aplikacja youtube uruchomiana na smartfonie
LINKI AFILIACYJNE

Pobieranie z YouTube – jak to zrobić i czy to legalne?

4 minuty czytania
Komentarze

Chyba każdy korzystający z popularnej platformy z filmami zastanawiał się, czy pobieranie z YouTube jest legalne i jak to zrobić. Metod jest kilka, ale na którą warto się zdecydować?

Pobieranie z YouTube – jak to zrobić?

Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Oficjalna metoda wymaga posiadania YouTube Premium. W odtwarzaczu obok licznika łapek i przycisku udostępnij, dostrzec można strzałkę z napisem „pobierz”. Następnie wybrać można szczegółowość pobieranego materiału wideo. Wybrać można 480p i 720p co przy obecnych standardach nie jest wysoką rozdzielczością. Na monitorach i telewizorach brak szczegółów może przeszkadzać. Plusem jest odtwarzanie w tle i bez reklam, ale decydując się na alternatywne metody, skorzystać można z wyższych rozdzielczości.

Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Pobieranie z YouTube – metody alternatywne

Pobieranie z YouTube – Y2Mate

Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

W sieci znaleźć można ogrom stron i aplikacji umożliwiających pobieranie wideo po wklejeniu linku. Osobiście od kilku lat korzystam z pobierania wideo, ale nie jestem zwolennikiem instalowania zbędnych aplikacji. Do pobierania korzystam z narządzi online, ale tu też nie jest kolorowo. Niektóre strony znikają, a inne przestają działać. Od ponad roku używam strony Y2Mate i przez ten czas nie zawiodła mnie ani razu. Zasada działania jest dziecinnie prosta. Do pustego prostokąta wklejamy link do wideo, które chcemy pobrać i klikamy start. Po chwili link powinien zostać przetworzony i pojawią się przyciski do pobrania wideo, ale też audio. Do wyboru mamy rozdzielczości od prehistorycznych 144p do 1080p. FullHD powinno być wartością wystarczającą.

Pobieranie z YouTube – Y2DOWN

Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Alternatywą dla Y2Mate, z której czasami korzystam jest serwis Y2DOWN. Zaletą jest pobieranie w rozdzielczości 1440p w formacie MP4. Z tą stroną także nie miałem problemów, natomiast przetwarzanie trwa dłużej. Drugą różnicą jest fakt, że jeszcze przed przetworzeniem użytkownik musi wybrać konkretny format i rozdzielczość, w jakiej chce pobrać wybrany materiał. W opisie strony dostrzec można rozdzielczość 4K i 8K, natomiast te dostępne są jedynie dla formatu WebM, a nie każde urządzenie sobie z nim poradzi.

Pobieranie z YouTube w 4K

Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Aby mieć kontrolę nad właściwie każdym parametrem pobieranego wideo, zapisać je można za pomocą przechwytywania ekranu lub przeglądarki w aplikacji OBS. Wideo musi „przelecieć”, co nie jest najszybszą metodą, ale jeśli chcemy zapisać film w wysokiej rozdzielczości i przy wysokim bitrate warto zdecydować się na Open Broadcast Software. Kiedy przechwytuję film w niższej rozdzielczości, często korzystam z inteligentnego upscalingu w panelu sterowania NVIDIA. Posiadając kartę serii RTX można użyć Uwydatnianie obrazu wideo RTX. Więcej informacji o OBS znajdziesz w naszym poradniku nagrywania ekranu.

Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Pobieranie z YouTube – czy to legalne?

Fot. Tingey Injury Law Firm/Unsplash

Wykorzystanie oficjalnej metody za pośrednictwem YouTube Premium w kategorii legalności nie budzi zastrzeżeń. Żeby przeanalizować inne metody, należy przytoczyć prawo autorskie i prawa pokrewne, a dokładnie artykuł 23. Jego treść jest następująca:

Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.

Art 23. Prawo autorskie i prawa pokrewne

O ostateczną interpretację należy zapytać prawnika, natomiast jeśli chcemy wykorzystać pobrany materiał do własnego użytku, powinno być to legalne. Pobieranie z YouTube może być niezgodne z prawem, jeśli film został opublikowany bez zgody twórcy. Jeśli chcesz cieszyć się wideo w najwyższej jakości, sprawdź jakie promocje przygotował nasz partner.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.