francja

Jak wykryć podsłuch i ukrytą kamerę? Proste sposoby z wykorzystaniem smartfona i nie tylko

12 minut czytania
Komentarze

Wykrycie podsłuchu lub ukrytej kamery może być trudne, ale istnieją pewne sposoby, aby zwiększyć szanse na ich odnalezienie. Najpierw zadajmy jednak pytanie — dlaczego w ogóle są instalowane? Wydaje się, że do najczęstszych przyczyn należy szpiegowanie w celu uzyskania poufnych informacji, nagrywania intymnych chwil, nagrywania w celu wymuszeń lub szantażu, przesyłanie strumieniowe lub sprzedaż materiału w sieci, próba przyłapania danej osoby na kłamstwie lub próba dotarcia do tajemnic handlowych. Niewątpliwie jednak ukryte kamery czy podsłuchy w domu, pokoju hotelowym, toaletach i innych miejscach, w których oczekuje się prywatności, naruszają prawo i są nielegalne. Mimo to – problem występuje.

Trzeba jasno i wyraźnie podkreślić — podsłuchiwanie, podglądanie i lokalizowanie osób bez ich zgody jest w Polsce nielegalne. Jest po prostu przestępstwem niezależnie od tego, czy dotyczy osób prywatnych, czy przedsiębiorstw. Dodajmy, że w przypadku podsłuchów prawo wyraźnie definiuje służby, które mogą go założyć. A jest to:

  • Policja
  • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
  • Centralne Biuro Antykorupcyjne
  • Straż Graniczna
  • Wywiad Skarbowy
  • Służba Wywiadu Wojskowego
  • Służba Kontrwywiadu Wojskowego
  • Agencja Wywiadu
  • Żandarmeria Wojskowa

Nie ma na niej natomiast prywatnych detektywów, z którymi często podsłuchy są kojarzone.

Jak wykryć podsłuch i ukryte mikrofony?

Podsłuch, popularnie zwany pluskwą, to niewielkie urządzenie służące do inwigilacji. Kiedyś było czymś, co znaliśmy co najwyżej z filmów szpiegowskich. Obecnie, za sprawą postępu technologii i miniaturyzacji, tego typu urządzenie może kupić każdy. Jak więc sprawdzić, czy w waszym domu nie ukryto gdzieś podsłuchu? Bez wsparcia elektroniki nie będzie to łatwe.

źródło: materiały prasowe/alfatronik

Podsłuchy są bowiem urządzeniami bardzo małych rozmiarów i składają się z dwóch części, po pierwsze miniaturowego nadajnika radiowego, a po drugie połączonego z nim mikrofonu. Działanie tego urządzenia opiera się na radiowej transmisji dźwięków, dzięki czemu możliwe jest podsłuchiwanie na żywo i z dużej odległości. Gdzie najczęściej chowane są podsłuchy? Są one tak małe, że mogą być ukryte w każdym dowolnym miejscu i przedmiocie. Ale nie jest to niemożliwe.

Rodzaje podsłuchów i jak je wykryć

Oferta wykrywaczy podsłuchów jest szeroka i wybór odpowiedniego urządzenia uzależniony będzie tak naprawdę od tego, ile jesteście w stanie na nie wyłożyć. Ponadto trzeba rozróżnić potencjalne środki komunikacji. Istnieją podsłuchy tradycyjne, które będą działać w oparciu o transmisję analogową — wtedy warto zainwestować w wykrywacz, który skanuje jak najwięcej częstotliwości. Problem w tym, że metoda ta nie sprawdzi się w przypadku podsłuchu opartego o transmisję cyfrową, jak GSM. Do ich wykrycia potrzebne jest więc co innego.

