LINKI AFILIACYJNE

Recenzja Oppo A78. Ma tyle zalet, że braki w ogóle nie przeszkadzają

13 minut czytania
Komentarze

Oppo jest bardzo produktywnym producentem smartfonów. Premiera goni premierę, a jedną z ostatnich był model Oppo A78 – smartfon z niższej półki, który w wielu aspektach naprawdę może się wam spodobać.

Smartfon zadebiutował na początku sierpnia i nie można powiedzieć, by nie zaciekawił — to wszak budżetowy model (wyceniony na mniej niż 1000 złotych), a producent nie poskąpił mu elementów, które spotykamy w droższych konstrukcjach. Podoba mi się ekran — AMOLED o rozdzielczości FHD+, obecny w droższych urządzeniach — podoba m się szybkie ładowanie, nie mam uwag do szybkości pracy i oferowanej wydajności. Oczywiście urządzenie ma pewne wady, ale i zachęcającą promocję, z której możecie skorzystać do początku września.

recenzja oppo a78 test

Zalety

  • świetny ekran — niemal pod każdym względem
  • Android 13 z obiecaną aktualizacją do Androida 14
  • bezproblemowy, podekranowy skaner linii papilarnych
  • sporo gigabajtów pamięci
  • gniazdo słuchawkowe
  • obsługa dwóch kart SIM
  • obsługa karty pamięci do 1 TB
  • szybkie ładowanie
  • głośniki stereo
  • dwupasmowy moduł Wi-Fi, NFC

Wady

  • brak wsparcia dla sieci 5G
  • słaby zestaw aparatów i mało imponująca jakość zdjęć
  • jasność ekranu w pełnym słońcu

Recenzja OPPO A78. Podsumowanie i nasza opinia

Oppo A78 to mocna pozycja w niższej lub niższo-średniej półce cenowej. Można ponarzekać na niezbyt mocny procesor czy mało imponujący zestaw aparatów, ale rekompensuje to duża liczba gigabajtów pamięci, dobre czasy pracy i szybkie ładowanie oraz bardzo dobry wyświetlacz.

7,7/10
Ocena

Oppo A78 4G

  • Opakowanie i akcesoria 8
  • Wygląd i jakość wykonania 8
  • Ekran 9
  • Software 7
  • Wydajność 7
  • Aparaty 7
  • Czasy pracy i ładowania 8
recenzja oppo a78

Specyfikacja i cena OPPO A78

Oto specyfikacja recenzowanego modelu:

  • wyświetlacz: 6.43 cala, AMOLED
    • rozdzielczość: 2412 × 1080
  • układ: Qualcomm Snapdragon 680
  • 8 GB RAM
  • 128 GB wbudowanej pamięci UFS 2.2
  • aparaty:
    • tylny: 50 Mpx + 2 Mpx sensor głębi
    • przedni: 8 Mpx
  • akumulator o pojemności 5000 mAh
    • ładowanie SUPERVOOC 67 W
  • Android 13
    • nakładka: ColorOS 13.1.1
  • wymiary: 160 × 73.23 × 7.93 mm
  • waga: 180 g

Aby nie było żadnych wątpliwości — należy odróżnić recenzowany model Oppo A78 4G (CPH2565) od Oppo A78 5G (CPH2483). Oba urządzenia mają podobne specyfikacje, ale różnią się pod względem procesorów — jeden ma Qualcomm Snapdragon 680, a drugi MediaTek Dimensity 700, a z tym wiąże się obsługa sieci 5G (lub jej brak).

Ale to nie koniec różnic — tym razem na korzyść modelu z 4G. Otóż model ten ma nieco mniejszy wyświetlacz, ale o większej rozdzielczości i na dodatek jest wykonany w technologii AMOLED i ma otwór, a nie wcięcie ekranu. Co więcej, A78 4G oferuje też częstotliwość odświeżania 90 Hz oraz podekranowy czytnik linii papilarnych. Przez to, jeśli miałabym wybierać, to bez wahania wzięłabym model bez 5G – jest nie tylko tańszy, ale ma lepszy ekran i szybsze ładowanie. A dopóki w wielu miejscach prędkości oferowane przez sieci 5G często nie są dużo wyższe niż 4G – po co przepłacać?

Cena Oppo A78 4G jest zdecydowanie atrakcyjna, wynosi bowiem 999 złotych. Dodatkowo kupując smartfon Oppo A78 do 3 września można otrzymać w zestawie słuchawki Oppo Enco Buds2 i darmowy, 2-miesięczny dostęp do usługi YouTube Premium. 

Opakowanie i akcesoria

W jasnym pudełku znajdziemy telefon, trochę papierów i szpilkę do wysuwania tacki SIM, a także kabel USB oraz mocną ładowarkę 67 W.

Budowa OPPO A78

Smartfon ma całkiem poręczne wymiary i relatywnie niską wagę — ok. 180 gramów. Na co dzień wygodnie układa się w dłoni i nie mogę powiedzieć złego słowa o jego ergonomii. Obudowa wykonana jest z plastiku, ale w tej półce cenowej to nic nietypowego.

Ekran zdecydowanie zalicza się do plusów urządzenia. Jak na smartfon za mniej niż 1000 złotych oferuje wyświetlacz, na którym naprawdę przyjemnie konsumuje się multimedia. I nie tylko — sprawdzi się też w innych zastosowaniach.

Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Jest to 6,4-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości Full HD+, częstotliwości odświeżania obrazu 90 Hz i jasności maksymalnej na poziomie 600 nitów. Na zewnątrz sprawdza się średnio, bo w słońcu raczej nie zobaczycie, co dzieje się na ekranie, ale nie przeszkadza mu polaryzacja w okularach — obraz nie ciemnieje ani w pionie, ani w poziomie. Najważniejsze jest to, że ekran zapewnia świetne kolory i bardzo dobre kąty widzenia.

Ekran otaczają niewielkie ramki — z dolną zauważalnie grubszą od pozostałych, a w górnej części, w lewym narożniku, znalazł się niewielki otwór na aparat do selfików. W obrębie górnej ramki nad ekranem zauważyć można też szczelinę głośnika rozmów. Warto dodać, że chroni go szkło Corning Gorilla Glass 5, a na ekran dodatkowo naklejona jest folia ochronna.

Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Warto wspomnieć też o biometrii, która w przypadku modelu Oppo A78 4G obejmuje i funkcję rozpoznawania twarzy, i czytnik odcisków palców — umieszczony pod ekranem. Obydwa działają naprawdę sprawnie. W dobrym oświetleniu świetnie sprawdza się rozpoznawanie twarzy, a zawsze można przyłożyć palec do ekranu. Nie pamiętam, aby choć raz przez dwa tygodnie, podczas których dysponowałam smartfonem, pojawił się błędny odczyt.

Przejdźmy na tył urządzenia. Mamy tu plastik o matowym wykończeniu (nie widać na nim odcisków palców), z mocno wyróżnioną wyspą aparatów. Sam moduł fotograficzny obejmuje dwie okrągłe wypukłości (na jednej umieszczono aparat główny, a na drugiej aparat dodatkowy oraz diodę doświetlającą). Przedłużeniem modułu jest błyszczący obszar, na którym producent umieścił informację o innowacyjnym aparacie ze wsparciem AI. Są tu też nadrukowane informacje o modelu i obowiązkowe oznaczenia i certyfikacje.

Plecki Oppo A78 nieszczególnie przypadły mi do gustu — zwłaszcza wizualnie, ale też dlatego, że bywają modele, które dostarczają szklanych tylnych paneli. Szkło byłoby bardziej prestiżowym materiałem, choć nie da się pominąć zalet tworzywa — jego lekkości i wytrzymałości.

Ramka jest plastikowa, a krawędzie, zgodnie ze współczesnymi trendami, płaskie. Na górnej nie umieszczono absolutnie nic, na dolnej zaś całkiem sporo: gniazdo słuchawkowe, otwór mikrofonu, port USB-C oraz głośnik zewnętrzny. Po prawej stronie znalazły się płaskie przyciski do regulacji głośności oraz włącznik/blokada ekranu.

Na lewej krawędzi znalazła się tacka na karty SIM i microSD — jest dwustronna i z jednej strony mieści dwie karty SIM, a z drugiej — slot na kartę pamięci.

Oprogramowanie OPPO A78

Smartfon od nowości pracuje pod kontrolą Androida 13 z autorską nakładką ColorOS 13.1. Na pewno też może spodziewać się aktualizacji do Androida 14. ColorOS oferuje sporo opcji związanych z personalizacją i bezpieczeństwem, choć nie jest to mój faworyt w kwestii estetycznej ani funkcjonalnej. Nie pomaga tu też fakt, że jest to dość ciężka nakładka, której nie poskąpiono bloatware’u. Zazwyczaj działa szybko i płynnie, ale okazjonalne lagi również się trafiły — niemniej smartfon ten działa znacznie szybciej niż ostatnio recenzowany Redmi 12.

Generalnie na co dzień nie miałam z ColorOS problemów. Bez problemu można znaleźć opcje związane ze zmianą wyglądu interfejsu i dopasować go do swoich upodobań wizualnych. Jest tu też podświetlenie boczne, możliwość zmiany częstotliwości odświeżania ekranu czy kształtu ikon.

Aparaty OPPO A78

Sporawy moduł fotograficzny może łatwo wprowadzić w błąd co do liczby i wielkości aparatów, a także ich możliwości. Pamiętajcie, że jest to półka budżetowa i, no cóż, forma niekoniecznie przekłada się na treść. Niemniej główny aparat ma 50 MP, a dodatkowo umieszczono to 2-megapikselowy aparat do pomiaru głębi i diodę doświetlającą. Zapomnijcie o szerokim kącie, który czasami się pojawia wśród tańszych smartfonów, a o teleobiektywie nie ma co marzyć… No cóż, niewątpliwie jest tu miejsce na pewne ulepszenia.

Aparat główny

Rejestrowane przez aparat zdjęcia są dobre w odpowiednim oświetleniu — wtedy nie brakuje im szczegółów. Niemniej oglądane na dużym ekranie ujawniają pewne braki — dynamika zdjęć mogłaby być lepsza, a kolory — nieco bardziej nasycone. Podczas przeglądania zdjęć na dużym ekranie okazało się też, że wiele ujęć wyszło nieostro, mimo że podczas ich robienia, na podglądzie wszystko wyglądało dobrze. Dlatego uważam, że w kwestii aparatu Oppo ma tu jeszcze co nieco do poprawienia.

Nocne zdjęcia są dla aparatu wyzwaniem — nie liczcie na ujęcia, które zachwycą poziomem detali czy ostrością. Niby jest tu tryb nocny, ale w praktyce niewiele zmienia w kwestii jakości zdjęć, choć trochę poprawia to, jak wyglądają punkty światła. Niemniej przy pewnej ręce i dobrym oświetleniu można zrobić zdjęcia, którymi nawet można podzielić się w mediach społecznościowych — o ile się na nich nic nie rusza, macie stabilną rękę i nie będziecie przybliżać detali.

Aparat frontowy

Z frontu, w niewielkim otworze w wyświetlaczu, umieszczony został 8 MP aparat do selfików. Dostarcza zupełnie przyzwoitych zdjęć w świetle dziennym, o ile macie stabilną rękę i nie przyglądacie się szczegółom. Trudności sprawiają mu zdjęcia pod światło i nie zawsze udaje się uzyskać naturalny kolor skóry. Dodam też, że wiele ze zdjęć zrobionym tym aparatem wyszło nieostro, co wyszło na jaw dopiero podczas oglądania zdjęć na dużym ekranie. Niemniej zupełnie dobrze działa tu tryb portretowy.

Nagrywanie wideo

Pod względem fotograficznym smartfon pozostawia pewien niedosyt, podobnie jest w kwestii nagrywania wideo. Nie mamy tu nawet wyboru liczby klatek, a oferowane rozdzielczości to 720p i 1080p. Tak wyglądają rezultaty nagrywania w dzień i w nocy:

Aplikacja aparatu

Aplikacja aparatu jest naprawdę intuicyjna i już z poziomu ekranu głównego udostępnia to, co najważniejsze.

recenzja oppo a78
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Operuje wszelkie podstawowe tryby pracy, choć pamiętajmy, że jesteśmy tu ograniczeni praktycznie do jednego aparatu. Niemniej jest tu nawet tryb pro, nocny, portretowy czy przeznaczony do skanowania dokumentów.

Komunikacja

Fizyczne porty w Oppo A78 4G obejmują USB-C (USB 2.0 OTG) oraz uniwersalne gniazdo słuchawkowe. Do tego znalazły się tu głośniki stereo — ich brzmienie nie zachwyci melomanów, ale w grach czy podczas korzystania z multimediów się sprawdzą. W maksymalnej głośności słychać pewne zniekształcenia, więc lepiej trzymać się połowy skali. Jednak trzeba zwrócić uwagę na inną rzecz — stereo naprawdę nie jest w tej półce częstą propozycją. Do tego mamy mini-jack 3,5 mm, dwuzakresowy moduł Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, a także wsparcie najpopularniejszych systemów nawigacji (GPS, GALILEO, GLONASS, BDS).

