Sylwetka kobiety trzymającej smartfon na tle wyświetlanego logo Google.

Google Bard z kolejną wpadką. Czatbot przyłapany na bezczelnym plagiacie… a będzie tego pewnie więcej

2 minuty czytania
Komentarze

Google Bard, chatbot oparty na sztucznej inteligencji, został oskarżony o plagiatowanie artykułu z serwisu Tomshardware. Redaktor naczelny serwisu, Avram Piltch, twierdzi, że Bard skopiował dane z jednego z ostatnich artykułów, nie podając źródła. Co ciekawe, chatbot przeprosił za swoje działanie, gdy Piltch zwrócił na to uwagę. 

Google Bard oskarżony o plagiat

https://twitter.com/pdouglas/status/1638868141362106372?s=20

Kwestia ta wyszła na jaw, gdy Piltch zapytał Google Bard o wydajność procesorów Intel Core i9-13900K i AMD Ryzen 9 7950X3D. Na pytanie, który z nich jest szybszy, chatbot odpowiedział, że drugi jest szybszy w grach, a następnie stwierdził: 

W naszych testach procesor Ryzen 9 7950X3D za 699 dolarów jest o 12% szybszy od Core i9-13900K za 589 dolarów w grach 1080p przy ustawieniach fabrycznych, a o 9% szybszy, gdy układy są podkręcone.

Dane zawarte w odpowiedzi pochodziły bezpośrednio z artykułu Tom’s Hardware, a całe zdanie stanowiło jedynie nieznacznie zmienioną wersję oryginalnego tekstu. Mimo korzystania z informacji pochodzących z Tom’s Hardware, Bard nie przypisał cytatu do oryginalnego artykułu, lecz sprawiał wrażenie, jakby dane pochodziły z badań przeprowadzonych przez Google.

Oprócz zarzutów o plagiat Piltch zauważył również, że odpowiedź Barda była co najmniej niepełna, a w najgorszym przypadku wprowadzająca w błąd. Chociaż chatbot Google’a stwierdził, że procesor AMD jest szybszy niż układ Intela w grach, Tom’s Hardware ustalił, że układ Intela jest lepszy w większości aplikacji produkcyjnych.

Google Bard nie rozumie kontekstu

To jednak nie koniec problemów. O ile Google Bard posłużył się artykułem z serwisu, to zrobił to bez zrozumienia jego założeń. Ogólnie rzecz biorąc, Tom’s Hardware zalecał wybór tańszego procesora Intela nad procesorem AMD, chyba że gry są najważniejszym priorytetem. Bard nie uwzględnił jednak subtelniejszych aspektów porównania i skupił się jedynie na kwestii wydajności w grach, co skutkowało niepełną analizą.

Źródło: Tomshardware, Twitter

Motyw