Bill Gates w średnim wieku z okularami, uśmiechający się lekko przed rozmytym niebieskim tłem.

Bill Gates znów w roli proroka. Najnowsza „prawda objawiona” mówi o końcu wyszukiwarki Google

2 minuty czytania
Komentarze

Współzałożyciel Microsoftu stwierdził, że to, co dziś uważamy za oczywiste w przypadku wyszukiwania informacji i robienia zakupów w sieci, diametralnie zmieni się wraz z rozwojem sztucznej inteligencji. Google, Amazon i Shopify mogą przestać istnieć.

Bill Gates lubi zaskakiwać „proroctwami”. Ostatnio wypowiadał się na temat końca zawodu nauczyciela oraz wpływie AI na korepetycje dla uczniów. Teraz usłyszeliśmy, co według miliardera stanie się z wyszukiwarkami i niektórymi usługami internetowymi – wybitni giganci technologiczni, tacy jak między innymi Google, Amazon i Spotify, mogą stanąć w obliczu zagrożenia, ponieważ sztuczna inteligencja (AI) nadal się rozwija i przejmie niektóre, a może nawet wszystkie ich zadania.

Gates: Amazon nie będzie już potrzebny

Jak podaje portal The Street, chociaż sztuczna inteligencja od dawna jest częścią procesu wyszukiwania informacji w internecie, m.in. odpowiada za sugestie wyników oraz kolejność stron w rankingu, to generatywna AI ma według Gatesa całkowicie wyeliminować potrzebę korzystania z wyszukiwarek.

Miliarder podzielił się również swoimi przemyśleniami dotyczącymi rozwoju AI w zakresie wyszukiwania informacji. Przekazał, że sztuczna inteligencja ostatecznie będzie w stanie zrozumieć ludzkie wzorce myślowe, potrzeby i emocje, co zrewolucjonizuje zachowanie użytkowników i sprawi, że wiele narzędzi i stron internetowych staną się przestarzałe.

Nigdy więcej nie wejdziesz na stronę wyszukiwania, (…), nigdy więcej nie wejdziesz na Amazona.

Bill Gates na wydarzeniu AI Forward 2023

Według niego wielka konkurencja między gigantami technologicznymi będzie koncentrowała się wokół tego, kto zaprojektuje „osobistego asystenta wyszukiwania” napędzanego przez sztuczną inteligencję. Ten asystent ma być w stanie przewidywać potrzeby użytkownika i wykonywać zadania, na które nie mamy czasu, m.in. dokładne czytanie lub przeszukiwanie stron internetowych w poszukiwaniu informacji. Konsumenci być może będą mogli wydawać mu polecenia głosowe lub tekstowe, aby wykonał za nich wiele rutynowych zadań. Gates przewiduje, że którakolwiek firma zaprojektuje go jako pierwszego, będzie jednym ze zwycięzców wyścigu AI.

W trakcie wystąpienia Gates wspomniał również o potencjalnym ryzyku utraty miejsc pracy, jakie stwarza technologia, mówiąc, że roboty działające z wykorzystaniem sztucznej inteligencji będą miały wpływ zarówno na pracowników umysłowych, jak i fizycznych, ponieważ innowacja będzie znacznie tańsza w użyciu niż zatrudnianie ludzi. 

Źródło: The Street, Reuters

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw