Mężczyzna w garniturze przemawiający do mikrofonu na tle flagi Stanów Zjednoczonych.

Biden zakazuje oprogramowania Pegasus w USA. „Stanowi zagrożenie”

2 minuty czytania
Komentarze

W poniedziałek prezydent USA Joe Biden zatwierdził dekret wykonawczy, który zabrania instytucjom rządowym Stanów Zjednoczonych korzystania z komercyjnych aplikacji szpiegowskich, co obejmuje między innymi niesławnego Pegasusa. Decyzja została podjęta po analizie zagrożeń związanych z wykorzystaniem tego typu oprogramowania, której początek sięga 2021 roku. Informację tę przekazał New York Times, powołując się na oświadczenie Białego Domu.

Biden zakazuje Pegasusa

Zgodnie z oświadczeniem, stosowanie komercyjnych narzędzi inwigilacyjnych takich jak Pegasus, stworzonego przez izraelską firmę NSO, może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. W przeszłości za pomocą tego oprogramowania włamano się na telefony kilku amerykańskich dyplomatów.

Podczas briefingu przedstawiającego inicjatywę, wysoki rangą przedstawiciel administracji podkreślił, że decyzja ta ma być:

Demonstracją przywództwa USA oraz zobowiązaniem do zwalczania nadużyć komercyjnych programów szpiegowskich i innych technologii inwigilacyjnych.

Do tej pory amerykańskie prawo nie zabraniało używania takich programów przez agencje rządowe, pomimo obaw o ich wpływ na bezpieczeństwo narodowe. Szef FBI, Christopher Wray, zeznał w Kongresie w ubiegłym roku, że jego służba nabyła licencję na Pegasusa, ale zapewnił, że używano go tylko w celach badawczych i nie był wykorzystywany w śledztwach Biura. FBI posiadało również inny program szpiegowski, Phantom, także wyprodukowany przez NSO.

Biały Dom zwrócił uwagę, że nadużywanie komercyjnych narzędzi inwigilacyjnych nie ogranicza się tylko do autorytarnych reżimów. Również niektóre rządy demokratyczne stosowały oprogramowanie szpiegowskie do inwigilacji swoich obywateli bez odpowiedniej legalnej autoryzacji, zabezpieczeń i nadzoru. Tu dobrym przykładem jest Polska

Ogłoszenie to zostało związane z drugim Szczytem dla Demokracji, organizowanym przez USA, które rozpoczęło się pod koniec marca. W ramach tego wydarzenia, Stany Zjednoczone chcą podkreślić swoje przywództwo i zaangażowanie w ochronę praw obywatelskich, zwalczanie nadużyć technologii inwigilacyjnych i promowanie demokratycznych wartości na świecie.

Źródło: TVN24, TechSpot, Twitter

Motyw