Wiadomo, że kupując nowy telewizor, powinniśmy sugerować się tym, co najważniejsze podczas jego użytkowania. Na pierwszym miejscu bez wątpienia pozostają jakość obrazu i dźwięku, bo to te aspekty sprawiają, że czerpiemy największą przyjemność z oglądania (lub grania). Jednak w dobie Smart TV nie są to jedyne cechy, o których musimy pamiętać. W końcu mówimy o zaawansowanych komputerach, a to wiąże się z innymi wymaganiami.
Wybieramy nowy telewizor. Na co zwrócić uwagę?
Dzisiaj telewizor to nie tylko urządzenie do oglądania filmów oraz seriali z kablówki. Wręcz coraz rzadziej podłączamy operatorów do TV, decydując się na usługi streamingowe pokroju Netflixa, Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video i inne. Tylko to już nie czasy, że musimy podłączać laptopa przez HDMI, aby uzyskać w ogóle taką możliwość. Jednak między innymi właśnie to niesie ze sobą konkretne wymagania, przez które warto przejść.
Zacznijmy od systemu operacyjnego
Przede wszystkim podstawą Smart TV jest system operacyjny. Samo pojęcie inteligentnych telewizorów jest z nami od naprawdę wielu lat, ale najstarsze telewizory, które podpisywane były jako smart, dzisiaj ciężko wciąż tak określać. Powód takiego stanu rzeczy jest sam fakt, że wtedy producenci szukali złotego środka. To oznaczało rozdrobnienie, z którego wychodzą tylko najwięksi. Tym największym okazało się… Google i jego platforma Android TV, która ewoluowała w Google TV. Szereg platform poumierało, zostawiając konsumentów z niczym.
Dokładnie Android TV 11 znajdziemy w topowych telewizorach od KIVI, a to oznacza możliwość instalacji tysiąca aplikacji na czele ze wspomnianymi usługami streamingowymi. Nie musimy się martwić, że wydawcy programów porzucą platformę Google, bo ta obejmuje ogromny kawałek tortu ze świata RTV. Dlatego kupując TV z Androidem, mamy pewność, że za kilka lat wciąż będzie on użyteczny.
Nowoczesne TV to komputery, więc spójrzmy na procesor i pamięć
Niemniej nadal trzeba pamiętać, że Smart TV to komputery z ogromnymi ekranami, a więc istotne są podzespoły, które znalazły się wewnątrz obudowy. Mowa tutaj między innymi o procesorze, ale także o pamięci operacyjnej i tej na pliki użytkownika. Ponownie spójrzmy na telewizory od KIVI, które wykorzystują jednostki obliczeniowe o 30% mocniejsze od średniej na rynku w tym samym przedziale cenowym. Jeśli zaś chodzi o pamięć operacyjną, to sprawa jest prosta, czyli im więcej, tym lepiej. Przestrzeni na pliki także nigdy za wiele.
Te trzy cechy bezpośrednio przekładają się na wydajność pracy omówionego już systemu operacyjnego. W końcu nie chcemy czekać zbyt długo, aż uruchomią się nasze ulubione aplikacje lub nie będziemy mogli szybko przełączać się pomiędzy nimi. Również niepożądane są kompromisy, gdy okaże się, że musimy wybrać, który program zostawić, a który usunąć, bo brakuje miejsca.
Jakość połączenia internetowego
Na sam koniec jeszcze dodajmy do gry połączenie z internetem. Wszystko, co smart, musi mieć stałe podłączenie do Sieci, a jeśli to połączenie nie jest należytej jakości, to na nic nam świetna jakość obrazu i dźwięku. W końcu zacinające się seriale lub aplikacje pobierane godzinami to nic przyjemnego. Nie mówiąc już o grach online, gdzie stabilność Internetu to podstawa. W przypadku telewizorów oczywiście mamy do wyboru dwie opcje, czyli podłączamy przewód RJ-45 lub wybieramy łączność bezprzewodową Wi-Fi. Każde z tych rozwiązań cechuje się odpowiednią przepustowością. Dlatego podczas wybierania telewizora warto zwrócić uwagę na zastosowane technologie.
Czymś obowiązkowym w dzisiejszych czasach wydaje się obecność Wi-Fi w 5 GHz, które znajdziemy w propozycjach od KIVI. Połączenia 2,4 GHz niekoniecznie muszą sprostać dzisiejszym wymaganiom transferu w przypadku filmów i seriali w najwyższych rozdzielczościach. Jeśli nie jesteśmy pewni naszej sieci bezprzewodowej, to zawsze możemy poprowadzić do telewizora KIVI kabel RJ-45 i wykorzystać stabilne połączenie Ethernet.
Tymczasem dajcie znać, co według Was jeszcze jest istotne w wyborze TV oprócz jakości obrazu i dźwięku? Może konkretne cechy budowy lub jeszcze inne aspekty ze specyfikacji technicznej?
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.