Rządowy program Łazienka Plus i dofinansowanie remontu? To nie kiełbasa wyborcza… a nowy scam telefoniczny

3 minuty czytania
Komentarze

Jeśli myślicie, że wam za żadne skarby nie zdarzyłoby się paść ofiarą oszustów, wymyślających coraz to nowe sposoby na uśpienie waszej czujności, prawdopodobnie jesteście w błędzie. Bo być może dalibyście się nabrać właśnie na remont łazienki?

Program „Łazienka Plus”

Można spokojnie powiedzieć, że „tego to jeszcze nie grali”. Na naszym portalu opisywaliśmy już różne typy oszustw, jedne bardziej poważne, drugie mniej. Ale o takim pomyśle jeszcze nie słyszeliśmy…

W Katowicach jedna z mieszkanek otrzymała telefon od osoby, która przedstawiła się jako przedstawiciel rządowego programu „Łazienka Plus” (swoją drogą, ciekawa nazwa – miała się pewnie kojarzyć z rządową akcją Mieszkanie Plus). Oferta brzmiała kusząco: łączna dotacja na remont łazienki miała wynieść 4,5 tys. zł. Warunkiem otrzymania dofinansowania było wpuszczenie do mieszkania rzekomego inspektora, który miał ocenić stan łazienki i potrzebnych prac remontowych. Kobieta zareagowała właściwie, uznając ofertę za podejrzaną i natychmiast kontaktując się z policją.

Mundurowi z Katowic potwierdzają, że program „Łazienka Plus” nie istnieje i ostrzegają przed tego typu oszustwami. Oprócz tego docenili obywatelską postawę kobiety, która nie tylko uchroniła się przed utratą pieniędzy, ale przede wszystkim pomyślała, żeby o nowej metodzie przestępczej przestrzec innych.

Szanowni Państwo, oszuści cały czas modyfikują swoje metody i poszukują nowych sposobów, aby wprowadzić w błąd i ukraść oszczędności całego życia. Weźmy przykład z mieszkanki Katowic i przerywajmy takie rozmowy, odkładając słuchawkę telefonu. Zgłaszajmy natychmiast takie sytuacje na Policji. Bądźmy czujni i bezpieczni!

slaska.policja.gov.pl

Policja w Katowicach wydała oficjalny komentarz w tej sprawie, ostrzegając przed kimkolwiek obcym, kto chce odwiedzić nasze mieszanie. Zalecają, aby w przypadku otrzymania takiego telefonu natychmiast się rozłączyć i zgłosić sprawę na policję.

Jak chronić się przed oszustwami przez telefon?

Tak naprawdę mogę wam to przekazać na własnym przykładzie, albowiem kilka miesięcy temu sama o mało co nie padłam ofiarą takiego typu oszustwa, co opisywałam niedawno w innym artykule. Najlepszym sposobem na uniknięcie oszustwa jest zdrowy sceptycyzm i weryfikacja informacji. Wszelkie wiadomości o rządowych programach można znaleźć na oficjalnych stronach rządowych, takich jak gov.pl. Warto również zawsze sprawdzać dane z niezależnych źródeł i być ostrożnym w przypadku ofert, które wydają się zbyt korzystne.

Spoofing CBZC oszustwo

Jeżeli ktoś przedstawia się jako przedstawiciel instytucji finansowej, rządowej czy jakiejkolwiek innej, zawsze warto zweryfikować jego tożsamość. Możesz to zrobić, dzwoniąc na oficjalny numer instytucji, do której rzekomo należy. No i oczywiście, nic nowego, ale nadal tak samo ważnego – nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych, takich jak numer PESEL, dane do konta bankowego czy hasła. Instytucje finansowe nigdy nie pytają o takie informacje przez telefon.

I pamiętajcie, to, że wy jesteście ostrożni, to połowa sukcesu. Ale wokół siebie na pewno macie osoby starsze, które nie są tak wyczulone na zmieniające się metody przestępstw – warto i im przekazać najnowszą wiedzę.

A dodatkowo przypomnę jeszcze, że w przypadku zgubienia lub kradzieży smartfona, zawsze dobrze jest mieć włączoną funkcję lokalizacji telefonu, aby łatwo namierzyć jego położenie.

Źródło: policja.gov, oprac. własne, fot. Depositphotos/AllaSerebrina