Trzy osoby trzymające smartfony i wymieniające się informacjami w miejskim otoczeniu.

Co ile wymieniać smartfon? Zapytaliśmy Polaków o ich najbliższe plany

4 minuty czytania
Komentarze

W życiu każdego z nas ten moment prędzej czy później nadchodzi – czy to z uwagi na stan techniczny urządzenia, czy też osobiste preferencje. Wymieniać smartfon musi każdy z nas, ale jak często to robimy? Choć nie ma tu jednej „dobrej” odpowiedzi, jak pokazuje sondaż – Polacy są w tej kwestii dość mocno zróżnicowani. Badania przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Android.com.pl

Na naszych łamach już wcześniej mogliście zapoznać się z kilkoma badaniami dotyczącymi polskiego rynku elektroniki. Jeżeli jesteście zainteresowani ich wynikami – zachęcamy do kliknięcia w któryś z poniższych linków:

Co ile wymieniać smartfon? Wyniki sondażu

O ile w przypadku wcześniejszych sondaży pośród odpowiedzi łatwo było wskazać zdecydowanego lidera lub liderów, tak tym razem czołówka jest o wiele bardziej wyrównana, a różnica między 1. a 4. miejscem wynosi zaledwie nieco ponad 10%. Na pytanie dotyczące tego, kiedy Polacy planują wymienić swój obecny smartfon, odpowiadano bardzo różnie, a przyjęte przez nas przedziały czasowe miały korelować z najczęstszymi zakresami, w jakich podejmujemy decyzje zakupowe. Wyniki sondażu przeprowadzonego przez SW Research prezentują się następująco:


W badaniu wzięło udział 1009 osób

W przeciągu najbliższego miesiąca

Tę odpowiedź wskazało w badaniu niecałe 3,2% ankietowanych. To oznacza, że gotowych do wydania gotówki lub podpisania nowej umowy z operatorem jest stosunkowo niewiele osób… a pośród osób korzystających ze smartfonów była to jednocześnie najrzadziej wybierana opcja.

Od 1 do 3 miesięcy

Druga z „najkrótszych” opcji wskazująca na chęć wymiany smartfona w przeciągu kwartału, zyskała ok. 6,9% głosów. Oznacza to, że do końca I połowy 2023 roku, nieco blisko 1 na 15 Polaków posiadających smartfon, planuje zakup nowego urządzenia.

Od 3 do 6 miesięcy

12,4% ankietowanych zadeklarowało z kolei chęć wymiany smartfona w przeciągu najbliższego pół roku. To czwarta najpopularniejsza odpowiedź w sondażu przeprowadzonym dla Android.com.pl przez SW Research. Co ciekawe, grupą wiekową, która najczęściej zaznaczała tę opcję jest grupa między 35 a 49 rokiem życia, czyli teoretycznie ta, która ma najbardziej ustabilizowaną sytuację zawodowo-prywatną.

Od 6 miesięcy do 1 roku

W ciągu roku, ale nie wcześniej niż za 6 miesięcy, chęć wymiany smartfona deklaruje 19,3% Polaków. To drugi najwyższy wynik w sondażu, który w praktyce oznacza, że na taki wariant decyduje się niemal 1 na 5 ankietowanych.

Od 1 roku do 2 lat

To najpopularniejsza odpowiedź w sondażu, która o kilka punktów procentowych przegoniła odpowiedź poprzednią. W ciągu 2 lat, wymieniać smartfon chce co czwarty Polak, co w ankiecie przełożyło się na 24,8% odpowiedzi. Tu ciekawostką może być to, iż w tej kategorii panuje także największa „równość płci”. Tyle samo kobiet i mężczyzn deklaruje podobną intencję zakupową.

Nie wcześniej niż za 2 lata

Z samego szczytu rankingu, spadamy o kilka pozycji w dół. Za minimum 2 lata swój smartfon wymienić chce 8,7% ankietowanych. Odpowiedź ta była wskazywana najczęściej przez osoby młode, czyli do 24 roku życia. Może to wynikać z faktu, iż same niedawno otrzymały/kupiły nowy smartfon i nie potrzebują go wymieniać w najbliższym czasie.

Na razie nie planuję wymieniać

Podium pośród udzielanych odpowiedzi zdobyła opcja „konserwatywna”. Blisko 14,5% Polaków na tę chwilę w ogóle nie planuje wymieniać smartfona lub po prostu o tym nie myśli. Tu nieznacznym liderem są osoby w wieku 25-34 lat, ale tuż zanim uplasowały się dwie skrajne grupy – osoby do 24 roku życia oraz osoby powyżej 50 roku życia. Choć w każdym z tych przypadków powód dla niewymieniania smartfona jest niewątpliwie całkowicie inny.

Nie wiem lub nie korzystam ze smartfona

Na sam koniec, bardziej w formie ciekawostki, odpowiedzi od osób niezdecydowanych. Opcję „nie wiem” zaznaczyło łącznie nieco ponad 8% ankietowanych. Z kolei pośród badanych zaledwie 2,2% udzieliło odpowiedzi, iż w ogóle nie korzysta ze smartfona.

źródła: SW Research, opracowanie własne, fot. Depositphotos/PeopleImages

Motyw