Z Oppo A78 nie miałam problemów w kwestii komunikacji — połączenia głosowe były realizowane bezproblemowo. Zarówno ja słyszałam rozmówców głośno i wyraźnie, jak i oni mnie.

Wydajność i pamięć

Smartfon napędza, jak dowiadujemy się ze specyfikacji, procesor Qualcomm Snapdragon 680 4G, który wykonany jest w 6 nm procesie technologicznym. Układ ten składa się z czterech rdzeni Kryo 265 o taktowaniu 2,4 GHz, czterech rdzeni Kryo 265 o taktowaniu 1,9 GHz oraz układu graficznego Adreno 610. Do tego mamy 8 GB pamięci RAM LPDDR4X (z możliwością wirtualnego rozszerzenia) oraz 128 GB pamięci wewnętrznej — tu jeszcze mamy slotu na kartę microSD obsługującego karty pamięci o maksymalnej pojemności 1 TB.

Smartfon nie jest modelem skierowanym dla graczy — co jest bardziej niż oczywiste w tej półce cenowej. Dlatego w tej kwestii nie liczcie na cuda. Oczywiście odpalicie wszelkie popularne gierki (tzw. casual), a te bardziej wymagające też dadzą się uruchomić, choć na niższych ustawieniach i trochę brak im dynamiki. Niemniej Real Racing czy Asphalt 9 były zupełnie grywalne, ale nie zawsze działały płynnie. Zresztą nie bez powodu — Snapdragon 680 nie jest ani najmłodszym, ani szczególnie wydajnym układem i producenci często stosują go w modelach z niższej półki, np. Moto G42 (sprawdź: recenzja Motoroli Moto G42), Redmi 10C czy realme 9i (sprawdź: recenzja realme 9i).

Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Plusem jest to, że podczas codziennej pracy smartfon rzadko się nagrzewa — choć może pojawić się throttling. Nie potwierdziły tego stress testy w 3D Mark, ale wyraźnie wskazują na to wyniki uzyskane w aplikacji CPU Throttling Test.

Czasy pracy OPPO A78 i ładowanie

Ogniwo o standardowej pojemności 5000 mAh bz problemu przeprowadzi nas przez cały dzień pracy — a jeśli bardziej umiarkowanie korzystacie z telefonu, to nawet dwa dni. 30 minut korzystania z Google Maps podczas jazdy samochodem zużywa jakieś 6% baterii. 2 godziny oglądania Netflixa zużyło 12-13%, a 30 minut grania w Real Racing 3 – 7%. To wszystko przy ustawieniu odświeżania ekranu na 90 Hz. Generalnie czasy pracy są naprawdę dobre — uzyskiwałam nawet około 6 godzin SoT.

Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Umieszczenie w zestawie ładowarki o mocy 67 W to duży plus dla recenzowanego modelu. Dzięki temu po 15 minutach od rozpoczęcia ładowania kompletnie padniętego telefonu bateria wskaże 34%, po 30 minutach – 62%, a po 45 minutach – 87%. W ten sposób naładowanie jej do pełna nie zajmie więcej niż godzinę.

Recenzja OPPO A78. Podsumowanie i nasza opinia

Wśród smartfonów kosztujących maksymalnie 1000 złotych trudno znaleźć modele, w których zalety górowałyby nad wadami. Zazwyczaj godzimy się z tym, że niższa półka cenowa ma swoje ograniczenia i wiemy, że musimy iść na wiele kompromisów, jeśli nie chcemy wydawać zbyt dużo pieniędzy. Ale Oppo A78 4G może być ewenementem, bowiem oferuje zaskakująco wiele jak na tzw. budżetowy model.

Jeśli szukacie niedrogiego i dobrego smartfonu, to zdecydowanie Oppo A78 4G jest wart uwagi. O ile nie zależy wam na graniu i zaawansowanych funkcjach fotograficznych. Bo oprócz tego dostarcza naprawdę wielu funkcji spotykanych w modelach z wyższej półki w telefonie wycenionym na niecały tysiąc złotych.

Jeśli Oppo A78 4G was do końca nie przekonuje, to możecie spojrzeć na inne polecane przez nas modele do 1000 złotych. Zobacz inne nasze rankingi, które pomagają kupić najlepszy telefon:

Możecie też zerknąć na nasz ranking smartfonów, które są rekomendowane ze względu na dobre baterie.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw