Bill Gates siedzi na konferencji, w tle banner z napisem "MSC Munich Security Conference", trzyma dokumenty i nosi okulary.

Bill Gates wypowiedział się na temat obecnego postępu AI

2 minuty czytania
Komentarze

Bill Gates, współzałożyciel Microsoftu, napisał na swoim blogu dość obszerny tekst, w którym podzielił się spostrzeżeniami na temat sztucznej inteligencji. Gates opisuje swoje nadzieje związane z rozwojem AI, porównując jego rozpowszechnienie do największych wydarzeń w historii technologii, takich jak powstanie mikroprocesorów, PC, czy chociażby internetu.

Bill Gates pokłada nadzieję w sztucznej inteligencji

W swoim materiale Bill Gates podkreśla, że sztuczna inteligencja może być wykorzystana nie tylko do zmian na rynku pracy (związanych z między innymi możliwością rozwoju pakietu Microsoft Office i optymalizacją pracy), ale też w świecie medycyny czy edukacji. Miliarder podzielił się swoją historią z ChatemGPT, do którego sam się przekonał. Gates podkreślił historię związaną z wygenerowaniem odpowiedzi na pytanie, co powiedzieć ojcu, którego dziecko jest chore. Jego zdaniem AI udzieliło prawdopodobnie lepszej odpowiedzi, niż większość osób znajdujących się z nim w jednym pomieszczeniu.

Co więcej, autor przyznał, że AI mogłoby doprowadzić do „odbiurokratyzowania” dziedziny medycyny i edukacji. Sztuczna inteligencja mogłaby również zapobiec wielu przyczynom zgonów dzieci poniżej 5 roku życia w biednych krajach. W kwestii edukacji z kolei AI mogłoby pomóc w nauce matematyki dzieciom z ubogich rodzin.

Gates uważa, że w ciągu 5-10 lat sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje system nauczania. AI będzie w stanie poznać preferencje nauczania każdego z osobna i dostosować sposób, w jaki konkretny uczeń może być edukowany. W pomiarach będzie uwzględniony stopień rozumienia treści oraz skupienia. To z kolei pozwoli na dobranie motywacji, która zadziała na ucznia.

Są też wady, które należy wyeliminować

Poza zaletami Bill Gates wymienił również wady sztucznej inteligencji. Są one oczywiste: to między innymi podawanie błędnych odpowiedzi na niektóre zadania. Współzałożyciel Microsoftu uznał, że należy to wyeliminować poprzez rozwój „myślenia abstrakcyjnego” modeli AI.

Niepokój Gatesa wzbudziły także możliwości nadużywania sztucznej inteligencji i rozwoju jej w złych celach, a także stworzenie „super sztucznej inteligencji”, która potrafi określać „własne cele”.

Z całym materiałem można zapoznać się na blogu Gatesa.

fot. WikiMedia Commons/CC 3.0/Kuhlmann /MSC

Motyw