Figurka maskotki Androida w kolorze zielonym na pierwszym planie, w tle częściowo widoczny czarny smartfon z klawiaturą QWERTY.

Android wreszcie z auto-archiwizacją systemu. Google po kilku latach dogania iPhone’a

2 minuty czytania
Komentarze

Na blogu dotyczącym Androida Google poinformował o nowej funkcji. Oferuje bowiem coś, co pozwoli zaoszczędzić miejsce we wbudowanej pamięci smartfonu. Nie jest tajemnicą, że nawet przy setkach gigabajtów wolne miejsce szybko topnieje, a większość współczesnych komórek, zwłaszcza z wyższej półki, nie oferuje slotu na karty pamięci.

Według Google jednym z głównych powodów, dla których użytkownicy odinstalowują aplikacje, jest zwolnienie miejsca. Gdy próbują zainstalować np. nową grę na prawie pełnym urządzeniu, widzą okno dialogowe, które pozwala im ręcznie odinstalować aplikację, aby zwolnić miejsce. Teraz odinstalowanie całej aplikacji, w tym wszystkich danych aplikacji użytkownika, nie będzie konieczne. Odpowiada za to nowa funkcja w systemie Android: automatyczna archiwizacja.

źródło: Google

Gdy użytkownik wyrazi na to zgodę, automatyczna archiwizacja pomoże mu automatycznie zwolnić do prawie 60% miejsca bez usuwania informacji o obecności aplikacji lub danych użytkowników z urządzenia. Zarchiwizowane aplikacje są wizualnie oznaczone ikonami chmury i pozostają na urządzeniu użytkownika. W ten sposób rzadko używane aplikacje zostaną częściowo usunięte z urządzenia, aby zaoszczędzić miejsce, podczas gdy ikona aplikacji i osobiste dane aplikacji użytkownika zostaną zachowane.

Jak to działa? Automatyczne archiwizowanie można włączyć podczas próby zainstalowania nowej aplikacji, gdy na urządzeniu skończyło się miejsce. Pojawi się wtedy wyskakujące okienko z pytaniem, czy użytkownik chce włączyć automatyczną archiwizację. Jeśli użytkownik wyrazi zgodę, nieużywane aplikacje na jego urządzeniu zostaną automatycznie zarchiwizowane, aby zwolnić miejsce na nowe instalacje.

Google dość długo zwlekało z wprowadzeniem tej funkcji — Apple od 2017 roku, od iOS 11, oferuje użytkownikom podobnie działająca usługę Offload Unused Apps. Chodzi o to, że nieużywane aplikacje są usuwane, ale zachowywane są pliki i ustawienia do późniejszego wykorzystania. Lepiej późno, niż wcale, prawda? Sprawdźcie też, w jaki sposób można przenosić dane pomiędzy telefonami oraz gdzie szukać systemowego kosza w smartfonie, gdyby udało wam się usunąć coś, co chcielibyście odzyskać.

fot. Depositphotos/Primakov

Motyw