Widok na logo "plus" zamocowane na ścianie zewnętrznej budynku, składające się z białych liter i kołowego, stylizowanego symbolu na szarym tle.
LINKI AFILIACYJNE

Internet Plusa w 2024 roku. Sprawdzamy prędkości w każdej z ofert

4 minuty czytania
Komentarze

Jeżeli interesuje cię internet Plusa, trafiłeś w dobre miejsce. Tutaj nie tylko zestawiamy aktualne, średnie prędkości łącza w każdej z dostępnych ofert, ale też porównujemy je z wynikami pomiarów z zeszłego roku. Dzięki temu każdy, kto zastanawia się nad zakupem, będzie mieć rzeczywisty ogląd na to, czy oferta operatora GSM zaliczyła progres.

Internet Plusa — dane na temat łącza domowego (radiowego)

Grafika przedstawia trzy plansze z ofertami internetowymi, każda zawiera informacje o cenie i ilości danych (100 GB, 200 GB, 700 GB miesięcznie), dodatkowe benefity takie jak dostęp do Disney+ i opcje wyboru sprzętu (router/modem, laptop/tablet) lub brak urządzenia. Przyciski akcji są w kolorze zielonym.
Fot. Plus

Jak widzicie powyżej, maksymalny limit transferu danych w łączu radiowym Plusa wynosi obecnie 700 GB miesięcznie. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku każdej z powyżej opisanych ofert, otrzymujemy roczny dostęp do Disney+, więc jeśli filmy, seriale i animacje ze stajni Myszki Miki to Wasza para kaloszy, jest to niewątpliwie miły bonus.

My jednak przejdźmy do najważniejszych informacji. Dane z SpeedTest.pl wskazują, że we listopadzie 2023 roku, na 157 tys. pomiarów, średnia prędkość pobierania danych w tej ofercie wyniosła 29,7 Mb/s, a wysyłanie danych to z kolei 11,7 Mb/s, przy średnim opóźnieniu 39 ms. Dla porównania, w grudniu 2022 roku wyglądało to następująco. Zaledwie 21,1 Mb/s prędkości pobierania danych oraz 9,8 Mb/s wysyłania danych, przy średnim opóźnieniu 41 ms. Tu odbyło się z kolei więcej pomiarów, bo aż 164 tys.

Internet Plusa — dane na temat łącza światłowodowego

Trzy pakiety ofert internetowych oznaczone jako S, M i L z różnymi prędkościami i cenami, w tym szczegóły dotyczące umów, ceny, prędkości internetu, dołączone routery Wi-Fi, pakietu internetu mobilnego oraz bonusu w postaci subskrypcji Disney+, każdy z przyciskiem do wyboru pakietu na dole.
Fot. Plus

Podobnie jak w przypadku oferty na łącze radiowe, abonenci również i tu mogą otrzymać rok dostępu do Disney+. Obecna maksymalna prędkość nielimitowanego internetu światłowodowego od Plusa to do 1 Gb/s. Problem polega jednak na tym, że dane pomiarowe nie widnieją w żadnym serwisie agregującym takie informacje od użytkowników.

Dzieje się tak, ponieważ w tym przypadku, internet Plusa korzysta z łącz, które należą do Orange, Netia, a nawet INEA oraz NEXERA. Dlatego najłatwiej jest sprawdzić, z czyjej infrastruktury korzysta łącze w naszej lokalizacji, a następnie porównać sobie średnie prędkości pobierania i wysyłania u tego dostawcy usług światłowodowych.

Internet Plusa — dane na temat łącza mobilnego

Zrzut ekranu z ofertą abonamentową Plus na tle odcieni niebieskiego, wyświetlający szczegóły planu L z 120 GB danych i nielimitowanymi rozmowami oraz SMS-ami, z promocją Disney+ oraz cennikiem. Po prawej stronie widoczne są przyciski do wyboru różnych rozmiarów ofert, S, M, L, L duet, XL.
Fot. Plus

Abonament telefoniczny w Plusie przewiduje aż 4 progi, wyróżniające się wysokością opłat oraz limitu transferu danych. Maksymalny wynosi 250 GB, podczas gdy najniższy to 6 GB. Podobnie do ofert radiowych i światłowodowych, tu również możecie uzyskać roczny dostęp do Disney+.

Jeżeli zestawimy ze sobą wszystkie 57 tys. pomiarów z łącz 3G, 4G LTE oraz 5G, wyniki prezentują się następująco (listopad 2023 r.): średnia prędkość pobierania danych wyniosła 51,1 Mb/s, a wysyłania 11,5 Mb/s, przy średnim opóźnieniu 35 ms. Dla porównania, w grudniu 2022 r., średnia prędkość pobierania prezentowała się na poziomie 41,4 Mb/s, a wysyłania danych 10,3 Mb/s. Średnie opóźnienie także wyniosło 37 ms, przy 50 tys. pomiarów.

Mobilny internet PlusaGRUDZIEŃ 2022LISTOPAD 2023
Prędkość pobierania danych [Mb/s]41,451,1
Prędkość wysyłania danych [Mb/s]10,311,5
PING [ms]3735
Liczba pomiarów5000057000

Jak sytuacja wygląda, gdy uwzględnimy samo łącze 5G? Cóż, przy 9 tys. pomiarów, średnia prędkość pobierania danych w listopadzie 2023 r. wyniosła 128,7 Mb/s, a wysyłania z kolei 20,6 Mb/s, przy średnim opóźnieniu 26 ms. Porównajmy to teraz z danymi z grudnia 2022 roku. Wtedy średnia prędkość pobierania wyniosła 139,3 Mb/s, a prędkość wysyłania danych kręciła się w okolicach 17,8 Mb/s, przy średnim opóźnieniu 33 ms. Warto jednak zaznaczyć, że pomiarów było jednak znacznie mniej, bo zaledwie 4 tys.

Mobilny internet PlusaGRUDZIEŃ 2022LISTOPAD 2023
Prędkość pobierania danych w 5G [Mb/s]139,3128,7
Prędkość wysyłania danych w 5G [Mb/s]17,820,6
PING w 5G [ms]3326
Liczba pomiarów40009000

Mobilny internet Plusa — dane z RF Benchmark

Tradycyjnie dla tego cyklu wpisów, sprawdzamy jeszcze raport RF Benchmark z listopada 2023 r. Serwis oddziela pomiary łącz w stanardzie 5G oraz 4G LTE i my zrobimy podobnie:

  • Internet Plusa 4G LTE (76440 pomiarów)
    • prędkość pobierania danych: 33,3 Mb/s
    • prędkość wysyłania danych: 17,4 Mb/s
    • PING: 38,5 ms
  • Internet Plusa 5G (24991 pomiarów)
    • prędkość pobierania danych: 138,7 Mb/s
    • prędkość wysyłania danych: 29,6 Mb/s
    • PING: 27,3 ms

zdjęcie główne: WrS.tm.pl / Wikimedia Commons

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw