aplikacja youtube uruchomiana na smartfonie
LINKI AFILIACYJNE

Pobieranie z YouTube – jak to zrobić i czy to legalne?

6 minut czytania
Komentarze

Chyba każdy korzystający z popularnej platformy z filmami zastanawiał się, czy pobieranie z YouTube jest legalne i jak to zrobić. Metod jest kilka, a niektóre z nich wymagają subskrypcji lub pobrania odpowiednich narzędzi. Który sposób jest najlepszy i czy ściąganie wideo jest legalne?

Pobieranie z YouTube Premium – jak to zrobić?

Zrzut ekranu interfejsu YouTube z widocznym tytułem "Recenzja HONOR Magic5 Pro – Nowy zabójca flagowców" oraz szczegółami takimi jak liczbę wyświetleń, datę publikacji, linki do stron internetowych i spis treści wideo.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Z najprostszym rozwiązaniem problemu przychodzi Google. Oficjalna metoda ściągania wideo wymaga subskrypcji YouTube Premium. W odtwarzaczu obok licznika łapek i przycisku udostępnij, dostrzec można strzałkę z napisem „pobierz”. Następnie można wybrać rozdzielczość pobieranego materiału wideo. Użytkownik może się zdecydować na 720p, czy 1080p (Full HD). Szczegółowość wideo powinna być wystarczająca, ale część użytkowników korzysta z 1440p, a nawet 2160p (4K). Plusem jest odtwarzanie w tle i bez reklam. Trzeba pamiętać, że decydując się na alternatywne metody, można skorzystać z wyższych rozdzielczości.

Okno wyboru jakości pobieranego wideo z opcjami: Full HD (1080p), Wysoka (720p), Średnia (360p), Niska (144p), zaznaczoną opcją Wysoka (720p), oraz przyciskami "Zapamiętaj te ustawienia", "Anuluj" i "Pobierz".
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Należy mieć na uwadze, że wyższa rozdzielczość pobieranego materiału oznacza zużycie większej liczby megabajtów. Jeśli kończy ci się pakiet danych lub pamięć na dysku, lepiej zdecydować się na niższą szczegółowość. Funkcja jest dostępna w przeglądarce, ale też na telefon. Aplikację YouTubie można pobrać ze sklepu Google Play i App Store.

Pobieranie z YouTube – metody alternatywne

Oficjalny sposób na pobieranie materiałów jest zdecydowanie najłatwiejszy. Metoda wymaga jednak płatnej subskrypcji Premium. Alternatywą może być YouTube downloader, którego najpopularniejszą formą są strony internetowe do pobierania filmów.

Pobieranie z YouTube – Y2Mate

Strona internetowa Y2Mate YouTube Downloader z widocznym polem do wprowadzenia URL, przyciskiem Start, opcjami konwersji wideo i audio, oraz osadzonym wideo z recenzją telefonu HONOR Magic5 Pro, obok której znajduje się młody mężczyzna w okularach i telefon.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

W sieci znaleźć można ogrom stron i aplikacji umożliwiających pobieranie wideo po wklejeniu linku. Osobiście od kilku lat korzystam z pobierania wideo, ale nie jestem zwolennikiem instalowania zbędnych aplikacji. Chętnie korzystam z narządzi online, ale tego typu rozwiązania również bywają problematyczne. Niektóre strony znikają, a inne przestają działać. Od ponad roku używam strony Y2Mate i przez ten czas nie zawiodła mnie ani razu. Zasada działania jest niezwykle prosta. Do pustego prostokąta wklejamy adres url do wideo, które chcemy pobrać i klikamy start. Po chwili link powinien zostać przetworzony i pojawią się przyciski do pobrania wideo, ale też audio. Do wyboru mamy rozdzielczości od przestarzałych 144p do 1080p. Full HD powinno być wartością wystarczającą dla większości użytkowników.

Pobieranie z YouTube – Y2DOWN

Interfejs użytkownika strony internetowej Y2DOWN do pobierania wideo z YouTube z opcją wyboru formatu, gdzie wyszczególniony jest format MP4 (1440p) oraz przycisk pobierania. Na dole obrazka miniatura wideo z YouTube z mężczyzną w okularach i zielonym tle, tytuł recenzji smartfona HONOR Magic5 Pro oraz pasek postępu pobierania.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Alternatywą dla Y2Mate, z której zdarza mi się korzystać, jest serwis Y2DOWN. Zaletą jest pobieranie w rozdzielczości 1440p w formacie MP4. Z tą stroną nie miałem większych problemów, natomiast przetwarzanie wideo trwa zauważalnie dłużej. Drugą różnicą jest fakt, że jeszcze przed przetworzeniem użytkownik musi wybrać konkretny format i rozdzielczość, w jakiej chce przetworzyć i pobrać wybrany materiał. W opisie strony dostrzec można rozdzielczość 4K i 8K, natomiast te dostępne są jedynie dla formatu WebM, a nie każde urządzenie sobie z nim poradzi.

