Kamera na statywie nagrywająca osobę obsługującą smartfon na biurku.

Influencerzy i YouTuberzy szorują po dnie rankingu najbardziej poważanych w Polsce zawodów

2 minuty czytania
Komentarze

Instytut badawczy SW Research przeprowadził badanie, które pokazuje, jakie są najbardziej poważane zawody w Polsce. Przy okazji poznaliśmy także profesje, które mają wyjątkowo niski prestiż społeczny. Prym w tej drugiej kategorii wiodą internetowi twórcy. Biorąc pod uwagę poprzednie edycje tego typu rankingów – nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem.

Najbardziej poważane zawody – influencerzy na szarym końcu

Ranking prestiżu zawodów opracowywany przez SW Research obejmuje blisko 40 kategorii i jest układany od trzech lat. W tegorocznej edycji na pierwszych trzech miejscach znalazły się następujące profesje: strażak, ratownik medyczny i pielęgniarka. Miejsca tuż za podium zajęły zawody lekarza oraz profesora wyższej uczelni. To bardzo zbliżone wyniki do tych sprzed roku. W pierwszej dziesiątce znalazł się także zawód specjalisty IT.

Na drugim końcu rankingu znalazły się profesje YouTubera i influencera. Już przed rokiem były one wyjątkowo mało poważane, jednak teraz wypadły jeszcze gorzej. Influencer niezmiennie zajmuje ostatnie miejsce w rankingu, YouTuber spadł na przedostatnie. Dużym lub bardzo dużym poważaniem darzy te zawody odpowiednio 12,9% oraz 13,4% uczestników badania. Lepiej wypadli politycy, pracownicy call-center, rekruterzy, księża i coache.

Mocny i stabilny wizerunek takich profesji jak strażak, ratownik medyczny czy profesor uniwersytetu świadczą o powszechnym uznaniu dla takich cech jak pomoc innym, odpowiedzialność społeczna oraz wyższe wykształcenie. Polacy są konsekwentni również w negatywnych uczuciach, o czym świadczy niska od lat pozycja twórców internetowych oraz polityków. Okazuje się, że sama popularność, częsta obecność w mediach, marketingowa kreatywność czy krasomówstwo nie przyczyniają się, zdaniem Polaków, do tworzenia dobra społecznego w takim samym stopniu, co ratowanie zdrowia i życia.

– mówi Piotr Zimolzak, wiceprezes SW Research.

Z pełną wersją najnowszego rankingu zawodów można zapoznać się na stronie SW Research.

źródło: SW Research, fot. Depositphotos/LanaStock

Motyw