Osoba w szarym swetrze trzymająca smartfon siedzi na stosie książek.

Jak wyłączyć tryb awaryjny w smartfonie i jak go włączyć?

4 minuty czytania
Komentarze

Raz na jakiś czas użytkownikom smartfonów zdarza się używać swojego urządzenia w trybie bezpiecznym, zwanym również awaryjnym. Tak dzieje się najczęściej, gdy chcemy zdiagnozować przyczynę szwankowania naszego sprzętu, albo najzwyczajniej w świecie użyć go bez obaw o zawieszenie systemu. Niemniej po wykonanym zadaniu warto zastanowić się nad tym, jak wyłączyć tryb awaryjny?

Czym jest tryb awaryjny w smartfonie i po co go używać?

Jak wyłączyć tryb awaryjny w smartfonie?

Oczywiście, zanim przejdziemy do odpowiedzi na kluczowe dla tego tekstu pytanie, czyli jak wyłączyć tryb awaryjny w smartfonie, należy zająć się tym, czym w ogóle jest ta opcja. W końcu istnieje duża szansa, że całkiem spora część czytelników do tej pory nie wiedziała, że ich urządzenie ma w swoim arsenale taką funkcję.

W największym uproszczeniu tryb awaryjny nazywany także bezpiecznym to opcja przełączenia smartfona na widok systemu operacyjnego. W praktyce oznacza to, że po włączeniu omawianej właśnie funkcji zobaczymy czysty system bez zainstalowanych nakładek czy aplikacji zewnętrznych. W trybie awaryjnym uruchomimy więc jedynie podstawowe treści smartfona takie jak menadżer plików, kalendarz, kontakty czy telefon.

Brzmi całkiem ciekawie prawda? Jednak po co i kiedy używać trybu bezpiecznego? Cóż, przede wszystkim przydaje się on w momencie, gdy na własną rękę chcemy zdiagnozować oprogramowanie w poszukiwaniu wad, wirusów czy błędów. W związku z tym, jeśli twój smartfon zaczął się zawieszać, samoistnie wyłączać czy bugować — warto włączyć tryb awaryjny i sprawdzić, czy w takim widoku również dochodzi do niepożądanych zdarzeń. Jeśli nie — oznacza to, że przyczyną występowania błędów jest najprawdopodobniej zewnętrzna aplikacja lub nakładka systemowa.

Jak włączyć tryb awaryjny w smartfonie?

Jak włączyć tryb awaryjny w smartfonie?
fot. outline205

Zdecydowani na włączenie trybu awaryjnego w smartfonie? Na szczęście wcale nie jest to tak karkołomne zadanie, jak mogłoby się wydawać. Poniżej znajdziecie krótkie poradniki dostosowane do konkretnych systemów.

Jak włączyć tryb awaryjny na Androidzie?

 • Przytrzymaj przycisk włączania/wyłączania urządzenia
 • Zamiast kliknięcia wyświetlonej na ekranie opcji wyłączania — przytrzymaj ją
 • Smartfon powinien się zresetować i włączyć w trybie awaryjnym

Oczywiście zdarza się, że konkretne modele posiadają inny schemat włączania trybu awaryjnego. W związku z tym, jeśli powyższa sekwencja nie zadziała, warto spróbować opcji rezerwowej, która polega na całkowitym wyłączeniu telefonu, a następnie włączenia go i w momencie pojawienia się animacji producenta przytrzymania jednocześnie przycisków uruchamiania i ściszania (w niektórych przypadkach uruchamiania i podgłaśniania lub uruchamiania i „home”). Przy najczarniejszym scenariuszu, czyli takim, gdzie powyższa opcja również nie zadziała — warto udać się na stronę producenta lub po prostu po instrukcję obsługi smartfona.

Jak włączyć tryb awaryjny na iOS?

 • Podłącz wyłączony smartfon do komputera (kablem USB)
 • Włącz uaktualnioną aplikację iTunes
 • Uruchom tryb awaryjny w smartfonie
  • iPhone 8 oraz nowsze – kliknij przycisk podgłaśniania, kliknij przycisk ściszania, a następnie przytrzymaj przycisk włączania/wyłączania
  • iPhone 7 – jednocześnie naciśnij i przytrzymaj przycisk włączania/wyłączania oraz przycisk zmniejszania głośności
  • iPhone 6 oraz starsze – jednocześnie naciśnij i przytrzymaj przycisk „home” i przycisk włączania/wyłączania

Jak wyłączyć tryb awaryjny w smartfonie?

Jak wyłączyć tryb awaryjny w smartfonie?
fot. pixelshot

Cóż, po zakończeniu zabawy w funkcjach systemowych oprogramowania warto odpowiedzieć na pytanie, jak wyłączyć tryb awaryjny w smartfonie? W tym przypadku jest to zadanie jeszcze prostsze niż jego uruchamianie.

Jak wyłączyć tryb awaryjny na Androidzie?

 • Przytrzymaj przycisk włączania/wyłączania urządzenia
 • Wybierz opcję „uruchom ponownie”
 • Smartfon włączy się w klasycznym trybie

Jak wyłączyć tryb awaryjny na iOS?

 • Przytrzymaj przycisk włączania/wyłączania urządzenia
 • Wybierz opcję „uruchom ponownie”
 • Smartfon włączy się w klasycznym trybie

Jak sami widzicie — tryb awaryjny pomimo swojej dosyć poważnej nazwy, jest niezwykle łatwy i przyjazny w obsłudze. Identycznie ma się sprawa z jego uruchamianiem oraz dezaktywowaniem.

Jeśli z kolei jesteście zainteresowani zakupem nowego telefonu, to skorzystajcie z naszych rankingów, które pomogą Wam kupić najlepsze urządzenie:

Motyw