Pobieranie z YouTube w Full HD i 4K

Interfejs użytkownika oprogramowania do transmisji strumieniowych z otwartymi oknami ustawień oraz widocznym pulpitem roboczym z kilkoma aktywnymi źródłami obrazu.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Aby mieć kontrolę nad właściwie każdym parametrem pobieranego wideo, zapisać je można za pomocą przechwytywania ekranu lub aplikacji OBS (Open Broadcaster Software). Wideo musi „przelecieć”, co nie jest najszybszą metodą, ale jeśli chcemy zapisać film w wysokiej rozdzielczości i przy wysokim bitrate warto zdecydować się na Open Broadcast Software. Należy pamiętać, że aplikacja wymaga wcześniejszego przygotowania. Użytkownik musi ustawić jakość, czy lokalizację gotowego nagrania. Wcześniej trzeba też dodać źródło przechwytywania obrazu i dźwięku. Więcej informacji o OBS znajdziesz w naszym poradniku nagrywania ekranu.

Panel sterowania NVIDIA wyświetlający opcje regulacji ustawień obrazu wideo.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Kiedy przechwytuję film w niższej rozdzielczości, często korzystam z inteligentnego upscalingu w panelu sterowania NVIDIA. Posiadając kartę serii RTX można użyć funkcji „Uwydatnianie obrazu wideo RTX”, która wykorzystuje możliwości najnowszych kart graficznych do poprawy szczegółowości wideo w rozdzielczościach niższych niż nasz ekran.

Pobieranie z YouTube – czy to legalne?

Drewniany młotek sądowy leżący na białej powierzchni z widocznym cieniem.
Fot. Tingey Injury Law Firm / Unsplash

Wykorzystanie oficjalnej metody za pośrednictwem YouTube Premium nie budzi zastrzeżeń w kategorii legalności. Funkcja jest oferowana przez właściciela aplikacji, a metoda jest zgodna z prawem. Żeby przeanalizować inne sposoby, należy przytoczyć prawo autorskie i prawa pokrewne, a dokładnie artykuł 23. Jego treść jest następująca:

Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.

Art 23. Prawo autorskie i prawa pokrewne

O legalności pobierania wideo dla portalu Prawo opowiedział dr Wojciech Hardy z Uniwersytetu Warszawskiego.

W Polsce samo ściąganie jest legalne i w ramach tzw. dozwolonego użytku można z tych treści korzystać. Nie można ich natomiast udostępniać. 

dr Wojciech Hardy, Uniwersytet Warszawski

Co więcej, sam YouTube przygotował stronę dla twórców skupioną wokół prawa autorskiego. W przypadku tworzenia materiału autorzy mogą skorzystać z pewnego wyjątku. Według artykułu 17 dyrektywy Unii Europejskiej użytkownik może wykorzystać materiały, do których nie posiada praw w ramach cytatu, parodii czy recenzji.

Prawo cywilne w niektórych krajach (w tym wielu krajach Unii Europejskiej) jest bardziej restrykcyjne. W takich przypadkach ponowne wykorzystanie treści nie jest określane za pomocą danych czynników, musi natomiast należeć do określonych kategorii. Te kategorie są opisane w artykule 17 dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie praw autorskich na rynku cyfrowym. Są to: cytat, krytyka, recenzja, karykatura, parodia lub pastisz. Te słowa, oprócz znaczenia potocznego, mają też swoje definicje prawne tworzone przez państwa członkowskie. Definicje te są interpretowane przez sądy narodowe oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Warto pamiętać także o kontekście wykorzystania oraz celu wyłączenia praw autorskich. Jednym z nich jest pogodzenie wolności słowa twórców oraz praw autorskich podmiotów.

Prawa autorskie, YouTube

Każde wykorzystanie materiału w ramach cytatu, krytyki, czy recenzji może być inaczej interpretowane przez różnych prawników. Samo pobieranie filmów z YouTube, które zostały przesłane przez autorów, jest w pełni legalne. Należy pamiętać, że pobranego materiału nie można rozpowszechniać. Pobieranie z YouTube może być niezgodne z prawem, jeśli film został opublikowany bez zgody twórcy. Jeśli chcesz cieszyć się wideo w najwyższej jakości, sprawdź jakie promocje przygotował nasz partner.

Zdjęcie otwierające: Fot. Depositphotos / FellowNeko

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw