Dłoń trzymająca smartfon z logo Facebooka na ekranie, w tle rozmyte logo firmy Meta.
LINKI AFILIACYJNE

Jak zmienić imię i nazwisko na Facebooku? Poradnik krok po kroku

4 minuty czytania
Komentarze

Jednym z pytań nurtujących użytkowników portali społecznościowych jest to, jak zmienić imię i nazwisko na Facebooku. Proces ten nie jest szczególnie skomplikowany, choć trzeba pamiętać o kilku zasadach. W tym poradniku znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje o zmianie imienia i nazwiska na portalu założonym przez Marka Zuckerberga.

Kiedy zmiana imienia i nazwiska na Facebooku jest przydatna?

Zmiana imienia i nazwiska na jakimkolwiek portalu społecznościowym może nie wydawać się szczególnie istotną funkcją. W praktyce jednak kwestia tego, jak zmienić imię i nazwisko na Facebooku dotyczy kilku grup użytkowników.

Niektórzy podczas zakładania konta na Facebooku robią literówkę w swoim imieniu lub nazwisku. Nie jest to szczególnie częste, ale można zauważyć, że są osoby mające np. zamienioną kolejność dwóch liter w imieniu. Jeśli ktoś już założył konto z błędnymi danymi, może chcieć je poprawić.

Druga sytuacja to chęć zmiany nazwiska po wstąpieniu w związek małżeński. Żeby przyjęte nazwisko wyświetlało się prawidłowo na Facebooku, trzeba zajrzeć do ustawień swojego profilu.

Trzecią możliwością jest chęć rozdzielenia konta na Facebooku przez dwie osoby, które miały do tej pory wspólne konto. Zdarza się, że dwie osoby mają jedno konto na Facebooku, podając w jego nazwie swoje imiona i wspólne nazwisko (np. Robert Kasia Kowalscy). Takie rozwiązanie nie ma większego sensu i jeśli ktoś chce z niego zrezygnować, musi edytować nazwę na Facebooku, usuwając z niej imię drugiej osoby (która założy potem oddzielne konto).

Jak zmienić imię i nazwisko na Facebooku? Instrukcja

Ustaliliśmy już, w jakich sytuacjach przyda nam się możliwość zmiany imienia i nazwiska na Facebooku. Czas przejść do faktycznego procesu zmiany nazwy użytkownika.

Jak zmienić imię i nazwisko na Facebooku na komputerze?

 1. Wchodzimy na Facebooka przez przeglądarkę internetową
 2. Klikamy zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu ekranu
 3. Wybieramy Ustawienia i prywatność, a następnie Ustawienia i Dane osobowe
 4. Klikamy opcję Imię i nazwisko
 5. Wpisujemy swoje imię i nazwisko i klikamy Podgląd zmiany
 6. Podajemy hasło do konta na Facebooku i klikamy Zapisz zmiany

Jak zmienić imię i nazwisko na Facebooku, używając smartfona?

 1. Otwieramy aplikację Facebook
 2. Klikamy zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu ekranu, pod ikoną Messengera
 3. Klikamy ikonę ustawień w górnej części ekranu, pomiędzy ikoną wyszukiwania a napisem Menu
 4. Z modułu Centrum kont wybieramy Informacje osobiste
 5. Klikamy opcję Imię i nazwisko
 6. Wpisujemy swoje imię i nazwisko i klikamy Podgląd zmiany, a następnie ją zapisujemy

Teraz już wiecie, jak zmienić imię i nazwisko na Facebooku. Pamiętajcie jednak, że administracja tej platformy co jakiś czas zmienia pewne elementy interfejsu, a aplikacja mobilna otrzymuje aktualizacje. Jeśli czytacie ten poradnik jakiś czas po jego publikacji, to możliwe, że np. niektóre opcje będą nazywały się nieco inaczej.

Imiona i nazwiska na Facebooku – czego nie wolno robić?

fot. Sathesh D/Pexels

W Centrum Pomocy Facebooka możemy znaleźć szczegółowe informacje o zasadach, jakie mają spełniać imiona i nazwiska podawane na tym portalu społecznościowym.

Facebook jest społecznością, w której wszyscy używają tych samych imion i nazwisk co w codziennym życiu. To sprawia, że nasi użytkownicy zawsze wiedzą, z kim nawiązują kontakt.

– czytamy na stronie Centrum Pomocy Facebooka.

Użytkownicy platformy nie mogą używać w podawanych imionach i nazwiskach takich elementów, jak:

 • symbole, cyfry, nietypowe układy liter, powtórzone litery, znaki interpunkcyjne
 • znaki pochodzące z różnych języków
 • tytuły dowolnego typu (np. zawodowe, religijne)
 • słowa lub zwroty w miejscu imienia
 • obraźliwe lub nacechowane treści jakiegokolwiek typu

Nie wolno też podszywać się pod inne osoby. W skrócie należy korzystać na Facebooku z takiego imienia i nazwiska, jakie posiadamy w realnym życiu. Dopuszczalne jest natomiast używanie alternatywnych wersji tego samego imienia (np. Janek zamiast Jan).

Imię i nazwisko na Facebooku można zmienić raz na 60 dni.

zdjęcie główne: Depositphotos/FellowNeko

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.