Weźmy pod uwagę jeszcze sposób nagrywania dźwięku. Urządzenia, które są po prostu dyktafonami i rejestrują wszystko, co dzieje się w otoczeniu, mają baterie zapewniające długi czas działania i nośnik, na którym zapisywane są dane. Czyli co pewien czas osoba, która założyła podsłuch, musi te dane pozyskać. Tego typu podsłuchy stosują na ogół osoby bliskie, np. zazdrośni partnerzy. I tego typu urządzenia nie wysyłają żadnego sygnału, więc nie zostaną wykryte przez zewnętrzne urządzenia.

Podsłuchy bazujące na sieci GSM są aktywowane zdalnie, po wybraniu danego numeru. Podczas aktywnego połączenia nagrywają dźwięk i przekazują go dalej, zapewniając podsłuch na żywo. Można wykryć tego typu pluskwy, ale zwykle wtedy, gdy trwa samo połączenie. Z kolei urządzenia transmitujące sygnał za pomocą fal radiowych nadają sygnał bez przerwy, więc teoretycznie najłatwiej je wykryć.

Zagłuszacze i wykrywacze podsłuchów

Dlatego jeśli manualne przeszukanie domu nie przyniosło efektów, możecie wypróbować aplikacje w telefonie. Miejcie jednak świadomość tego, że większość z nich ma mizerną wiarygodność i tworzone są głównie po to, aby żerować na desperacji podejrzliwych osób. O ile w przypadku ukrytych kamer istnieją opcje pozwalające je wykryć dzięki smartfonowi… tak w przypadku podsłuchów, nie róbcie sobie zbyt wielkich nadziei. Istnieją wprawdzie popularne aplikacje pokroju Bug Detector Scanner, ale nie rekomendujemy ich instalowania w tym celu.

Dlatego lepiej zainwestować w zagłuszacze podsłuchów (jeśli nie macie odpowiednich narzędzi, to w jakimś stopniu sprawdzi się głośna muzyka lub dźwięki prysznica) oraz narzędzia do ich wykrywania. Przykładem generatora szumu jest Komar SEL-310 albo cała masa sprzętu, który znajdziecie choćby na Allegro. Z kolei urządzenia do wykrywania podsłuchów możecie kupić za naprawdę niewielkie pieniądze (np. DM-K18 lub CC-308+), choć nie miała okazji sprawdzić, jaka jest ich realna skuteczność.

źródło: https://elektrostator.pl/

Mit o kodzie, który wykryje podsłuch

Nie wierzcie w krążące po sieci informacje, że jeden z popularnych kodów USSD pomoże sprawdzić, czy telefon nie jest podsłuchiwany. Chodzi o kombinację znaków *#21#. Nie wiem, skąd pochodzi informacja, że miałby on wykrywać podsłuch, bowiem służy wyłącznie do uzyskania informacji czy mamy włączone bezwarunkowe przekierowanie na inny numer telefonu. Innymi słowy, gdy ktoś zadzwoni pod nasz numer, to od razu połączenie zostanie przekierowane na inny numer telefonu. Wiec jak można tu mówić o podsłuchiwaniu?

Jak znaleźć ukryte kamery?

Najpierw można to zrobić manualnie — sprawdzić, czy nie ma niczego podejrzanego w pomieszczeniu, warto zajrzeć do szaf, szuflad i innych miejsc, w których potencjalnie może znaleźć się urządzenie rejestrujące, włącznie z nieśmiertelnym pluszowym misiem. Zresztą chyba każdy ma za sobą obejrzanych kilka filmów szpiegowskich — miniaturowe urządzenia mogą być poukrywane w gniazdkach, żyrandolach, elektronice i in.

Trzeba wziąć pod uwagę, co potencjalna kamera ma nagrywać i gdzie może być zainstalowana, aby obejmować jak największy obszar. Warto też zwrócić uwagę na nietypowo umieszczone elementy dekoracji, na przykład lustro, które jest zbyt wysoko, by spełniało swe zadanie.

Jak znaleźć ukryte kamery przy użyciu wykrywaczy?

