Bateria w smartfonie – wygląda na to, że będzie można ją wymienić. UE dociska producentów

3 minuty czytania
Komentarze

Wymienna bateria w smartfonie to coś, co pamiętają pewnie użytkownicy mający już trochę lat na karku. Od lat producenci robią wszystko, by akumulatory w smartfonach zostawały na swoich miejscach, a ich wymianą zajmował się serwis. Oczywiście można zrobić to samemu, a przynajmniej w niektórych przypadkach, choć potrzebne są do tego odpowiednie narzędzia oraz zdolności. Unia Europejska zamierza to poniekąd zmienić, a nowe prawo będzie nakładało na producentów smartfonów obowiązki, które mogą im się nie spodobać.

Wymienna bateria w smartfonie – UE z nowym prawem

fot Frankie/Unsplash

Użytkownicy smartfonów pewnie już przyzwyczaili się do tego, że wymienna bateria to coś, co nie powróci na rynek. Tymczasem w ciągu najbliższych lat wiele może się zmienić, a to za sprawą Unii Europejskiej, która zaczęła mocniej przyglądać się recyklingowi oraz temu, jak firmy technologiczne podchodzą do produkcji baterii oraz akumulatorów. W środę 14.06 Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy odnoszące się do projektowania, produkcji oraz zarządzania odpadami odnośnie typów baterii sprzedawanych na terenie UE. Mowa tutaj o np. autach elektrycznych, hulajnogach, ale i smartfonach.

Spora część przepisów dotyczy zasad produkcji baterii tak, by wykorzystywać do tego materiały z odzysku, ale i dawania informacji na temat śladu węglowego czy możliwego czasu eksploatacji oraz sposobu na ekologiczne przeprowadzenie recyklingu. W przepisach znalazł się też bardzo ważny zapis, który można odnieść do smartfonów i ich przenośnych baterii (m.in. ważących mniej, niż 5 kg).

Każda osoba fizyczna lub prawna, która wprowadza do obrotu produkty zawierające akumulatory przenośne zapewni, że akumulatory te można łatwo wyjąć i wymienić przez użytkownika końcowego w dowolnym momencie w okresie użytkowania produktu. Ten obowiązek dotyczy tylko całych akumulatorów, a nie pojedynczych ogniw lub innych części zawartych w takich bateriach. Baterię przenośną uznaje się za łatwą do wyjęcia przez użytkownika końcowego, jeżeli można ją usunąć z produktu przy użyciu dostępnych na rynku narzędzi, bez wymogu użycia specjalistycznych narzędzi, chyba że są one dostarczane nieodpłatnie wraz z produktem.

Artykuł 11 – tłumaczenie redakcji

Czy powyższe zapisy oznaczają, że wymienne baterie w smartfonach powrócą? Częściowo tak, choć mają być od tego wyjątki, które nie obejmują urządzeń przeznaczonych do stałego kontaktu z wodą lub niektórych urządzeń medycznych. Jeżeli bateria będzie wymienna, to producent ma oferować zamiennik przez minimum 5 lat od chwili, kiedy do sprzedaży trafi ostatni produkt z serii. Teoretycznie więc, producenci smartfonów będą musieli dać swoim klientom możliwość łatwej wymiany baterii lub dostarczenia specjalistycznego sprzętu (jak w Apple Self Service Repair), ale nieodpłatnie. Nowe przepisy zostały przegłosowane, ale czekają jeszcze na formalne zatwierdzenie przed publikacją w Dzienniku Urzędowym UE. Do tego dochodzi jeszcze okres przejściowy dla producentów, czyli w najlepszym wypadku pierwsze takie urządzenia powinny pojawić się na rynku w 2027 roku. Zobaczymy czy faktycznie tak się stanie. Pełną treść rozporządzenia znajdziecie na stronach Parlamentu Europejskiego.

Źródło: Parlament Europejski

Motyw