LINKI AFILIACYJNE

Tanie klucze aktywacyjne do Windowsa oraz pakietu Office. Polska prokuratora podjęła konkretne kroki

2 minuty czytania
Komentarze

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia wobec zorganizowanej grupy przestępczej. Działała ona w latach 2015-2019 i, jak twierdzą śledczy, nielegalnie sprzedawała klucze aktywacyjne do oprogramowania firmy Microsoft. Choć grupa zarobiła miliony, to straty znanego koncernu są znacznie większe.

Klucze aktywacyjne sprzedawane nielegalnie

Wydawać by się mogło, że problem nielegalnej sprzedaży cyfrowych plików w ostatnich latach znacząco zmalał. Popularność platform streamingowych z ogromnymi zasobami i niedrogimi abonamentami (a także darmowymi wersjami z reklamami) sprawiła w końcu, że pobieranie pirackich kopii piosenek oraz filmów można uznać za stratę czasu. Pliki MP3 i MP4 to jedno, ale pozostaje jeszcze kwestia oprogramowania, które potrafi być naprawdę drogie.

Windows 11 na komputerze Fot Microsoft
Fot. Microsoft

Prokuratura Regionalna w Warszawie ustaliła, że grupa przestępcza działająca od 2015 do 2019 roku sprzedała prawie 100 tysięcy nielegalnie uzyskanych kluczy do systemów operacyjnych Windows 7, 8.1 i 10 oraz do pakietów biurowych Microsoft Office 2013, 2016 i 2019. Produkty były wystawiane na platformach aukcyjnych w cenach od 39 do 149 zł, czyli znacznie taniej od kwot, które trzeba zapłacić choćby za system operacyjny Windows z legalnego źródła. Klucze aktywacyjne były sprzedawane zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Sprzedaż odbywała się za pomocą aukcji oraz opcji 'kup teraz’ i polegała na wylicytowaniu aukcji lub opłaty wskazanej w opcji 'kup teraz’, a następnie dokonaniu opłaty. […] Po otrzymaniu opłaty sprzedający przesyłał klucz aktywacyjny wraz z adresem strony internetowej www.microsoft.com, z której pobierany był obraz ISO konkretnego programu, którego aktywacja możliwa była za pomocą wylicytowanego klucza.

– wyjaśnia prokuratura.

Oszuści na swoich działaniach zarobili 4 miliony zł, ale straty Microsoftu są wyceniane na ponad 174 miliony. Podczas przeszukań u jednego z członków grupy znaleziono nielegalną amunicję i materiały wybuchowe. Podejrzanym za sprzedaż nielegalnie pozyskanych kluczy grozi do 10 lat więzienia.

źródło: RMF24, zdjęcie główne: Depositphotos/Walter_Cicchetti

Jako redakcja Android.com.pl bierzemy udział w ogólnopolskim badaniu preferencji użytkowników smartfonów i nie ukrywamy, że Twój głos oraz opinia będą dla nas niezwykle istotne. Jak wypełnisz poniższą ankietę, będziemy Ci wdzięczni!

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw