mobywatel grafika ze smartfonami i ekranami aplikacji

Nowa funkcja aplikacji mObywatel. Kolejne polskie miasta dołączają do pilotażu

2 minuty czytania
Komentarze

Nowa wersja aplikacji mObywatel miała być nie tylko cyfrowym portfelem na dokumenty, ale również narzędziem ułatwiającym załatwianie spraw urzędowych. Jedną z takich czynności jest bez wątpienia opłacanie podatków. Mieszkańcy kolejnych polskich miast mogą już sprawdzić, jak to jest regulować należności za pomocą smartfona.

Podatek od nieruchomości w aplikacji mObywatel

Pod koniec lipca informowaliśmy o ePłatnościach w mObywatelu. W Bydgoszczy pojawił się pilotażowy program, w ramach którego można opłacić m.in. ratę za podatek od nieruchomości. Wykorzystanie do tego celu smartfona z rządową aplikacją nie wiąże się z żadną prowizją, a dodatkowo dzięki powiadomieniom urząd może przypomnieć użytkownikowi o zbliżającym się terminie płatności.

Minister cyfryzacji zapowiadał, że pilotaż zostanie rozszerzony o takie miasta, jak Toruń, Grudziądz, Włocławek, Sopot, Gdynia, Stalowa Wola, Nowy Dwór Mazowiecki, Ostrowiec Świętokrzyski, Zabrze oraz Ruda Śląska. W dwóch pierwszych ePłatności już działają, o czym poinformowała firma Asseco Data Systems. Zatem łącznie pilotaż obejmuje na ten moment trzy miasta.

To wielki krok naprzód w zakresie cyfryzacji i automatyzacji procesów płatniczych w administracji publicznej. Realizowany projekt umożliwia mieszkańcom łatwe i szybkie regulowanie swoich zobowiązań podatkowych z wykorzystaniem popularnej i bezpiecznej metody płatności, jaką jest BLIK. Pilotażowe wdrożenie rozwiązania to doskonały przykład współpracy sektora prywatnego i publicznego. Dzięki temu możliwe jest świadczenie lepszych e-usług obywatelom oraz zwiększenie efektywności samorządów.

– mówi Artur Siodmiak, Dyrektor Handlowy Asseco Data Systems S.A.

Chęć udziału w pilotażu zgłosiło kilkadziesiąt polskich miast, więc można spodziewać się, że ePłatności stopniowo będą pojawiać się w kolejnych miejscowościach. Omawiany system ma być korzystny nie tylko dla użytkowników, ale też dla samorządów – chodzi o przyspieszenie realizacji oraz księgowania płatności w systemach.

źródło: Asseco, zdjęcie główne: materiały prasowe/Ministerstwo Cyfryzacji

Motyw