LINKI AFILIACYJNE

Acer Chromebook Plus oficjalnie. Laptop dla nauczyciela nie musi mieć Windowsa

4 minuty czytania
Komentarze

Acer ma w swojej ofercie wiele modeli laptopów, ale w jednym segmencie produktów jest niepokonany na polskim rynku — to największy producent Chromebooków w Polsce, a ostatnio rozszerzył ofertę o modele Chromebook Plus. Producent ma aż 83% udziału ilościowego w kategorii Chromebooków na polskim rynku. Wiele firm próbowało się wybić, ale Acer odniósł największy sukces, który przekłada się na imponujący poziom sprzedaży — od stycznia do sierpnia 2023 roku zanotowano 275% wzrostu sprzedaży względem tego samego okresu w roku poprzednim. Od 7 sierpnia do 10 września producent sprzedał ponad 3000 sztuk. A nie jest to łatwy rynek, mimo pewnych oczywistych zalet urządzeń z ChromeOS.

acer chromebook plus laptop
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Chromebook Plus to pewna obietnica

Urządzenia z ChromeOS, które mają w nazwie „Chromebook Plus”, to sprzęty, które mają zaoferować 2 razy większą prędkość, pamięć (minimum 8 GB) i dysk (minimum 128 GB) w porównaniu z najlepiej sprzedającymi się Chromebookami z 2022 roku. Niezbędną wydajność mają zapewnić procesory Intel Core 13. i 12. generacji (do modelu Core i7) i AMD Ryzen z serii 7000.

Mają oferować wyświetlacze o minimalnej rozdzielczości Full HD i kamery 1080p, a także pełen pakiet usług Google, który daje dostęp do plików w dowolnym momencie. Mają touchpady OceanGlass i podświetlane klawiatury. Ponadto oferując szereg przyjaznych dla środowiska funkcji oraz certyfikat EPEAT. Zastosowano w nich materiały do produkcji pochodzące z recyklingu, ekologiczne opakowania oraz energooszczędną konstrukcję spełniającą wymogi certyfikatu Energy Star.

Dwa urządzenia, które zadebiutowały Polsce w ramach tej inicjatywy Google, to Acer Chromebook Plus 515 i Chromebook Plus 514, które kwalifikują się do programu „Laptop dla nauczyciela”.

Acer i oferta Chromebooków dla nauczycieli

Wraz ze startem programu „Laptop dla nauczyciela„, z którego środki można wydać na sprzęty o określonych parametrach, należy wspomnieć o tym, iż dwa modele Chromebooków kwalifikują się do uzyskania bonu — są to Acer Chromebook Plus 514 i Chromebook Plus 515. Jak twierdzi producent, nie są to zwyczaje Chromebooki, ale urządzenia „wypełnione po brzegi mocą oraz praktycznymi funkcjami, które dadzą Ci jeszcze więcej możliwości”.

acer chromebook plus laptop
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Acer Chromebook Plus 515

Acer Chromebook Plus 515 to 15,6-calowy laptop z ekranem o proporcjach 16:9 i jasnością do 250 nitów. Ma zwiększoną wytrzymałość (MIL-STD-810H) i jest odporny na zalanie, oferuje ponadto najnowsze procesory Intel Core z grafiką Inte Iris Xe, Wi-Fi 6e, do 16 GB pamięci RAM i do 512 GB na dysku SSD. Acer obiecuje też do 10 godzin pracy na pojedynczym naładowaniu, a całość zamyka się w wadze 1,67 kg.

acer chromebook plus 515 laptop
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Acer Chromebook Plus 514

Drugie z urządzeń jest nieco mniejsze (ma 14-calowy ekran i waży 1,45 kg), bazuje na procesorach AMD Ryzen 7000 z grafiką AMD RDNA 2, a ponadto oferuje do 12 godzin pracy, nawet 16 GB pamięci RAM oraz do 512 GB SSD. Jest to laptop wytrzymały (MIL-STD-810H) i odporny na zalanie, z ChromeOS, głośnikiem z DTS i touchpadem OceanGlass.

acer chromebook plus 514 laptop
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Co oferują Chromebooki Plus dla nauczycieli?

Oprócz łatwego synchronizowania plików ze smartfonami pracującymi z systemem Android, funkcją Nearby Share i Fast Pair oraz możliwością pracy online i offline, nowe Chromebooki oferują także ulepszone narzędzia do połączeń wideo. Nie spotkacie w nich kamery o mniejszej rozdzielczości niż 1080p, a sztuczna inteligencja zadba dodatkowo o jakość — poprawi oświetlenie, zredukuje zewnętrzne szumy i rozmyje tło. Dodatkowo jednym kliknięciem można wyciszyć mikrofon i kamerę dla dodatkowej wygody i prywatności.

acer chromebook plus laptop rozmowy wideo
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Chromebooki Plus z ChromeOS oferują też szereg aplikacji, które zapewnią zarówno produktywność, jak i przyczynią się do wzrostu kreatywności. Chodzi tutaj na przykład o Adobe i Lumafusion czy Zdjęcia Google z nowymi funkcjami AI, m.in. Magic Eraser. Laptopy mają też wbudowane aplikacje Google Workspace, dostępne od razu po skonfigurowaniu komputera. Co więcej, Chromebook Plus obsługuje aplikacje Microsoft 365 przez internet.

acer chromebook plus laptop obróbka wideo
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Chromebooki mają grono fanów, którzy stawiają je ponad konkurencyjnymi laptopami z systemem Windows. Przemawia za nimi przystępna cena, szybki i lekki system (konfiguracja w 3 minuty, uruchamianie w mniej niż 10 sekund), wolny od wirusów, długie czasy pracy na baterii oraz prostota — interfejs ChromeOS przypomina przeglądarkę Chrome i system Android. Dodatkowo nie trzeba się martwić o skomplikowanie instalacje czy aktualizacje. Co więcej, Chromebooki mają dostawać aktualizacje przez 10 lat.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.