Autonomiczny wózek widłowy przenosi kartony w przestrzeni magazynowej HESC

Wózek widłowy sterowany przez sieć 5G. Magazyn Huawei pod Budapesztem to wycieczka w przyszłość

5 minut czytania
Komentarze

Sieć 5G ma wiele zalet, w tym wysokie wartości transferów i niskie opóźnienia. HUAWEI z powodzeniem wykorzystuje tę technologię w swoim imponującym centrum logistycznym pod Budapesztem na Węgrzech, które miałem okazję niedawno odwiedzić. Już dzisiaj pracują tam autonomiczne pojazdy transportowe.

Pojazdy w Europejskim Centrum Logistycznym HUAWEI

Autonomiczny wózek widłowy przenosi kartony w przestrzeni magazynowej
Fot. Materiały prasowe HUAWEI

HESC, czyli Europejskie Centrum Logistyczne HUAWEI to znajdujący się za Budapesztem obiekt, w którym zobaczyć można najnowsze technologie wykorzystywane w praktyce. W Europie HUAWEI zatrudnia ponad 12 tysięcy pracowników w 13 różnych krajach i 27 miastach, natomiast HESC jest wyjątkowym centrum logistycznym. Producent informuje, że obiekt wykorzystuje przemysł 4.0 z prywatną siecią 5G. W centrum logistycznym wyróżniają się przede wszystkim bezobsługowe pojazdy transportowe i rozwiązania przetwarzania obrazu z zastosowaniem rzeczywistości rozszerzonej.

Na wideo przygotowanym przez HUAWEI zobaczyć można przede wszystkim dwa roboty transportowe o różnych rozmiarach. Jeden z nich obsługuje palety na najniższym poziomie, a drugi sięga do najwyżej przechowywanych kartonów. W magazynie poruszają się bez ludzkiej ingerencji. Za sprawą połączenia z siecią nowej generacji oferują precyzyjne i bezpieczne działanie. Maszyny zostały wyposażone w moduł 5G, światła ostrzegawcze i szereg czujników analizujących otoczenie. Podczas jazdy robot wyświetla przed sobą strzałkę, która wskazuje kierunku ruchu, a w górnej części urządzenia zainstalowano migającą lampę, która informuje pracowników o obecności pojazdów.

AGV (Automated Guided Vehicles) z elektrycznymi silnikami cechują się cichym działaniem. Zapewnia to komfort akustyczny, ale może też prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Maszyny podczas poruszania się zamiast uciążliwych sygnałów dźwiękowych emitują z głośników przyjemną dla ucha muzykę. Zastosowanie sieci 5G pozwala na dokładne lokalizowanie pojazdów, dzięki czemu pracownicy magazynu mogą sprawdzić pozycję AGV na planie pomieszczenia.

Inne rozwiązania przemysłu 4.0

Urządzenie sieciowe na metalowej konstrukcji w centrum logistycznym HUAWEI
Fot. Materiały prasowe HUAWEI

W materiale wideo zobaczyć można też małą kamerkę. Sama w sobie nie robi może wrażenia, ale producent zaprojektował program, który automatycznie przeprowadza kontrolę jakości sprzętów, które w HESC są składane. Zautomatyzowano też proces ważenia i mierzenia kartonów, a zarejestrowane parametry natychmiastowo trafiają do systemu producenta. Nie mniejszą nowością jest wykorzystanie okularów z AR. Sprzęt wygląda mniej imponująco niż Meta Quest 3, ale wbudowana kamera usprawnia proces szkolenia nowych pracowników, a także pozwala na bezpośredni dostęp do wykwalifikowanych ekspertów. W razie potrzeby specjalista z Chin może widzieć, co robi pracownik w Budapeszcie. Taka możliwość skraca czas rozwiązywania problemów z dni czy nawet tygodni do godzin. Wszystkie działania w fabryce pozwoliły na poprawę wydajności logistyki i produkcji o 30 do 40 %.

Innym przykładem wykorzystania 5G do poprawy wydajności i bezpieczeństwa jest Terminal East-West Gate w Fényeslitke przy granicy węgiersko-ukraińskiej. W obiekcie rozmiarem zbliżonym do lotniska w Budapeszcie za pomocą dźwigów pracownicy odpowiadają za załadunek towarów. W tym miejscu krzyżują się tory szerokotorowe i normalnotorowe, co stanowi barierę dla pociągów. Sieć najnowszej generacji umożliwia przenoszenie kontenerów za pomocą dźwigów zdalnie z biura. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zdalnego sterowania i kamer o wysokiej rozdzielczości i niskim opóźnieniu.

5G to nie tylko szybszy internet

Część elektroniczna z podłączonymi przewodami i logo HUAWEI
Fot. Materiały prasowe HUAWEI

W zastosowaniach domowych najpopularniejszą metodą dostępu do sieci jest Wi-Fi. Rozwiązanie łatwo dostępne i charakteryzujące się imponującą przepustowością. W przemyśle ten typ standardu ma jednak poważną wadę. Wi-Fi nawet szóstej generacji ma problemy ze stabilnością, co w obiektach takich jak HESC jest nie do zaakceptowania. Rozwiązaniem jest sieć 5G. Przepustowość nie jest tak wysoka, ale opóźnienie wynosi poniżej 20 milisekund, a mobilność, stabilność połączenia i bezpieczeństwo danych stoi na najwyższym poziomie. Sieć działa na wewnętrznych serwerach, które za pośrednictwem nadajników są w stanie rozesłać sygnał do każdego urządzenia w obiekcie. Serwery gwarantują bezpieczeństwo infrastruktury, a dzięki awaryjnemu zasilaniu są w stanie działać nawet podczas awarii prądu w pobliskiej elektrowni.

PrzewódWi-Fi 64G5G
Mobilnośćnietaktaktak
Przepustowość10 Gbps1 Gbps60-80 Mbps300 Mbps
Opóźnienie<1 msniestabilne20-50 ms~20 ms
Bezpieczeństwowysokieniskiewysokiewysokie
Pozycjonowanie5 m6 m3 m
Źródło: Materiały prasowe HUAWEI, opracowanie własne

Pracujące maszyny z siecią 5G połączone są bezprzewodowo, dzięki czemu swobodnie mogą się poruszać po przestrzeni magazynowej. W przypadku pojazdów, które poruszają się samodzielnie, niezwykle istotna jest precyzja ruchu, a w zamkniętym magazynie wykorzystanie GPS jest praktycznie niemożliwe. Sieć 5G spośród aktualnie występujących rozwiązań sieciowych pozwala na najdokładniejsze lokalizowanie. Przekłada się to na sprawne i bezpieczne poruszanie wózków, co idealnie widać po precyzji odkładanych kartonów. Te na regałach ułożone są jak od linijki.

Rozwiązanie nie należy do najtańszych. Koszt jednego modułu montowanego w AGV wynosi około 160 złotych. Dla porównania cena analogicznego modułu Wi-Fi to jedynie 8 złotych. Koszt można usprawiedliwić szczególnie jeśli sieć w obiekcie przemysłowym wykorzystywana jest do zdalnej kontroli, systemów wizyjnych czy poruszania się pojazdów. Podczas wydarzenia odbył się też panel „5G Smart Factory”, na którym można było usłyszeć o wpływie automatyzacji i planach firmy na przyszłość .

Motyw