Oferta operatora Play przedstawiona na ekranie smartfona trzymanego przez mężczyznę
LINKI AFILIACYJNE

Internet Play i jego prędkość w 2023 roku. Oto jak wypada w niezależnych pomiarach

4 minuty czytania
Komentarze

Podobnie jak wielu pozostałych operatorów, internet Play występuje aż w czterech różnych ofertach: smartfonowym 4G LTE, 5G, łączu domowym (radiowym) oraz łączu światłowodowym. Sprawdzamy więc, jakie prędkości osiąga każde z tych rozwiązań, na podstawie rankingów dostępnych w sieci.

Internet Play — dane na temat łącza domowego (radiowego)

Oferta na radiowy internet Play
fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Na początek warto wspomnieć, że w obecnej chwili, ten internet oferowany w łączu radiowym ma aż 5 progów cenowych, wyróżniających się miesięcznym limitem transferu. Minimalna wartość to 150 GB (25 zł / msc z rabatami) podczas gdy maksymalna to 3000 GB (130 zł / msc z rabatami).

Jeżeli spojrzymy na wyniki rankingu SpeedTest.pl z września 2023 r., to okaże się, że ten Internet Play w łączu radiowym, oferuje średnią prędkość pobierania na poziomie 221,1 Mb/s. Prędkość wysyłania danych to z kolei 46,4 Mb/s, a średni PING wynosi 17 ms. Powyższe dane to średnia 223 tys. pomiarów prędkości łącza radiowego od tego dostawcy.

Warto też powiedzieć, że w październiku 2022 r. (prawie rok temu) było znacznie gorzej, głównie ze względu na brak wykorzystania technologii 5G w tej ofercie. Przy 179 tys. pomiarów, prędkość pobierania wynosiła wówczas 32,7 Mb/s, prędkość wysyłania 14,8 Mb/s, a średni PING to były aż 32 ms.

Internet Play — dane na temat łącza światłowodowego

fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Obecna oferta światłowodowa Play to nic innego, jak wynik zakończonej fuzji z UPC Polska. Jeżeli tylko mamy możliwość podłączenia światłowodu, dostępne są trzy opcje — do 300 Mb/s, do 600 Mb/s oraz do 1 Gb/s. Warto też pamiętać, że powyższe nieprzekreślone ceny to oferta dla obecnych klientów Play. Jeżeli taki światłowód to Wasza pierwsza umowa z operatorem, obowiązują Was ceny przekreślone, o 20 złotych większe.

W kontekście września 2023 r., średnia prędkość pobierania wg. SpeedTest.pl wynosi tutaj 213,7 Mb/s. Średnia prędkość wysyłania to z kolei aż 92,1 Mb/s, a średni PING wynosi 14 ms. Oczywiście należy dodać, że powyższe wyniki to średnia z 38 tys. pomiarów. No i też należy pamiętać, że powyższy test nie uwzględnia tego, czy test był wykonany przez połączenie WiFi lub przewód Ethernet, dający zazwyczaj lepsze rezultaty.

Internet Play — dane na temat łącza mobilnego

fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Internet Play 4G LTE to oczywiście dalej solidny standard, ale większość ofert abonamentowych tego operatora oferuje już i dostęp do szybszego łącza 5G – wystarczy tylko mieć kompatybilny z tą technologią smartfon. Spójrzmy więc, jak najpierw prezentują się średnie prędkości łącza mobilnego

Internet Play w smartfonach oferował we wrześniu 2023 r. średnią prędkość pobierania danych na poziomie 44,4 Mb/s oraz prędkość wysyłania danych 13,3 Mb/s ze średnim PING 29 ms. Informacje pochodzą ze 104 tys. pomiarów w ramach połączeń 3G, 4G LTE oraz 5G. Dla porównania, rok wcześniej (październik 2022 r.) średnia prędkość pobierania wyniosła 42,7 Mb/s, a wysyłania 11,3 Mb/s. PING wyliczono z kolei na 30 ms, a badanie objęło 80 tys. pomiarów. Mamy więc sporą poprawę!

Na koniec warto spojrzeć bezpośrednio na Internet Play 5G w smartfonach. Tutaj SpeedTest.pl odnotowało we wrześniu 2023 r. średnią prędkość pobierania 75,3 Mb/s oraz wysyłania 27,9 Mb/s, przy PING 25 ms i 7 tys. pomiarach. Podobne badanie z października 2022 r. pokazało prędkość pobierania 72,3 Mb/s i wysyłania 21,6 Mb/s, z PING 26 ms przy 4 tys. pomiarów. Także znów możemy mówić o poprawie, choć próba pomiarów była tutaj zauważalnie mniejsza.

Internet Play 4G LTE i 5G – badanie RF Benchmark

Warto też zaznaczyć, że w kontekście mobilnego internetu 5G oraz 4G LTE, osobne pomiary wykonali też użytkownicy portalu RFBenchmark. We wrześniu 2023 r. Internet Play został zbadany aż 146474 razy w sieci 4G LTE, ale też i 28757 razy w 5G. Oto jak zaprezentowały się ostateczne wyniki:

 • Internet Play 4G LTE:
  • prędkość pobierania: 40,4 Mb/s
  • prędkość wysyłania: 22,5 Mb/s
  • PING: 29,5 ms
 • Internet Play 5G
  • prędkość pobierania: 54,7 Mb/s
  • prędkość wysyłania: 36,3 Mb/s
  • PING: 27,5 ms

zdjęcie główne: materiały prasowe / Facebook / Play

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.