Robot przemysłowy typu ramię manipulacyjne w magazynie z półkami i stertami kartonów.
LINKI AFILIACYJNE

Najciekawsze roboty 2023 roku. Nvidia opublikowała niezwykłe zestawienie

4 minuty czytania
Komentarze

W 2023 roku uwagę wokół sztucznej inteligencji skupił ChatGTP i inne modele językowe. NVIDIA nie zapomina o namacalnych przykładach wykorzystania AI. Producent popularnych kart graficznych na swoim blogu przedstawił imponujące roboty, które powstały w ciągu ostatnich miesięcy. Część z nich prezentuje się niezwykle okazale.

Niecodzienny dron

Czterowirnikowy dron z czarnymi osłonami śmigieł, stojący na asfaltowej ścieżce obok krzewów.
Fot. Materiały prasowe Caltech

Na wyróżnienie zasługuje firma Caltech. Stworzyła ona robota Mobility Morphobot M4, który jest jednocześnie samochodem i dronem. Urządzenie w trybie rozłożonym wygląda jak typowy pojazd latający. Oferuje cztery śmigła, które są w stanie unieść konstrukcję w powietrze. W kilka sekund robot zamienia się w pojazd jeżdżący, który może rozpędzić się do prędkości blisko 65 kilometrów na godzinę. Poniżej uchwycono konstrukcję w akcji.

Producent nie informuje o zasięgu, wiec przydatny może okazać się najlepszy powerbank lub stacja zasilania APC. Co ciekawe designem urządzenia zainteresowała się NASA (ang. National Aeronautics and Space Administration), czyli agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych. Nowsza wersja M42 jest projektowana jako kandydat na łazik marsjański. Podobne roboty w przyszłości mają szansę eksplorować inne planety.

Kontrola jakości na wysokim poziomie

Roboty odgrywają istotną rolę w procesie produkcji. NVIDIA udowadnia, że tego typu konstrukcje mogą posłużyć do szczegółowej kontroli jakości. Precyzyjne ramie wyposażone w zestaw czujników jest w stanie zbadać najdrobniejsze szczegóły wytwarzanych produktów. Producent informuje, że robot Techman AI jest w stanie skrócić cykl kontroli o 20%.

Inteligentne żaglówki

Inteligentne roboty trafiły też do oceanu. Start-up Inception z Kalifornii stworzył bezzałogowy pojazd pływający. Jego zadaniem jest gromadzenie danych m.in. do celów naukowych, rybołówstwa, czy prognozowania pogody. Inteligentne żaglówki pomagają ocenić stan oceanów wokół Wysp Hawajskich. Urządzenie wykorzystuje moduł NVIDIA Jeston, który przetwarza dane zbierane z licznych czujników.

Roboty usprawnią pakowanie żywność

Kategoria, w której obecność sztucznej inteligencji może zadziwić to przenoszenie elementów kurczaków. Soft Robotics wykorzystując platformę NVIDIA Omniverse renderuje w 3D części mięsa, które są przenoszone na przenośnikach taśmowych. Następnie chwytak pakuje delikatną żywność w imponującym tempie. Producent informuje, że maszyna jest w stanie przenieść nawet 100 kawałków na minutę.

Drony dostarczą paczki

Bezzałogowy statek powietrzny z czerwonymi detalami unoszący się na niebieskim niebie, z wyciągniętym za sobą transparentem.
Fot. Materiały prasowe NVIDIA

Latające roboty firmy Zipline są wykorzystywane do dostarczania przesyłek do klientów. Od założenia firmy w 2011 roku autonomiczne drony przeleciały w sumie 136 milionów kilometrów i zrealizowały ponad 800 000 dostaw. Najnowsza wersja latającego pojazdu jest w stanie przenieść ładunek do 3,5 kilograma na dystansie 16 km. Maksymalna prędkość, jaką rozwijają drony to 112 km/h. W porównaniu do pojazdów na tradycyjne paliwa, robot Zipline redukuje emisję dwutlenku węgla o 97%.

Robot dla fanów Gwiezdnych Wojen

Mężczyzna obserwuje drewnianego robota na cięciwach, który jest podnoszony. Robot przypomina postać humanoida i stoi obok okna z widokiem na zielone tereny.
Fot. Materiały prasowe NVIDIA

Ostatnią ciekawostką jest droid w stylistyce Gwiezdnych Wojen. Robot za pomocą dwóch silników jest w stanie poruczać się we wszystkich kierunkach. Elektronika sterująca i kamera zostały umieszczone w głowie. Konstrukcja jest w stanie przetwarzać obraz w czasie rzeczywistym, a reakcje na to co widzi, można zaprojektować samemu. Co ciekawe, twórca Goran Vuksic udostępnił przewodnik techniczny, który umożliwia stworzenie działającej konstrukcji we własnym zakresie. Aby skorzystać z technologii firmy NVIDIA, wcale nie trzeba projektować robotów. Wystarczy kupić kartę RTX.

Źródło: NVIDIA, Zdjęcie otwierające: Materiały prasowe NVIDA

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.