Rozłożony smartfon na fioletowym tle, pokazujący zewnętrzną obudowę, baterię, moduły kamery oraz inne komponenty wewnętrzne.
LINKI AFILIACYJNE

„Nieśmiertelny” smartfon z Androidem. Będzie dostawał aktualizacje aż do 2031 roku

4 minuty czytania
Komentarze

Kiedy w smartfonie zdarzy się jakaś awaria, zazwyczaj rozkładamy ręce i pędzimy do punktu naprawy. Szczęśliwi ci, którzy mogą oddać swój sprzęt do punktu w ramach gwarancji. Większość jednak za serwis płaci z własnej kieszeni. A co jeśli można byłoby przeprowadzić renowację bez wychodzenia z domu? Oto telefon, który naprawisz samodzielnie… i który jednocześnie ma zagwarantowane wsparcie aż do następnej dekady.

Holenderska maka prezentuje telefon na lata

Rozłożony smartfon na części, pokazujący wnętrze urządzenia i oddzielne komponenty, w tym obudowę, baterię, moduły kamery i elektronikę.
fot. Fairphone

Na pewno jest wiele osób, które, mimo tego, że w teorii wiedzą, jak naprawić dany komponent w smartfonie, nie mają możliwości rozebrać go na części pierwsze bez pomocy serwisanta. Oczywiście taka jest polityka największych gigantów technologicznych sprzedających telefony – w końcu kto kupowałby nowe modele, jeśli stare można byłoby modernizować lub naprawiać w nieskończoność?

Ale na rynku smartfonów pojawiła się nowość, która jest odpowiedzią na marzenia użytkowników o posiadaniu wieloletniego sprzętu. Holenderska firma technologiczna Fairphone zaprezentowała najnowszy model Fairphone 5, któremu planuje zapewnić aktualizacje zabezpieczeń i wsparcie oprogramowania (w tym 5 aktualizacji systemu operacyjnego) przez 10 lat.

Społecznie zaangażowane przedsiębiorstwo

Marka szczyci się swoim „fair” podejściem od lat. Stara się używać materiałów pozyskiwanych w sposób odpowiedzialny, z uwzględnieniem wpływu na środowisko i warunków pracy pracowników kopalń. Firma dąży do transparentności w swoich działaniach, informując konsumentów o pochodzeniu materiałów i warunkach pracy w łańcuchu dostaw. Ich celem jest minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko, zarówno w procesie produkcji, jak i przez promowanie długowieczności produktów. Nie pierwszy raz wspominamy o tym prokonsumenckim przedsiębiorstwie – w 2021 roku opisywaliśmy dla was recenzję modelu Fairphone 4, a kilka miesięcy temu można było u nas przeczytać o słuchawkach Fairbuds.

Telefony Fairphone są zaprojektowane w sposób modułowy, co ułatwia ich naprawę i modernizację. Dzięki temu użytkownicy mogą łatwiej wymieniać uszkodzone części, co przyczynia się do dłuższego życia urządzenia.

Produkujemy telefony, które nadają się do naprawy, dzięki czemu możesz ich używać przez bardzo długi czas.

To bardzo proste obliczenie: jeśli będziesz używać telefonu dwa razy dłużej, wytworzysz o połowę mniej telefonów i o połowę mniej odpadów.

We wszystkich naszych telefonach używamy plastiku pochodzącego w 100% z recyklingu oraz złota i srebra pochodzącego ze sprawiedliwego handlu.

Bas van Abel, twórca Fairphone dla BBC

Fairphone 5 – smartfon, który naprawisz sam

Niebieski smartfon Fairphone z widocznym frontem i tyłem oraz logo marki na ekranie.
fot. Fairphone

Fairphone 5, czyli wspomniany telefon na lata, to najnowszy produkt marki. Holenderskie przedsiębiorstwo, które podczas projektowania urządzeń stawia na swoją wizję sprawiedliwości konsumenckiej, twierdzi, że zbudowało „najbardziej zrównoważony smartfon na świecie”. Ponad 70% materiałów użytych w telefonie to materiały zrecyklingowane lub pozyskane w sposób sprawiedliwy, w tym złoto, kobalt, lit i plastyki.

Fairphone 5 obsługuje łączność 5G i Wi-Fi 6E i ma wymienną baterię o pojemności 4200 mAh i częstotliwość odświeżania ekranu 90 Hz. Telefon ma 256 GB pamięci na dane użytkownika (którą można rozbudować kartami microSD do pojemności 2 TB), 8 GB RAM i trzy aparaty 50 MP.

Telefon debiutował z systemem operacyjnym Android 13, a producenci poinformowali, że otrzyma pięć głównych aktualizacji Androida i osiem lat poprawek bezpieczeństwa. Smartfon jest wyposażony w chipset Qualcomm QCM6490 (Octa Core) i oferuje długotrwałą wydajność, z aktualizacjami systemu operacyjnego przewidzianymi do 2031 roku.

W sklepie Fairphone znajdziemy takie części, jak wyświetlacz, złącze USB, bateria czy aparaty, które można kupić i wymienić samodzielnie. Fairphone 5 w Polsce jest dostępny w sklepie Proshop.

Co prawda żaden z telefonów Fairphone nie odniósł wielkiego sukcesu, a marka nadal pozostaje niszowym graczem na rynku. Jednak jak podawało w BBC, do lutego 2022 roku holenderska firma sprzedała około 400 000 urządzeń.

Jeśli szukasz smartfona, zobacz nasze rankingi, które pomogą kupić najlepszy telefon:

Źródło: BBC, oprac. własne

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.