Widok na front sklepu Biedronka w nocy, z wyraźnie widocznym logiem firmy i hasłem "Codziennie niskie ceny" nad wejściem. Przez przeszklone drzwi i okna widać wnętrze sklepu i klientów. Obok wejścia znajduje się miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Biedronka z potężną inwestycją w fotowoltaikę. Sieć ma wielkie plany

2 minuty czytania
Komentarze

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał Jeronimo Martins Polska, właścicielowi sieci Biedronka, 1,5 mld zł na poprawę efektywności energetycznej sklepów. Finansowanie ma wspierać zrównoważone praktyki i redukcję śladu węglowego. Obejmuje to więc inwestowanie w fotowoltaikę, oraz inne rozwiązania mające na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przez sklepy.  

Biedronka z dotacją na fotowoltaikę

Osoba w kostiumie maskotki z logo sklepów Biedronka stoi przed wejściem do supermarketu Biedronka, które jest udekorowane czerwono-żółtymi balonami.
Fot: Biedronka

Grupa EIB, w skład której wchodzą EBI i EFI (Europejski Fundusz Inwestycyjny), finansuje długoterminowe inwestycje UE z naciskiem na transformację klimatyczną. EBI zobowiązał się do 1 bln euro inwestycji klimatycznych w tej dekadzie. Jednym z istotniejszych wyzwań jest zmniejszenie zużycia energii przez budynki. Jest to konieczne, ponieważ to właśnie budynki są odpowiedzialne za aż 40% zużycia energii i 35% emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Sytuacji nie poprawia fakt, że zaledwie 1% z nich jest modernizowanych pod kątem poprawy efektywności energetycznej. Inwestycje EBI mają to zmienić. 

Z zadowoleniem podpisujemy umowę z Jeronimo Martins Polska, która jest zgodna z priorytetami UE i Banku dla transformacji energetycznej, wnosząc znaczący wkład w osiągnięcie celów REPowerEU i wspierając cele EBI w zakresie działań na rzecz klimatu. Wierzymy, że ta współpraca będzie miała istotne znaczenie i przyniesie wymierne korzyści społeczne w postaci ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zwłaszcza na terenach miejskich.

prof. Teresa Czerwińska, Wiceprezes EBI

Modernizacja Biedronki jest kluczowa dla klimatu

Dlaczego to właśnie Biedronka jest tak kluczowa w tym kontekście? Otóż sieć ta ma ponad 27% udziału w polskim sektorze handlu detalicznego, na co przekłada się ponad 3500 tysiąca sklepów. Zmniejszenie zużycia energii przez nie wszystkie byłoby dużym odciążeniem nie tylko dla środowiska, ale także polskiej energetyki. Tu warto podkreślić, że Biedronka w swoim standardzie wprowadziła proekologiczne rozwiązania jak fotowoltaika i zamknięte lodówki już jakiś czas temu. 

Ta dotacja dla Biedronki oznacza, że także starsze sklepy będą mogły zostać dostosowane do nowego standardu. 

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dzięki umowie z EBI będziemy mogli jeszcze bardziej wzmocnić nasze zaangażowanie w realizację polityki ochrony środowiska. Biedronka już ma znaczące osiągnięcia w tej dziedzinie, a ślad węglowy związany z naszą działalnością zmniejszył się o 30 procent w ciągu ostatnich 6 lat. Naszym celem jest, aby sklepy i centra dystrybucyjne Biedronki były zasilane tylko zieloną energią do 2028 r., poprzez inwestycje w fotowoltaikę i umowy PPA na energię słoneczną i wiatrową. Do końca 2024 r. wszystkie centra dystrybucyjne i około 2 000 sklepów powinno produkować własną energię z fotowoltaiki.

Luis Araujo, dyrektor generalny Biedronki

Miejmy nadzieję, że Biedronka na tym nie poprzestanie i pod kolejnymi sklepami pojawią się automaty do recyklingu, które jeszcze bardziej pomogą zadbać o środowisko. 

Źródło: Biedronka, YouTube

Motyw