Zdjęcie jednostki UPS marki APC umieszczonej na biurku obok metalowej obudowy komputera, z zielonym paskiem świetlnym i włączonym zielonym światłem.
LOKOWANIE PRODUKTU: KOMPUTRONIK

Recenzja APC Back BX950. Awarie sieci przestaną być problemem

6 minut czytania
Komentarze

W dzisiejszym świecie rola komputerów i internetu jest nieoceniona. Użytkownicy jednostek stacjonarnych są jednak narażeni na chwilowe awarie prądu. To może poskutkować utratą ważnych projektów. Recenzja APC Back BX950 udowodni, że rozwiązanie tego problemu jest łatwe i stosunkowo tanie.

Zalety

  • Łatwość obsługi
  • Kompaktowy rozmiar
  • Możliwość przyciemnienia świateł
  • Cztery gniazda Schuko

Wady

  • Światła nie da się całkowicie wyłączyć

Recenzja APC Back BX950 w kilku słowach podsumowania

Kompaktowy i użyteczny zasilacz awaryjny. Urządzenie włącza się błyskawicznie i powinno być świetnym uzupełnieniem domowego biura.

8/10
Ocena

APC Back BX950

  • Budowa 8
  • Wrażenia z użytkowania 9
  • Hałas 7

Zestaw i cena APC Back BX950

Zdjęcie zasilacza awaryjnego UPS marki APC z opakowaniem, na którym widoczna jest specyfikacja urządzenia.
Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Zasilacz awaryjny APC Back BX950 przychodzi w pudełku dobrze zabezpieczającym zawartość. Urządzenie chroni gruba i gęsta gąbka. Kupujący poza urządzeniem dostaje około metrowy przewód do wymiany danych z końcówką USB A do USB B oraz zestaw instrukcji. W papierowej wersji zabrakło języka polskiego, natomiast niezbędną dokumentację można znaleźć na stronie producenta.

Specyfikacja techniczna APC Back BX950

  • Rodzaj akumulatora: Akumulator kwasowo-ołowiowy
  • Pojemność akumulatora: 9 Ah
  • Moc wyjściowa pozorna: 950 VA
  • Moc wyjściowa czynna: 520 W
  • Napięcie wejściowe: 230 V
  • Zakres napięcia wyjściowego: 230 V
  • Kształt napięcia wyjściowego: schodkowa aproksymacja sinusoidy
  • Napięcie wyjściowe akumulatora: 12 V
  • Czas podtrzymania: od 29 sekund do 47 minut (w zależności od zużywanej mocy)
  • Czas przełączania na UPS: zazwyczaj 6 ms, maksymalnie 10 ms
  • Czas ładowania: 8 godz.
  • Rodzaj gniazd: Schuko
  • Ilość gniazd wyjściowych: 4 szt.
  • Sygnalizacja: optyczno-akustyczna
  • Poziom dźwięku: 40 dBA
  • Stopień ochrony: IP20
  • Interfejs: USB
  • Wymiary: 120 x 160 x 360 mm
  • Waga: 6,1 kg

Wymieniona specyfikacja jest niezwykle istotna, bo przytoczone parametry są kluczowe w poprawnym doborze modelu. Dla mniej zaawansowanych użytkowników producent na swojej stronie oferuje przydatny kalkulator. Po wpisaniu mocy, jaką zużywa nasz sprzęt, strona poinformuje, jak długi czas pracy zaoferuje APC Back BX950. Identyczne kalkulatory dostępne są na stronach innych modeli, które oferują m.in. wyższą dostępną moc.

Budowa APC Back BX950 i jakość wykonania

Obudowa komputera w kolorze srebrnym z logo Intel Core na froncie oraz zasilacz awaryjny (UPS) APC obok, umieszczone na biurku przy ścianie.
Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Zasilacz awaryjny wygląda inaczej niż stacja zasilania jak Anker 535 PowerHouse. APC Back BX950 to całkiem kompaktowy zasilacz awaryjny. Urządzenie jest zdecydowanie mniejsze od małego komputera w formacie micro-ATX, choć 6,1 kg wagi może zaskoczyć. Jego obudowę wykonano z czarnego tworzywa sztucznego. Jakość wykonania nie budzi zastrzeżeń. Front jest jedynym elementem urządzenia, który wykonano z błyszczącego tworzywa sztucznego. Ten element łatwo się brudzi, ale sprzęt wygląda całkiem dobrze, choć to tylko moja opinia. W konstrukcji zabrakło mi jedynie gumowych stopek, które przeciwdziałałyby przesuwaniu urządzenia na gładkich powierzchniach.

