Google Chrome

Google Chrome na Androida ma nową ikonkę zamiast kłódki. Wyjaśniamy, co oznacza

2 minuty czytania
Komentarze

Google Chrome, podobnie jak inne przeglądarki internetowe, wyświetla obok adresu strony charakterystyczną ikonkę kłódki. Ta informuje użytkowników o tym, że przeglądana treść jest uruchomiona w protokole HTTPS i nasze połączenie jest bezpieczne. Oznaczenie to jest stosowane w aplikacjach do przeglądania sieci już od lat 90., lecz firma z Mountain View postanowiła to zmienić.

Dlaczego Google Chrome rezygnuje z ikonki kłódki przy adresie?

Google Chrome
fot. Szymon Baliński / android.com.pl

W jednym z wpisów na blogu projektu Chromium, inżynierowie wskazali na to, że ikonka kłódki w przeglądarce internetowej utraciła swój pierwotny sens. Jest tak, ponieważ bezpieczny standard przeglądania sieci HTTPS jest już obecnie normą, a nie wyjątkiem, jak to było w latach 90. Spójrzmy jednak na suche liczby. 95% stron, jakie są otwierane w Chrome na Windows, wspierają protokół HTTPS.

Ikonka jednak oznacza tyle, że nawiązane połączenie jest bezpieczne i żadna trzecia strona nie może podglądać, co robimy. Kłódka jednak nie równa się temu, że sama strona internetowa jest bezpieczna, a intencje jej twórcy absolutnie czyste. Badania Google wykazały w 2021 r., że tylko 11% osób rozumie znaczenie ikonki kłódki. Dlatego też postanowiono ją zmienić.

Co oznacza nowa ikonka przy pasku adresu?

Dwie równoległe linie, kończące się punktorami o przeciwległych stronach. Tak najłatwiej opisać nową ikonkę, która pojawiła się przy pasku adresu w Google Chrome na systemie Android. Nowy przycisk oznacza nic innego, jak tuning, czyli dostosowanie bezpieczeństwa strony.

Gdy go stukniemy, Google Chrome wyświetli informację o bezpieczeństwie połączenia, udzielonych uprawnieniach. Zobaczymy też odnośnik do pilków cookie i danych witryny, które łatwo można sobie przejrzeć. Nowa ikonka jest przede wszystkim po to, aby użytkownicy nie myśleli, że przeglądana strona jest bezkrytycznie bezpieczna. To zawsze połączenie jest bezpieczne, a nie sama treść odwiedzanej strony.

fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Patrząc na tok rozumowania inżynierów z Chrome, zmiana ma znacznie ciekawsze tło, niż można było się tego spodziewać. A czy wy znaliście prawidłowe znaczenie kłódki w przeglądarkach internetowych?

Na koniec przypominamy także, jak wylogować się z konta Google oraz jak wyłączyć asystenta Google na urządzeniach mobilnych z Android i iOS oraz komputerze.

zdjęcie główne: Pexels / PhotoMIX Company / Android.com.pl

Motyw