LOKOWANIE PRODUKTU: RTV EURO AGD

Inteligentne pralki, czyli na co zwracać uwagę?

6 minut czytania
Komentarze

Obecnie wszystko musi być inteligentne: telefony, zegarki, odzież, głośniki, telewizory, oświetlenie… Inteligentne są nie tylko przedmioty codziennego użytku, ale też samochody i domy. W większej skali są też inteligentne miasta. Ale my skupimy się na naszej najbliższej przestrzeni — inteligentnych urządzeniach AGD, które piorą i suszą nasze brudy.

samsung inteligentne pralki sterowanie smartfonem
Źródło: Samsung

Współczesne pralki potrzebują minimalnej uwagi użytkownika. W zasadzie wystarczy załadować wsad, wlać płyn/dosypać proszek/wrzucić kapsułkę, wybrać odpowiedni program i voila. Pralka sama wie, kiedy skończyć namaczanie, kiedy pobrać detergenty, kiedy odwirować pranie i kiedy powiadomić użytkownika, że wszystko zostało uprane. Ale to coś, co umie każda pralka. Dlatego trzeba odpowiedzieć na następujące pytanie:

Czym charakteryzują się inteligentne pralki?

Inteligentne pralki, czyli pralki z funkcjami smart, zaliczane są do urządzeń wykorzystujących technologię internetu rzeczy (IoT). Przede wszystkim wymagają połączenia z domową siecią za pomocą Wi-Fi lub innych technologii bezprzewodowych. Chodzi o to, by zdalnie sterować pralką za pomocą aplikacji na smartfonie lub komputerze: uruchamiać, zatrzymywać lub monitorować postęp cyklu prania, otrzymywać powiadomienia o zakończonych etapach prania oraz ustalać harmonogram, np. zaplanować pranie na konkretną godzinę. Niektóre inteligentne pralki posiadają funkcje diagnostyczne, które analizują wydajność i wykrywają ewentualne problemy. Dzięki temu można otrzymać powiadomienie o potencjalnych usterek lub konserwacji, co ułatwia utrzymanie pralki w dobrej kondycji.

Inteligentne pralki są też energooszczędne. Mogą dostosowywać zużycie wody i energii do wielkości i rodzaju załadunku, co pozwala oszczędzać na kosztach eksploatacji. Ta kategoria urządzeń IoT może też być zintegrowana z innymi inteligentnymi urządzeniami w domu oraz sterowana za pomocą poleceń głosowych poprzez asystentów typu Amazon Alexa czy Asystent Google.

Które pralki można nazwać inteligentnymi?

Szereg producentów oferuje inteligentne pralki. Samsung ma modele z funkcją SmartThings, które można połączyć z innymi urządzeniami Samsung w domu. Dzięki aplikacji mobilnej można zdalnie monitorować i sterować pralką, otrzymywać powiadomienia o cyklach prania i korzystać z innych funkcji smart. Na przykład w modelu Samsung WW80T554DAE AddWash AI Control mamy nowoczesny panel AI Control, który zapamiętuje najczęściej wybierane przez programy i w oparciu o nie personalizuje ustawienia pralki. Sugeruje też optymalny program suszenia, zgodnie z zakończonym cyklem prania. Oczywiście można nią sterować zdalnie z poziomu aplikacji SmartThings.

fot. materiały prasowe/Bosch

Inteligentne pralki z technologią ThinQ ma też w ofercie LG. Dzięki temu łącza się one z siecią Wi-Fi i można nimi zdalnie sterować, harmonogramować cykle prania i otrzymywać powiadomienia na smartfonie. Bosch podobne rozwiązanie określa funkcją Home Connect i stosuje ją w pralce Bosch WAVH8K92PL czy futurystycznie wyglądającym modelu Bosch WGB2440EPL Serie 8. 

Whirlpool to kolejny producent, który ma linię pralek z funkcją Smart Load & Go, która pozwala na zdalne sterowanie i monitorowanie pralki za pomocą aplikacji mobilnej. A niektóre są też kompatybilne z asystentem głosowym Google Assistant i Amazon Alexa. Pralki Beko są kolejnymi produktami, na które powinniście zwrócić uwagę. Na przykład w modelu Beko WUE7626XBWS SteamCure dzięki aplikacji HomeWhiz można zyskać dostęp do dodatkowych funkcji pralki oraz zdalnie nią sterować, monitorować stan urządzenia i korzystać z dodatkowych programów prania, których nie ma na panelu sterującym pralki.

Brak procesorów dla AGD

Gdy pralka zakończy już cykl, można przejść do suszenia. I najlepiej robić to w sposób jak najbardziej wygodny i inteligentny, czyli za pomocą suszarki bębnowej.

Kiedy suszarka ma zastosowanie?

Dodajmy też, że nie wszystkie ubrania nadają się do suszenia — tutaj musicie sprawdzić oznaczenia prania na metkach. Pranie trzeba posegregować nie tylko z podziałem na wymagania konkretnej tkaniny oraz kolory, ale także to, jakiego rodzaju suszenia wymaga.

Wydawałoby się, że pranie lub suszenie nie powinno być skomplikowane — tymczasem weźcie pierwszą lepszą sztukę odzieży i zerknijcie na metkę. Czy jesteście w stanie rozszyfrować wszystkie oznaczenia dotyczące prania, bielenia, suszenia, prasowania lub profesjonalnej
konserwacji? Oznaczenia prania na metkach są zresztą opisane w międzynarodowych normach, a konkretnie PN-EN ISO 3758:2012 Tekstylia — system oznaczania sposobu konserwacji z zastosowaniem symboli. W skrócie — jeśli zobaczycie kwadrat z kółkiem w środku — możecie suszyć pranie w suszarce bębnowej, a jeśli ten symbol jest przekreślony — nie używajcie suszarki.

Wybieramy suszarkę do prania

Jeśli większość waszych ubrań może być suszona w suszarce bębnowej, to na pewno warto zainwestować w takie urządzenie. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać optymalny sprzęt? Suszarki do prania mają to samo zadanie, ale wybór jest szeroki.

Czym różnią się poszczególne urządzenia? Przede wszystkim metodą suszenia (suszenie kondensacyjne i suszenie przez wyprowadzenie powietrza), pojemnością, wyborem programów i funkcji (np. program delikatny, programy oszczędzania energii, programy suszenia z kontrolą wilgotności itp.), efektywnością energetyczną oraz różnymi dodatkowymi opcjami. Oprócz możliwości połączenia z domową siecią i zdalnego sterowania za pomocą smartfonu można tu dodać systemy antyzagnieceń, czujniki wilgotności, funkcje opóźnionego startu, diagnostykę usterek, systemy samooczyszczania czy oświetlenie wewnątrz bębna.

Kontynuując wątek inteligentnych pralek, warto zainwestować w równie inteligentne suszarki. Do takich należy Samsung DV90T6240LH Optimal Dry AI Control, która oferuje doskonałe rezultaty suszenia i dba o zmniejszenie zużycia energii. Można ją również wykorzystać do odświeżenia ubrań. Przy połączeniu pralki i suszarki z internetem może nawet automatyczne dobrać optymalny cykl suszenia do cyklu prania.

Źródło: Euro

Inteligentną suszarkę bębnową ma w swojej ofercie Bosch (np. wysoko oceniany model Bosch WTX87EH0PL), LG (tu możecie zerknąć na LG RC90V9JV2W) czy Electrolux (np. Electrolux EW9H188SPC PerfectCare) – ten ostatni producent udostępna aplikację My Electolux Care, dzięki któej można zdalnie sterować suszarką i monitorować proces suszenia, otrzymywac powiadomienia oraz wskazówki bezpośrednio na smartfon.

A może lepiej dwa w jednym?

Oczywiście na rynku są też pralkoszuszarki, ale wiele osób nie ufa wielozadaniowym sprzętom i woli zainwestować oddzielnie w pralkę i oddzielnie w suszarkę. Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?

Na pewno pralkosuszarka zapewnia oszczędność miejsca — łączy funkcje dwóch sporych gabarytowo urządzeń, a zajmuje o połowę mniej miejsca. Ma to znaczenie zwłaszcza przy niewielkim metraży, na przykład w mieszkaniach w blokach. Wiąże się z tym również energooszczędność — pracuje jedno urządzenie, a nie dwa. Jest to też bardziej wygodne, bowiem prania nie trzeba przenosić z urządzenia do urządzenia. Pralkosuszarka najpierw zrobi pranie, a następnie przejdzie do suszenia.

Jakie będą wady ? Po pierwsze — pojemność. Pralkosuszarki zazwyczaj mają mniejszą pojemność niż oddzielne pralki i suszarki, więc trzeba będzie wymagać więcej cykli prania i suszenia. Po drugie trzeba liczyć się z awarią urządzenia, która poskutkuje utratą zarówno palki, jak i suszarki — co nie wystąpi, gdy macie dwa odrębne urządzenia.

Lokowanie produktu: RTV Euro AGD

Motyw