Panele słoneczne na dachu pokrytym dachówką, pod niebieskim niebem.

Fotowoltaika może być jeszcze wydajniejsza. Naukowcy testują specjalne powłoki

2 minuty czytania
Komentarze

Fotowoltaika to technologia, która jest niezwykle dynamiczna i stale serwuje nam coraz to lepsze rozwiązania. Jednym z najnowszych odkryć, które może zrewolucjonizować tę technikę są specjalne powłoki dachowe Cool Roofs. Badania hiszpańsko-algierskiej grupy naukowców ujawniły, że wynalazek może znacząco zwiększyć efektywność dwustronnych modułów fotowoltaicznych.

Fotowoltaika z większym uzyskiem energii? To zasługa specjalnej powłoki

Dom jednorodzinny z czerwonym dachem i panelami słonecznymi, przed którym znajduje się ogrodzenie i przyczepa przykryta niebieską plandeką. Ilustracja do tekstu "Fotowoltaika może być jeszcze wydajniejsza. Naukowcy testują specjalne powłoki".
fot. Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Cool Roofs to powłoki charakteryzujące się wysokim współczynnikiem odbicia światła słonecznego (albedo) oraz dużą emisyjnością w podczerwieni termicznej. Pozwalają one nie tylko na zwiększenie efektywności paneli fotowoltaicznych, ale również przyczyniają się do obniżania temperatury wewnętrznej budynków. To z kolei może prowadzić do znaczących oszczędności energetycznych, szczególnie w ciepłe miesiące.

W ramach badań zbudowano cztery minisystemy fotowoltaiczne na dachu budynku firmy UPC w Hiszpanii. Każdy system miał moc około 1 kWp. Pierwszy system (referencyjny) oparto o jednostronne moduły fotowoltaiczne, drugi i trzeci o moduły dwustronne. Co ważne ostatni z nich został umieszczony na Cool Roof. Kolejny system wykorzystał innego typu moduły bifacjalne.

Wyniki eksperymentu wykazały, że system z modułami bifacjalnymi na Cool Roof osiągnął o 8,6% wyższą produkcję energii niż system referencyjny. Szczegóły dotyczące badania zostały zamieszczone w artykule „Experimental energy performance assessment of a bifacial photovoltaic system and effect of cool roof coating” dostępnym w czasopiśmie naukowym Journal of Building Engineering.

Wracając do konkretów – odkrycie ma znaczący wpływ na przyszłość fotowoltaiki. Wyższa efektywność oznacza, że systemy fotowoltaiczne mogą być bardziej rentowne i efektywne energetycznie. Dodatkowo, zastosowanie Cool Roofs w budynkach miejskich może przyczynić się do zmniejszenia efektu wyspy ciepła w miastach.

Co więcej, badania otwierają nowe możliwości dla projektantów systemów fotowoltaicznych oraz architektów. Integracja powłok Cool Roof z systemami fotowoltaicznymi może stać się standardem w nowoczesnym budownictwie, przyczyniając się do bardziej zrównoważonego i efektywnego wykorzystania energii słonecznej. Jeśli interesuje was temat nowych technologii bardzo możliwe, że z chęcią rzucicie okiem na nasz tekst dotyczący broni hipersonicznej. W końcu nie tak dawno stała się ona głównym tematem militarnym w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Źródło: Gramwzielone.pl, ScienceDirect, fot. Depositphotos / manfredxy

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw