Antena

Polacy już pracują nad siecią 6G. I to pomimo, że z 5G nadal są problemy

2 minuty czytania
Komentarze

Sieć 6G to jeszcze pieśń przyszłości, ale prace nad nowym standardem są już prowadzone. I to przez Polską firmę IS-Wireless, która ostatnio uruchomiła w Krakowie prywatną sieć 5G w modelu otwartym Open RAN. To jedna z pierwszych tego typu inwestycji, a niebawem ma ich być więcej na terenie naszego kraju. Za to na sieć 6G z prawdziwego zdarzenia przyjdzie nam jeszcze poczekać, choć i z 5G są problemy, co ostatnio zauważył Plus wystosowując pismo do UKE.

Sieć 6G od polskiej firmy – co już wiemy na temat standardu?

fot. Depositphotos/Tarkus

Zanim przejdziemy do sieci 6G, warto napisać coś o prywatnej sieci 5G, która została uruchomiona w Krakowie w Hub4Industry. Stało się to możliwe dzięki architekturze Open RAN, czyli w skrócie takiej składającej się z komponentów dostarczonych przez różnych dostawców. To projekt zrealizowany właśnie przez IS-Wireless w kolaboracji z Benetel oraz T-Mobile. Sieć będzie wykorzystywana tam do projektów związanych z automatyzacją oraz robotyzacją, a w przyszłości takie prywatne sieci 5G mogą być uruchamiane przez inne firmy czy samorządy.

Oczywiście na wszystko potrzeba jeszcze czasu, ale firmy nie mogą zostawać w tyle i stąd też prace już nad kolejnym standardem, czyli siecią 6G. Przypomnijmy, że ostatnio Chiny ogłosiły, że przeprowadziły udane testy sieci 6G, gdzie osiągnięto prędkość zbliżającą się do 100 Gb/s. Polacy nie zamierzają jednak czekać na czyjeś rozwiązania i sami zabrali się do pracy. Jak możemy przeczytać na łamach portalu Wirtualne Media, tak przedstawiciel ID-Wireless wypowiada się o 6G.

Nie poprzestajemy na tym i dlatego jednocześnie pracujemy nad kolejną generacją łączności mobilnej, czyli 6G. Rozwiązania 5G, które oferujemy dziś klientom na całym świecie są efektem wielu lat działalności badawczo-rozwojowej naszego zespołu. Angażując się w badania nad 6G w ramach międzynarodowych projektów idziemy podobną ścieżką. Współtworzymy nowy standard i mamy realny wpływ na to, jak będzie działać nowa technologia, aby móc później dostarczać rozwiązania w powstającej technologii.

Sławomir Pietrzyk, prezes i założyciel IS-Wireless

Obecnie IS-Wireless skupia się nad stworzeniem środowiska oraz narzędzi, by móc testować sieci 6G, a wszystko w ramach europejskich programów badawczych. Dalej jednak trzeba pamiętać o tym, że 6G to jeszcze temat nie do końca zdefiniowany. Prace nad nowy standardem mogą trwać latami, ale trzymajmy kciuki, by szyły jak najszybciej.

Źródło: IS-Wireless / Wirtualne Media

Motyw