Akumulatory z elektryków posłużą jako magazyn energii. Pierwszy taki projekt w Polsce

2 minuty czytania
Komentarze

Tauron pochwalił się uruchomieniem nowego magazynu energii. Co ważne nie jest to byle jaka instalacja, ponieważ zastosowanie innowacyjnych technologii pozwoli polskiemu przedsiębiorstwu na wtórne wykorzystywanie wyeksploatowanych baterii z autobusów elektrycznych.

Tauron daje drugie życie bateriom z elektryków

Logo firmy Tauron na różowym tle.
fot. Tauron / materiały prasowe

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w komunikacie prasowym – Tauron uruchomił pierwszy w Polsce magazyn energii, działający dzięki wykorzystaniu wyeksploatowanych baterii z autobusów elektrycznych. Instalacja została postawiona w Jaworznie, a jej moc zadeklarowano na 150 kW przy pojemności równej 150 kWh.

Baterie w autobusach elektrycznych w wyniku ich eksploatacji tracą część swojej pojemności i sprawności. Akumulatory o pojemności poniżej 80 procent, które nie są już użyteczne w autobusach, mogą stać się doskonałym elementem stacjonarnego magazynu energii elektrycznej. Drugie życie baterii jest więc wydłużeniem ich okresu użyteczności o co najmniej 8 lat.

Patryk Demski, wiceprezes Grupy TAURON ds. strategii i rozwoju

Zobacz też: Fotowoltaika pod lupą. Trwają kontrole w Polsce, co druga wskazuje na nieprawidłowości

Co ciekawe wykorzystanie baterii z autobusów elektrycznych jest pomysłem przedsiębiorstwa, które zauważa, że okres żywotności akumulatorów w tego typu pojazdach wynosi od 8 do 10 lat. W związku z tym oraz galopującym rozwojem elektromobilności – „cykl życia baterii może zostać przedłużony nawet o 8 lat”.

Podczas realizacji projektu, sprawdzaliśmy, jak magazyn współpracuje z ładowarką do pojazdów elektrycznych oraz jak wpływa na parametry lokalnej sieci elektroenergetycznej. Planujemy dalsze analizy pracy magazynu oraz weryfikację możliwości jego integracji na przykład ze źródłami wytwórczymi Grupy.

Patryk Demski, wiceprezes Grupy TAURON ds. strategii i rozwoju

Zgodnie z zapewnieniami przedsiębiorstwa magazyn został już podłączony do sieci elektroenergetycznej. Co więcej, sama instalacja została zbudowana z czterech modułów złożonych z 78 pojedynczych ogniw bateryjnych. Tauron w komunikacie prasowym podkreślił również, że projekt był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Jeśli interesuje was temat nowych technologii z pewnością chętnie rzucicie okiem na nasze zestawienie najlepszych projektorów do domu. W końcu jest to forma wyświetlania obrazu, z której coraz chętniej korzysta się nie tylko w salach wykładowych, ale również we własnym salonie.

Źródło: Tauron. Zdjęcie otwierające: Wygenerowane przy pomocy DALLE-3

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw