Sztuczna inteligencja dla Polaków. Naukowcy z Wrocławia pracują nad biało-czerwoną alternatywą dla ChatGPT

3 minuty czytania
Komentarze

Być może niedługo będziemy mieli swój własny ChatGPT dostosowany do polskiej specyfiki. Wszystko za sprawą wrocławskich naukowców z Politechniki Wrocławskiej, którzy już pracują nad projektem nadwiślańskiego chatbota. Potrzebują jednak pomocy internautów, ponieważ niezbędne są dane dotyczące rozmów Polaków z botem OpenAI.

Polska odpowiedź na ChatGPT jest już w drodze

Tym razem wcale nie „amerykańscy”, ale nasi polscy naukowcy pracują nad nowym botem do czatu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, na wzór ChatGPT. Zespół chce opracować model oparty na języku polskim, aby jak najlepiej dopasować odpowiedzi do polskiego odbiorcy. Na ten moment chatbot od OpenAI nie radzi sobie aż tak dobrze z odpowiedziami w naszym rodzimym języku, co można sprawdzić, prosząc go o stworzenie np. piosenki czy wiersza. Zdaniem badaczy, ChatGPT został od początku przystosowany do języka angielskiego, a niestety baza materiałów dla języka polskiego nie była tak obszerna.

fot. chat.clarin-pl

Chociaż nie można odmówić ChatGPT popularności, okazuje się, że na ten moment, wg dra Jana Koconia z projektu CLARIN-PL, korzysta z niego mało Polaków, mimo że system „czatuje” także w języku polskim.

Szacujemy, że nawet do 70 proc. osób w Polsce nie miało do czynienia z tym czatem. Dla wielu osób trudnością nie do pokonania jest choćby to, że ChatGPT nie ma polskiego interfejsu. W dodatku, aby móc z czatu skorzystać, trzeba się zalogować – używając logowania przez konto Google, czy podając numer telefonu. To bariera, której wiele osób nie jest w stanie przekroczyć. My wychodzimy tym problemom naprzeciw.

dr Jan Kocoń z projektu CLARIN-PL Politechniki Wrocławskiej w rozmowie z PAP

Zostań częścią polskiego chatbota

Wrocławscy naukowcy wychodzą naprzeciw Polakom, którzy chcieliby skorzystać z chatbota, ale w bardziej znajomym i bezpiecznym środowisku, tworząc nowy projekt w języku polskim.

Jednak aby w pełni rozwinąć prace nad polskim botem AI, potrzebują pomocy internautów, którzy korzystają już z możliwości konwersowania z ChatGPT. Przyczyna jest prosta – muszą zebrać jak najwięcej danych dotyczących tego, o czym Polacy chcą rozmawiać z chatbotem i w jaki sposób formułują wypowiedzi. Dopiero na ogromnej bazie można budować efektywnie funkcjonującego chatbota.

Pracujemy nad polskim odpowiednikiem ChatuGPT. Żeby to rozwiązanie miało szansę zaistnieć, musimy zebrać jak najwięcej informacji o metodach używania takich czatów przez polskich odbiorców. ChatGPT powstał za granicą i niekoniecznie przy jego opracowywaniu pochylono się tam nad problemami, które są istotne dla polskich użytkowników.

dr Jan Kocoń

Jak można pomóc rozwinąć polski chatbot?

W zasadzie nie musimy robić nic czasochłonnego. Chodzi jedynie o to, aby z ChatGPT łączyć się przez wtyczkę zaprojektowaną przez naukowców z Wrocławia. Dzięki temu będą oni mieli podgląd do naszych rozmów z AI, a Polacy – lepszy i wygodniejszy dostęp do popularnego amerykańskiego systemu, ponieważ strona CLARIN-PL Chat jest przygotowana w języku polskim. Kilka pierwszych zapytań można nawet zadać bez logowania się. Jednak kiedy zdecydujemy się na rejestrację darmowego konta, możemy liczyć na większe limity niż w przypadku bezpłatnego dostępu do ChatuGPT.

W skład zespołu wrocławskich badaczy rozwijających „polski ChatGPT” wchodzą: Bartosz Walkowiak, Dawid Banach, Tomasz Walkowiak, Magdalena Drewniak, Jan Wieczorek, Paweł Kazienko, Tomasz Naskręt, Jan Kocoń, Maciej Piasecki.

Źródło: Wirtualne Media, PAP, fot. Depositphotos/meshcube (edycja własna)

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw