LINKI AFILIACYJNE

Jaki projektor do domu wybrać? Niedroga alternatywa dla TV. Zobacz ranking

Projektor Xiaomi Wanbo T4 Fot materiały producenta

Xiaomi Wanbo T4

Poręczny, niedrogi i z rozdzielczością Full HD


Projektor do domu może być czymś więcej, niż tylko dodatkowym urządzeniem, z którego korzysta się okazjonalnie. To może być alternatywa dla TV, choć oczywiście nie w każdym przypadku taki projektor poradzi sobie wyśmienicie. Jednak projektor do domu może być czymś wyjątkowo interesującym, niekoniecznie drogim i przede wszystkim czymś, co urozmaici nam oglądanie ulubionych filmów czy seriali. Jaki więc projektor do domu warto wybrać i na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie?

Staraliśmy się wybrać niedrogie alternatywy dla TV, choć oczywiście niektóre z urządzeń mogą kosztować trochę więcej. Oczywiście na rynku są też naprawdę tanie projektory, jak zaprezentowany niedawno Redmi Projector Lite, choć niestety ten model akurat w Polsce nie jest dostępny. Niemniej praktycznie każdy z zaprezentowanych w tym rankingu projektorów do domu, może stanowić ciekawe zastępstwo dla klasycznego telewizora.

Projektor do domu – podstawowe informacje

Projektor Samsung The Freestyle w pokoju. Kobieta leży na podłodze, a obraz z projektora wyświetlany jest na suficie
Fot. Samsung / materiały producenta

Wybierając projektor do domu, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jednym z najważniejszych będzie oczywiście sam budżet, który zamierzamy przeznaczyć na zakup urządzenia. Szukając projektora do domu, możemy wydać na niego kilkaset złotych, ale też i kilka tysięcy. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy w zamian i ile chcemy na to przeznaczyć. Nie jest bowiem powiedziane, że tańsze projektory nie spełnią swoich zadań, ale należy pamiętać, że mają też ograniczenia, które wpływają na niższą cenę. Dobrze więc od początku wiedzieć, do czego posłuży nam projektor do domu. Jeżeli zależy nam na jak najlepszej jakości oraz możliwości oglądania w niezaciemnionych pomieszczeniach, czeka nas dość duży wydatek. Szukając jednak czegoś bardziej „okazjonalnego”, spokojnie można spojrzeć na tańsze projektory i poniższy ranking.

Projektor do domu – jaka technologia jest najlepsza?

Projektor wyświetlający obraz w ciemnym pokoju widziany od frontu. Światło wydobywa się z jego obiektywu w tle widać kanapę.
Fot. leszekglasner / Depositphotos

Wybierając projektor do domu, musimy zdecydować się na to, z jakiej technologii ten będzie korzystał do wyświetlania obrazu. Mamy do wyboru tradycyjne lampy, diody LED oraz lasery. Patrząc od początku to projektory DLP korzystają z układu mikroluster, który służy do odbijania światła lampy przechodzącego przez koło kolorów nadające odpowiednią barwę.

Projektory DLP charakteryzują się cieplejszym odwzorowaniem kolorów, a jednocześnie bywają mniejsze oraz lżejsze od projektorów LCD. Te za to do wyświetlania obrazu wykorzystują matrycę ciekłokrystaliczną, co przekłada się na lepsze nasycenie kolorów i wyższą jasność nawet przy lampie o tej samej mocy, co w DLP. Wśród projektorów LCD można wyróżnić jeszcze m.in. projektory 3LCD, które wykorzystują aż trzy panele (niebieski, czerwony, zielony), gdzie odwzorowanie kolorów jest jeszcze lepsze.

Projektory LED do wykorzystują, jak sama nazwa wskazuje, diody LED, co czyni je wyjątkowo trwałymi oraz energooszczędnymi. Mamy jeszcze projektory korzystające z wiązki laserowej jako źródła światła, co przekłada się na wysoki kontrast, lepszą jakość obrazu, ale i wyższą cenę. Na rynku znajdziemy również projektory do domu, które łączą ze sobą technologię LED oraz lasera. Jednym z elementów, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem, jest oczywiście sama żywotność lampy, którą określa producent. Większą żywotnością mogą pochwalić się projektory LED, choć ich jasność nie będzie tak duża, jak przy tradycyjnych lampach.

Projektor do domu – specyfikacja, czyli na co zwrócić uwagę?

Mężczyzna i kobieta siedzący na kanapie w pokoju. Nad nimi wisi projektor wyświetlający obraz. Po obu stronach kadru regały z ksiażkami
Fot. Vadim_Key / Depositphotos

Które jeszcze parametry warto wziąć pod uwagę, szukając projektora do domu? Koniecznie zwróćmy uwagę na rozdzielczość, którą ma oferować projektor. Im wyższa, tym lepiej, czyli mówiąc najprościej, zobaczymy wtedy więcej szczegółów na wyświetlanym obrazie. Popularną rozdzielczością jest HD lub HD Ready, czyli 1280×720 pikseli. Oczywiście w projektorach znajdziemy też takie, które oferują rozdzielczość Full HD, a nawet 4K, choć tutaj należy wziąć pod uwagę to, że będą one po prostu droższe.

Istotny jest także kontrast, z jakim wyświetlane są treści na projektorze. Wyższy poziom kontrastu wpływa na jakoś samych kolorów, ale warto pamiętać o tym, że jego poziom wpływa również na jasność obrazu. Kontrast na poziomie 1000:1 powinien być wystarczający do podstawowych działań, jak np. oglądanie zdjęć, ale już licząc na lepszą jakość, należy celować w minimum 5000:1 i wyższe wartości. Koniecznie należy również zwrócić uwagę na jasność lampy, która wyrażana jest w lumenach. Jednak przy projektorach o wiele częściej spotkamy się z ANSI lumenami, czyli jednostką ustandaryzowaną przez American National Standards Institute i będącą niczym innym, jak określeniem natężenia światła.

Im wyższa wartość, tym lepiej, ponieważ można oglądać treści na projektorze w jaśniejszych pomieszczeniach. Przyjmuje się, że w domowych warunkach, gdzie nie ma dużego zaciemniania, ANSI lumeny powinny być w granicach od 300 do 600. Im więcej światła w pomieszczeniu, tym wartość ANSI lumenów powinna być wyższa. W tańszych projektorach często można spotkać się jeszcze z dodatkowymi funkcjami systemowymi, które poprawiają jasność czy kontrast, więc nawet poniżej tej wartości można rozważyć zakup urządzenia.

Zdjęcie pokazujące zbliżenie na projektor do domu. Widać obiektyw oraz obudowę z dziurami służącymi do wentylacji sprzętu
Fot. PantherMediaSeller / Depositphotos

Powinniśmy także zwrócić uwagę na to, jaki hałas może generować projektor, gdzie chłodzenie odgrywa ważną rolę. Na pokładzie urządzenia nie powinno również zabraknąć głośników, a i obecność odpowiednich złączy także ma znaczenie (np. HDMI czy USB). Ważne jest również to, czy znajdziemy w projektorze moduły Bluetooth oraz Wi-Fi. Dobrze również zwrócić uwagę na same wymiary urządzenia oraz jego wagę, a szczególnie wtedy, kiedy będziemy używali projektora nie tylko w domu, ale i na wyjazdach.

Dobrze także zwrócić uwagę czy sprzęt wyposażony jest w takie funkcje jak korekcja efektu trapezowego (możliwość dostrojenia obrazu, gdy ten przypomina trapez) czy autofocus. Część z urządzeń ma również systemy multimedialne, które pozwalają na korzystanie z aplikacji (np. Netflix czy Disney+). Poniżej prezentujemy jeszcze kilka wybranych sprzętów, które mogą nadawać się na projektor do domu.

Projektor do domu Xiaomi – ranking

Xiaomi Mi Projector 2

Projektor Xiaomi Mi Projector 2 ustawiony na komodzie. Zdjecie w jasnych, niebieskich odcieniach
Fot. Xiaomi / materiały producenta

Lampa LED i rozdzielczość natywna na poziomie 1920×1080 pikseli (Full HD). Do tego 500 ANSI lumenów oraz dwa głośniki o mocy 5 W. Ekran o przekątnej do 120 cali, system oparty o Android TV, wielokątowa automatyczna korekcja zniekształceń trapezowych i w końcu zaledwie 28 dB hałasu w normalnych warunkach. Dla miłośników kina domowego sprzęt w sam raz.

Xiaomi Mi Laser Projector 150”

Projektor do domu Xiaomi Mi Laser Projector 150 ustawiony na czarnym podłożu. Obok położony pilot do urządzenia
Fot. Xiaomi / materiały producenta

Projektor laserowy, czyli już z wyższej półki cenowej. Rozdzielczość 1920×1280 pikseli (maksymalna 3840×2160 pikseli), 1600 ANSI lumenów, kontrast 3000:1 i lampa, która ma wytrzymać do 25 000 godzin. Kino domowe z takim sprzętem wchodzi już na zdecydowanie wyższy poziom, ale dla niektórych bariera cenowa będzie nie do przeskoczenia.

Xiaomi Wanbo X2 Max

Projektor multimedialny w kolorze granatowym z dużym obiektywem i pilotem w białym kolorze.
Fot. materiały producenta

Rozdzielczość Full HD (1920×1080 pikseli) i jasność 450 ANSI lumenów sprawiają, że to naprawdę interesujący sprzęt dla osób szukający czegoś niedrogiego. Plusem jest też to, że korzysta już z Wi-Fi 6, czyli nie powinno być problemów ze stabilnością połączenia bezprzewodowego. Jest także system oparty na Android TV oraz pilot, więc to dość kompletny sprzęt.

Xiaomi Wanbo X1 Mozart

Projektor Xiaomi Wanbo Mozart 1 z białą obudową na białej półce z turkusowym tłem.
Fot. Wanbo, materiały producenta

Projektor oferuje rozdzielczość natywną Full HD (1980 x 1080 pikseli), co sprawdzi się do oglądania nowości na Netflix czy innych platformach streamingowych. Urządzenie ma bowiem dostęp do najpopularniejszych aplikacji, jak właśnie Netflix, Disney+ czy Amazon Prime Video.

Plusem jest też sama jasność, ponieważ Wanbo Mozart 1 ma aż 900 ANSI lumenów. Więc w nawet nie do końca zaciemnionym pomieszczeniu, wyświetlane treści powinny być dobrze widoczne. Do tego dochodzi jeszcze kontrast 3000:1 i wsparcie HDR 10. Jest także wsparcie dla Wi-Fi 6.

Xiaomi Wanbo T4

Projektor Xiaomi Wanbo T4 ustawiony na dwóch książkach. W tle rozłożona narzuta
Fot. Wanbo / materiały producenta

Projektor Xiaomi Wanbo T4 daje rozdzielczość obrazu na poziomie Full HD (1080p), ale i oferuje wsparcie dla HDR10+, a na dokładkę wysoką jasność (450 ANSI lumenów). Przekątna do 130 cali, system oparty na Android 9.0 oraz wsparcie dla Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.0. Na plus przemawiają także kompaktowe wymiary (127x185x150 mm, waga 1,2 kg), a urządzenie ma jeszcze dwa głośniki (2×3 W), złącze słuchawkowe, USB-A oraz HDMI.

Xiaomi Wanbo T2 Max

Niebieski, kompaktowy projektor umieszczony na niebieskim podium na tle rozmytego zimowego krajobrazu.
Fot. Wanbo / materiały producenta

Sprzęt z rozdzielczością natywną Full HD (1920×1080 pikseli, wsparcie dla HDR10) i możliwością rzucania obrazu od 40 do nawet 140 cali. I choć 450 ANSI lumenów oznacza, że pomieszczenie powinno być dość dobrze zaciemnione, lampa LED o żywotności do 20 000 godzin, powinna być więcej, niż satysfakcjonująca. Do tego dochodzi system Smart oparty o Android TV, więc oglądanie najlepszych seriali na Netflix będzie możliwe z tym urządzeniem.

Xiaomi Wanbo X1

Projektor domowy Xiaomi Wanbo X1 stojący na komodzie z drewnianym blatem. Z prawej strony widać kawałek liścia od rośliny
Fot. Wanbo / materiały producenta

Xiaomi Wanbo X1 zaprezentuje nam obraz w jakości HD (1280×720 pikseli) przy 120 calach, a jasność 350 ANIS lumenów oraz kontrast 2000:1 pozwoli na oglądanie w nawet nie do końca zaciemnionych pomieszczeniach. Lampa LED ma pracować przez 20 000 godzin, czyli wystarczająco długo na domowe potrzeby.

Xiaomi Wanbo T6 Max

Projektor Xiaomi Wanbo T6 stojący na dwóch książkach. Po prawej ustawiony wazon, a po lewej pilot do projektora oraz świeczka
Fot. Wanbo / materiały producenta

Nawet 200 cali przy rozdzielczości Full HD, czyli 1920×1080 pikseli, a do tego system oparty na Android TV. Moduł Wi-Fi oraz lampa LED (550 ANSI lumenów, kontrast 3000:1, wytrzymałość do 20 000 godzin) sprawiają, że Xiaomi Wanbo T6 Max może być całkiem przyzwoitym wyborem do każdego domu.

Xiaomi Wanbo T2 Max

Projektor Xiaomi Wanbo T2 Max stojący na szklanym blacie, gdzie odbija się jego część
Fot. Wanbo / materiały producenta

Wanbo T2 Max da nam obraz o przekątnej ekranu do 140 cali i jest tutaj obsługa HDR10, więc czerń i biel będą tutaj wyglądały naprawdę dobrze. Mamy tutaj też wsparcie dla rozdzielczości Full HD (1920 × 1080 pikseli), funkcje Smart TV i wbudowany moduł WiFi, a także wszystkie potrzebne porty (HDMI, USB-A oraz 3,5 mm jack audio). Jasność wynosi 450 ANSI lumenów.

Xiaomi Wanbo TT

projektor Xiaomi Wanbo TT stojący na książkach w salonie. W tle widać inny mebel oraz kawałek zasłony
Fot. Wanbo / materiały producenta

Xiaomi Wanbo TT to dla odmiany sprzęt, który nie przychodzi w jasnych kolorach, a czerni, co jest dość nietypowe dla projektorów do domu. Dalej jednak ma całkiem sporo do zaoferowania oprócz samego wyglądu. Przede wszystkim rozdzielczość natywną Full HD (1920×1080 pikseli) i to przy przekątnej dochodzącej do 120 cali. Jest także obsługa HDR10, funkcja Auto Focus oraz Dolby Atmos, a sam projektor został stworzony tak, by idealnie odtwarzał materiały z Netflix (i ma na to certyfikat).

Oprogramowanie urządzenia oparte jest o Android TV 9, więc można tutaj będzie uruchamiać takie aplikacje jak Netflix czy YouTube, a do tego złącze HDMI, USB-A oraz miniJack 3.5 mm. Nie zabrakło również głośników (2×5 W). Samo Xiaomi Wanbo TT jest również poręczne (wymiary 110×140×150 mm, waga 900 gramów), więc możemy zabierać je ze sobą na wyjazdy.