Dlatego, jeśli wstępne przeszukanie pomieszczenia nie przyniosło rezultatów, warto sprawdzić okablowanie — w końcu tego typu sprzęty wymagają prądu, więc raczej są na stale wpięte do sieci elektrycznej. Można też do pracy zaprząc własny smartfon, który może okazać się niezastąpionym podręcznym wykrywaczem szpiegowskich urządzeń.

Jednak aby ostatecznie upewnić się co do obecności ukrytych rejestratorów i nadajników, warto skorzystać z samodzielnych detektorów podsłuchów (wykrywających sygnały radiowe emitowane przez urządzenia podsłuchowe) czy urządzeń do wykrywania kamer (za pomocą podczerwieni lub promieniowania ultrafioletowego). Są modele tańsze, są modele droższe, oto niektóre z dostępnych opcji:

źródło: Twitter / MTS Investigations

Jak używać tego typu wykrywaczy? Na początek warto wyłączyć wszystkie urządzenia, które mogą wysyłać lub odbierać sygnały radiowe (sprzęty kuchenne, elektroniczne nianie, modemy, routery, telewizory, konsole i in.). Możliwe, że trzeba będzie przeczesać pomieszczenia, stosując różne częstotliwości — nie wiemy przecież, na jakiej nadaje potencjalny ukryty sprzęt.

Jak znaleźć ukryte kamery za pomocą smartfona?

Smartfon już dawno przestał być telefonem — czy szerzej rzecz ujmując, narzędziem do komunikacji. Jednym z jego licznych zastosowań może być także pomaganie w wykrywaniu ukrytych kamer. Będzie to pomocne w sytuacji, gdy często podróżujecie i nocujecie w hotelach albo obiektach Airbnb, albo żywicie pewne podejrzenia co do bezpieczeństwa swojego miejsca zamieszkania.

źródło: pexels.com

Wykorzystanie aparatu w smartfonie do wykrycia kamery

Po pierwsze aparat telefonu może wykrywać światło podczerwone, którego ludzkie oko nie widzi. Podobnie jak piloty, ukryte kamery emitują światło podczerwone, które może zostać przechwycone przez aparat telefonu. Dlatego aparat smartfona będzie w stanie wychwycić czerwone światło podczas skanowania pokoju. Gdy aparat jest włączony, światło podczerwone będzie widoczne na ekranie jako pulsująca kropka.

Jak to zrobić? Włącz aparat w telefonie, zasuń zasłony lub rolety i zgaś światło. Pokój powinien być ciemny, aby aparat telefonu mógł wykryć światło. Zeskanuj pokój, tj. skieruj kamerę w tym kierunku, w którym podejrzewasz, że są zainstalowane kamery. Jeśli zauważysz czerwone światło, które może migać lub świecić światłem stałym, wtedy twoje podejrzenia mogą okazać się słuszne i dla pewności lepiej zakleić diodę (chyba, że ewidentnie związana jest z zainstalowanymi w pokoju systemami bezpieczeństwa).

źródło: https://yourhomesecuritywatch.com/

Uwaga — ten sposób może nie zadziałać, jeśli chcecie użyć głównego aparatu, dlatego, choć może jest to mniej wygodne, należy przełączyć się na aparat do selfików. Wynika to z faktu, ze większość aparatów ma filtry podczerwieni, które zapobiegają wykrywaniu światła podczerwonego przez aparat. Aby ta metoda działała, kamera musi być w stanie wykryć światło podczerwone, a frontowe aparaty zazwyczaj takich filtrów nie mają. Możecie to łatwo przetestować, strzelając w stronę aparatu pilotem — jeśli pojawia się fioletowe lub białawe zabarwienie na diodzie IR, to znaczy, że aparat wykryje też działające ukryte kamery.

źródło: digital-photography-school.com

Wykorzystanie aplikacji

Można też wykorzystać popularne aplikacje dostępne w Google Play lub App Store, choć tutaj co do ich skuteczności opinie są dość niejednorodne.

Na smartfony z Androidem można zainstalować na przykład:

Dla iPhone’ów można pobrać na przykład:

Wykorzystanie zakłóceń w sieci

Innym sposobem używania telefonu do wykrywania urządzeń szpiegujących jest obserwowanie zakłóceń w sieci. Jak to sprawdzić? Można po prostu zadzwonić, włączyć głośnik i poruszać się po pomieszczeniu. W pobliżu urządzeń nadających sygnał powinny pojawić się zakłócenia elektroniczne, trzaski lub inne nietypowe dźwięki. Nie jest to doskonały sposób, ale może pomóc znaleźć określone typy kamer. Jako alternatywa dla innych metod – warte spróbowania.

Wykorzystanie latarki

W znalezieniu ukrytej kamery może też pomóc latarka. Otóż soczewka kamery będzie odbijać światło, co pomoże wykryć jej obecność, gdy flash telefonu zostanie skierowany w jej stronę. Większość kamery może być bowiem ukryta, a wszelkie kable czy światła będą niewidoczne gołym okiem, ale obiektyw musi być odsłonięty, aby kamera działała skutecznie.

https://youtu.be/YlXUIFHniRI

Gdzie szukać? Najlepiej w detektorach dymu, gniazdkach elektrycznych, lampkach nocnych, fałszywych książkach lub opakowaniach na DVD, obrazach i innych dekoracjach, długopisach, zegarkach, wypchanych zabawkach, a nawet w… łepkach śrubek. W praktyce kamery używane do nagrywania z ukrycia są tak małe, że można je umieścić wszędzie.

Kamery bezprzewodowe są zwykle nieco większe, ponieważ zawierają nadajnik bezprzewodowy. Mogą one działać na baterii, a sygnał jest przesyłany do urządzenia rejestrującego w zasięgu około 60 metrów. Ten typ może być popularny wśród osób, które chcą szpiegować inne osoby. Z kolei w firmach częściej stosowane są kamery przewodowe, które łączą się z urządzeniem nagrywającym lub monitorami telewizyjnymi.

źródło: reolink.com

Wykorzystanie skanowania sieci Wi-Fi

Do wykrycia ukrytych przed naszym wzrokiem urządzeń można wykorzystać aplikacje do skanowania sieci Wi-Fi. Może to zadziałać w przypadku, gdy ukryta kamera jest bezprzewodowa i znajduje się w tej samej sieci co ty. Oznacza to, że jest tylko częściową szansę na wykrycie ukrytych urządzeń w ten sposób, ale i tak warto spróbować. Po zainstalowaniu skanera sieciowego wystarczy połączyć się z siecią Wi-Fi i przeskanować ją za pomocą aplikacji. Pomoże Ci to zobaczyć wszystkie inne podłączone urządzenia.

źródlo: https://yourhomesecuritywatch.com/

Co może zwrócić uwagę? Przede wszystkim nazwy z cyframi i symbolami lub nawet domyślnie ustawioną nazwą IPcamera, instalujące je osoby mogą bowiem nie nie zawracać sobie głowy ich zmianą. Warto zanotować adresy IP podejrzanych urządzeń, a następnie wpisać je w narzędziu takim jak HE.NET Network Tools. Funkcja TCP Port Scan pozwoli sprawdzić porty, z jakich korzysta dane urządzenie. Porty 80 lub 8080 zazwyczaj dotyczą dostępu do internetu, podczas gdy 554 lub 1935 – streamingu wideo. Czasem nawet wpisanie adresu IP oraz numeru portu (w postaci takiej jak http://192.168.0.25:8080) pozwoli uzyskać więcej informacji o urządzeniu, a nawet podejrzeć to, co jest rejestrowane — jeśli ktoś nie zadbał o porządną konfigurację.

Oprócz skanowania sieci bezprzewodowe można też sprawdzić znajdujące się w pobliżu urządzenia Bluetooth.

Źródło: WikiHow, WikiHow2, Alfred Camera, PrivacyHub, Reolink, Norton, TooManyAdapters, opracowanie własne, fot. Depositphotos/xload

Motyw