA w celu uzyskania pełnego zwrotu pieniędzy. Dowód zakupu (paragon) nie jest wymagany.

Biuro prasowe IKEA

Jeśli wasza ładowarka jest podłączona na stałe i jej nie przesuwacie, to nie oznacza wcale, że jesteście bezpieczni i nie musicie dokonywać wymiany. Starsza ładowarka to niemal zawsze pewne ryzyko, które z dużym opóźnieniem może doprowadzić do tragedii. Dlatego też koniecznie musicie zastosować się do zaleceń sklepu: dla własnego dobra. Sprawa jest znacznie poważniejsza, niż w przypadku fotela podejrzanego o awarie komputerów

Źródło: IKEA, materiały prasowe. Fot. IKEA / Materiały prasowe / tło wygenerowane za pomocą DALLE-3

Motyw