Na froncie znalazł się duży przycisk włączania z zielonym podświetleniem. Poniżej po prawej i lewej stronie świecą dwa pionowe światła. W jasny sposób informują o stanie pracy urządzenia, a w razie potrzeby światło można ściemnić. Niestety nie da się go całkowicie wyłączyć. Może to przeszkadzać jeśli sprzęt chcemy używać np. w sypialni. W bocznych częściach znalazły się jedynie otwory wentylacyjne.

Z tyłu dzieje się zdecydowanie najwięcej. Patrząc od dołu, zobaczymy przede wszystkim przewód zasilający o długości około 120 cm. Obok znalazł się automatyczny bezpiecznik. Wyżej znalazły się cztery gniazdka awaryjnego zasilania akumulatorowego i przeciwprzepięciowe Schuko. Zostały one zainstalowane pod kątem 45 stopni, dzięki czemu nawet wystające ładowarki nie powinny blokować innych gniazdek. Wyżej można dostrzec port danych USB B oraz porty przeciwprzepięciowe Ethernet. W prawym górnym rogu znalazło się żółte złącze akumulatora.

Wrażenia z użytkowania APC Back BX950

Zdjęcie jednostki UPS marki APC umieszczonej na biurku obok metalowej obudowy komputera, z zielonym paskiem świetlnym i włączonym zielonym światłem.
Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Urządzenie jest gotowe do pracy w dosłownie kilka sekund po wyciągnięciu z pudełka. Wystarczy podłączyć złącze zasilania oraz podłączyć zasilacz awaryjny do prądu. Następnie można podłączyć urządzenia, które mają być zabezpieczone przed awariami zasilania. Kolejnym krokiem powinny być szybkie zapoznanie się z instrukcją.

W konstrukcji zabrakło wyświetlacza, więc urządzenie komunikuje się z użytkownikiem za pomocą sygnałów świetlnych i dźwięku. Ciągłe świecenie oznacza podłączenie do sieci. W tym scenariuszu usłyszeć można ciągły sygnał dźwiękowy, który informuje o przeciążeniu w trybie sieciowym. Włączona dioda LED i 4 sygnały dźwiękowe oznaczają zasilanie bateryjne. Miganie ze stałym sygnałem dźwiękowym co pół sekundy informuje o bliskim rozładowaniu. Więcej scenariuszy przedstawiono w instrukcji.

W momencie wyłączenia prądu UPS błyskawicznie przełącza się na własne zasilanie. Obciążony komputer biurowy, podświetlana klawiatura i monitor spowodowały rozładowanie po 22 minutach. W przypadku pełnego obciążenia 520 W prądu starczy na około 30 sekund, co powinno pozwolić na zapisanie ważnych projektów. Sprzęt jest dużo mocniejszy niż najlepszy powerbank. Pod obciążeniem słychać piszczenie cewek, natomiast nie jest ono bardzo głośne. Obudowa robi się ciepła, ale nie parzy.

Aplikacja do APC Back BX950

Producent oferuje klasycznie wyglądającą, ale użyteczną aplikację. Z jej poziomu można monitorować najważniejsze parametry takie jak aktualne obciążenie czy stan naładowania urządzenia. Bez dotykania urządzenia można też przeprowadzić test. Tej czynności nie trzeba jednak robić ręcznie. Stacja zasilania co dwa tygodnie robi test automatycznie.

Recenzja APC Back BX950. Podsumowanie i nasza opinia

Zdjęcie jednostki UPS marki APC umieszczonej na biurku z zielonym paskiem świetlnym i włączonym zielonym światłem.
Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Zasilacz awaryjny APC to niezwykle przydatne urządzenie, które uchroni użytkownika przed chwilowymi awariami sieci elektrycznej. Recenzja APC Back BX950 udowadnia, że jest to sprzęt łatwy w użyciu. Jeśli masz problem z zanikami prądu, testowany model jest przystępnym cenowo rozwiązaniem.

Logo z napisem "android poleca STABILNE DZIAŁANIE" i pięcioma gwiazdkami na zielonym pasku.
Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego

Lokowanie produktu: Komputronik

Motyw