Xiaomi Wanbo X1 Mini

Projektor Xiaomi Wanbo Mini stojący na żółtym podłożu. Sprzęt w takim samym kolorze
Fot. Wanbo / materiały producenta

Xiaomi Wanbo X1 Mini to niewielki (165 × 123 × 87 mm, waga 0,6 kg) projektor do domu, który sprawdzi się także na wyjazdach. Technologia LED, rozdzielczość natywna 800×480 pikseli (maksymalna wynosi 1920×1080 pikseli) i do 200 ANSI lumenów. Przekątna wyświetlanego obrazu może wynosić nawet 120 cali, a żywotność lampy oceniono na 20 000 godzin.

Projektor do domu Samsung – ranking

Samsung The Freestyle Gen. 2

projektor do domu Samsung The Freestyle Gen 2 stojący na drewnianym stole. Zdjęcie w ciepłych kolorach
Fot. Samsung / materiały producenta

Jeden z popularniejszych, a w zasadzie najpopularniejszy projektor od znanego producenta i jego nowa, 2. generacja. Urządzenie można zasilać normalnie z gniazdka, ale także z wykorzystaniem powerbanku. Lapa LED-wa ma działać nawet przez 30 000 godzin, czyli wynik poprzednika lepszy o około połowę. Do tego dochodzi wysoki współczynnik kontrastu (100000:1), a i rozdzielczość (Full HD 1920×1080 pikseli przy nawet 100 calach) powinna być więcej, niż satysfakcjonująca. Do tego nietuzinkowy wygląd i niewielka waga czynią go jednym z tych urządzeń, które po prostu należy wziąć pod uwagę, szukając projektora do domu. Mamy tutaj także sensowne głośniki (5 W), funkcje Smart TV czy automatyczne dostosowywanie obrazu. Szukając, który projektor Samsunga wybrać, ten model zdaje się oczywistym wyborem.

Samsung LSP7T The Premiere

Projektor Samsung LSP7T The Premiere stojący na białej komodzie i wyświetlający obraz łąki oraz gór na ścianie nad nim.
Fot. Samsung / materiały producenta

Nawet 120 cali przy rozdzielczości 4K robi wrażenie, a do tego mamy HDR10+, złącze RJ-45 i jasność 2200 ANSI lumenów. Ten projektor laserowy z pewnością sprawdzi się w domu, ale także i w pracy, choć warto wziąć pod uwagę, że przyjdzie nam za niego zapłacić już naprawdę sporo. Jednak tak jak wspominaliśmy przy okazji wstępu, projektory laserowe niestety należą do tych droższych.

Projektory do domu – urządzenia warte uwagi

Epson EH-TW6250

Projektor do domu marki Epson koloru białego na białym tle.
Fot. Epson / materiały producenta

Projektor do domu Epson EH-TW6250 nie tylko wyświetla obraz w rozdzielczości 4K UHD, ale też charakteryzuje się niewielkim opóźnieniem (20 ms). Do tego przekątna wyświetlanego obrazu może wynosić aż 500 cali. Mamy też tutaj wprowadzony system Android TV, więc nie ma obaw o dostęp do najpopularniejszych aplikacji. Są nawet specjalne tryby dla graczy, a 2800 lumenów sprawia, że nawet w jasnym pomieszczeniu obraz będzie dobrze widoczny.

ASUS ZenBeam Latte L1

Projektor ASUS ZenBean Latte L1 stojący w pokoju na stole. Po lewej stronie leży pilot. Dominujący kolor na zdjęciu to szary
Fot. ASUS / materiały producenta

ASUS stworzył projektor do domu, który jest też wygodny do przenoszenia (waży zaledwie 0,585 kg, wymiary 90x90x131 mm). Projektor wygląda jak kubek do kawy, a poza tym ASUS ZenBeam Latte L1 oferuje natywną rozdzielczość 720p (1280 × 720 px, maksymalnie 1920 × 1080 px). Do tego dochodzi jasność do 300 ANSI lumenów oraz możliwość wyświetlania obrazu nawet do 120 cali. Jest też funkcja wireless mirroring, czyli możliwość strumieniowania treści ze smartfona czy innych urządzeń mobilnych w jakości HD. Nie zabrakło też złącza HDMI, a wyjście USB pozwala na ładowanie innych sprzętów. Do tego dochodzi głośnik od Harman/Kardon, więc to naprawdę sensowny projektor do domu i na wszelkiego rodzaju wyjazdy.

Philips PicoPix Micro+

Projektor Philips PicoPix Micro Plus stojący na dokręcanej podstawie i wyświetlający zieloną poświatę. Obok mężczyzna trzymający smartfona
Fot. Philips / materiały producenta

Philips PicoPix Micro+ to wyjątkowo kompaktowy (76 × 74 × 34 mm, waga 210 gramów) sprzęt, który zmieści się w plecaku, torebce czy nawet kieszeni kurtki. Oczywiście można go używać także w domu, a akumulator (3000 mAh) pozwoli na pracę przez 3 godziny. Można go również podłączyć do powerbanku, by wydłużyć czas pracy. Projektor może wyświetlić obraz o przekątnej 70 cali, choć rozdzielczość natywna wynosi raptem 854 × 480 pikseli (urządzenie obsługuje też rozdzielczości do 1920 × 1080 pikseli). Projektor korzysta z lampy LED, która ma wystarczyć na 30 000 godzin pracy, więc wystarczy na lata pracy.

Philips NeoPix 122

Projektor multimedialny w kolorze czarnym z włączonym światłem projekcyjnym.
Fot. Komputronik / zrzut ekranu

Philips NeoPix 122 jest bardzo kompaktowym urządzeniem (225 × 190 × 102 mm), które waży mniej niż kilogram (850 gramów). Tym samym może nam posłużyć w domu, ale też i na wyjazdach wakacyjnych. Przy tym jest w stanie zaoferować obraz o przekątnej 65 cali przy rozdzielczości HD (1280 × 720 pikseli). Innymi słowy, nie zawsze trzeba szukać 65-calowego telewizora do sypialni, a może lepiej zainwestować w taki projektor. Bez trudu będziemy mogli rzutować z niego obraz, wykorzystując do tego Wi-Fi (2,4 oraz 5 GHz). Możemy też np. podłączyć do projektora przystawkę do telewizora i wykorzystywać go do oglądania filmów na Netflix.

OPTOMA HD146X

Projektor multimedialny w kolorze czarnym na białym tle.
Fot. OPTOA / materiały producenta

Choć ten projektor wygląda wyjątkowo klasycznie, to warto zwrócić na niego naszą uwagę. OPTOMA HD146X oferuje bowiem rozdzielczość Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli, co do oglądania filmów powinno być wystarczającą wartością. Mamy tutaj też wysoką wartość ANSI lumenów, ponieważ aż 3600, czyli nawet w dość jasnym pomieszczeniu nie powinno być problemu z przyswajaniem treści. Obraz może mieć aż 300 cali, a do tego dochodzą wbudowane głośniki i lampa, która ma wytrwać nawet 10 000 godzin.

Projektory do domu – podsumowanie

Widok na salon, gdzie dwie osoby leżą na podłodze, a jedna stoi po lewej stronie. Na ścianie wyświetlane zdjęcie prezentujące dwie osoby nad  możem stojące w wodzie
Fot. Samsung / materiały producenta

Oczywiście powyższe projektory do domu to nie wszystkie modele, które znajdziemy na rynku tego typu urządzeń. Wybór jest naprawdę duży, a na najważniejsze pytanie, czyli jaki projektor kupić, musimy odpowiedzieć sobie sami. Tutaj największe znaczenie ma bowiem nasz budżet oraz oczekiwania. Większość projektorów do domu, nawet tych tańszych, będzie nadawała się do oglądania filmów czy robienia prezentacji. Czy to dobra alternatywa dla TV? W niektórych przypadkach jak najbardziej, ale bierzmy również pod uwagę to, że obraz z projektora jest po prostu inny, niż ten oglądany na ekranie telewizora.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw