Android 14

Android 14 wprowadza nowe skróty klawiszowe. Ale nie wszyscy będą mogli z nich skorzystać

2 minuty czytania
Komentarze

Android to system, który obecnie radzi sobie najlepiej na smartfonach. Do tego nie ma żadnej wątpliwości, choć korporacja z Mountain View chciałaby to spostrzeżenie zmienić. Pomoże jej w tym nadchodząca, czternasta wersja oprogramowania, która skupi się też na lepszym wsparciu dla tabletów i składanych smartfonów.

Android 14 wierzy w cały rynek mobilnych urządzeń

Takie kroki nie będą zaskoczeniem, jeśli spojrzymy na katalog wydawniczy firmy z Mountain View. W nim znajdują się m.in. Google Pixel Tablet oraz Google Pixel Fold, sprzęty rozszerzające portfolio urządzeń korporacji o kolejne segmenty rynku mobilnego.

Wiedzieliśmy już o usprawnieniach dla składanych smartfonów. Przykładowo, w trakcie oglądania wideo na mniejszym ekranie, rozłożenie urządzenia płynnie rozszerzy obraz. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by ekran podzielić. Jedna część wyświetla film, a druga konferencję z pracy.

Android 14 to nowe usprawnienia dla tabletów

Trzeba jednak przyznać, że omawiane nowości dotyczą tandemu tablet + klawiatura. Android 14 będzie obsługiwać aż 34 skróty klawiszowe, które usprawnią korzystanie z tego peryferium. Dla porównania, Android 13 zawiera w sobie zaledwie… 13 skrótów klawiszowych. Co ciekawe, zaistniał podział na trzy kategorie: System, Wpisywanie oraz Otwarte Aplikacje. Otwierając grafikę z poniższego Tweeta, uzyskacie pełną listę nowych skrótów klawiszowych.

Choć spora doza skrótów zakłada użycie mistycznego przycisku wyszukiwania, system z łatwością pozwoli go zaprogramować go na inny, jeżeli np. korzystamy z klawiatury dostosowanej do systemu Windows, nieposiadającej takiego guzika w swoim arsenale. Przykładowo, przeglądarkę Google Chrome otworzymy kombinacją przycisk wyszukiwania + B, a do ekranu głównego powrócimy, wciskając jednocześnie przycisk wyszukiwania + H.

Aż dziw, że korporacja z Mountain View dopiero teraz wprowadza tak podstawowe funkcje do swojego systemu operacyjnego! Jak mawia klasyk, „lepiej późno, niż wcale”. Czy uważacie, że teraz łatwiej będzie się pracować na tablecie z Androidem? A może tak jak ja, nie widzicie innej opcji terenowej niż laptop z Windowsem lub MacOS?

zdjęcie główne: Android Developers

Motyw