Smartfon z włączonym ekranem pokazującym interfejs użytkownika, położony obok sztucznej rośliny i innego smartfonu z widocznym aparatem fotograficznym, na białym tle.

Plus uruchamia nową aplikację. Przyda ci się jeśli planowałeś sprzedać stary smartfon

2 minuty czytania
Komentarze

Cykl życia smartfona trwa zwykle od roku do trzech lat, a stary model można sprzedać. Telefon trzeba jednak wystawić w odpowiednim serwisie, a finalizacja transakcji może być stresującym wyzwaniem. Alternatywą jest opcja odkupu telefonu oferowana przez niektórych operatorów. Plus uruchomił właśnie dedykowaną aplikację. Jak działa i kto może z niej skorzystać?

Możliwości aplikacji Plus Odkup

Zrzut ekranu aplikacji Plus Odkup z trzema zakładkami informacyjnymi dotyczącymi sprzedaży starego telefonu, wyceny online i instrukcji działania aplikacji.
Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Do sklepu Google Play i App Store trafiła właśnie aplikacja Plus Odkup. Jej główną funkcją jest wycena używanego smartfona. Użytkownicy mogą oszacować cenę bez wychodzenia z domu. Jest to możliwe w zakładce „wycena zdalna”. Oprogramowanie wykrywa model urządzenia, które posiadamy, a następnie przeprowadza szereg testów, aby sprawdzić jego stan techniczny. W ten sposób aplikacja jest w stanie określić wartość sprzętu. W materiałach w Google Play widać jednak, że początkowa cena smartfona Pixel 6 została oszacowana między 35, a 350 złotych. Przeprowadzenie testów doprowadzi do bardziej precyzyjnej oferty. W przypadku smartfona Samsung Galaxy S21 5G 128 GB w bardzo dobrym stanie można otrzymać ponad tysiąc złotych.

Jakie smartfony można sprzedać?

Smartfon wyświetlający stronę internetową z logo "android" i polskimi kategoriami: TECH, ROZRYWKA, FINANSE, MOTO, na tle ciemnym z rośliną w niewyraźnym tle.
Fot. Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

W komunikacie prasowym przeczytamy, że wycenić można smartfony Apple, Samsung, LG, OPPO, Motorola, Nokia, Realme, Sony czy Xiaomi. Dotarliśmy do listy kilkudziesięciu urządzeń, których wartość oszacujemy w nowej aplikacji. Najliczniej wygląda lista smartfonów Apple, Samsung i Xiaomi. Aplikacja wyceni iPhone od modelu 8 i SE (2nd Gen) aż do modelu 14 Pro Max.

Jeśli korzystasz ze smartfona Samsung, oprogramowanie oceni wartość budżetowców (A10, A12, A13), średniaków od serii A20, A32 i A50, a także linię składaków od Fold2 i Z Flip do modeli z czwórką w nazwie. Na liście nie zabrakło topowych Galaktyk z serii S. Aplikacja przeanalizuje modele od S10, aż do S22 Ultra 5G. Na liście Xiaomi są modele Mi od 9T do 11, kilka przedstawicieli Mi Note (10, 10 Lite), a także Redmi Note od 7 do modelu 11 Pro 5G. Najstarsze modele, jakie jest w stanie przeanalizować udostępnione oprogramowanie to smartfony z 2017 roku (iPhone 8), natomiast większość urządzeń na liście pochodzi z lat 2020-2022.

Bez wizyty w salonie się nie obejdzie

Aplikacja jest przydatna i pozwala oszacować, ile nasz smartfon jest warty. Niestety sprzedaż odbywa się w salonie, gdzie pracownik przeprowadza finalną ocenę. Usługa skierowana jest dla klientów sieci Plus, a ostateczna cena, jaką dostaniemy, jest odliczana od zobowiązań takich jak miesięczny abonament lub rata za telefon. Odkup smartfona można połączyć z innymi akcjami takimi jak „drugi smartfon w prezencie”.