tryb awaryjny android jak włączyć

Jak włączyć Tryb Awaryjny i do czego on służy?

5 minut czytania
Komentarze

Kojarzycie stary, dobry tryb awaryjny w starszych wersjach systemu Windows? Korzystanie z niego było często jedyną deską ratunku, gdy po instalacji jakiejś aplikacji komputer nie chciał się włączyć. W przypadku systemu z Androidem jest podobnie. Tutaj jednak taki tryb awaryjny (zwany też często bezpiecznym) może nam się przydać również w mniej ekstremalnych sytuacjach. Możemy go zastosować w przypadku każdej anomalii w telefonie, której nie potrafimy określić lub zidentyfikować. Można więc go używać bez obaw — to naprawdę przydatne narzędzie do naprawy niepożądanych akcji w smartfonie.

Co zmienia w telefonie Tryb Awaryjny

aplikacje tryb awaryjny

Tryb awaryjny przede wszystkim odcina od pracy telefonu wszystkie aplikacje zewnętrzne, zainstalowane w telefonie. Po jego aktywowaniu otrzymujemy czysty system Android z oryginalnie dostarczonym oprogramowaniem. Bez działających w tle aplikacji. Wiele modeli smartfonów pokaże nam te aplikacje w kolorze szarym, a nawet pozwoli na uznanie poszczególnych z nich przez Tryb Awaryjny za aplikacje bezpieczne, czyli takie, które mogą być otwierane w tym trybie. Jeżeli mamy zaufanie do poszczególnych dostawców, warto wykluczyć te apki, które w naszym odczuciu nie sprawiają problemów.

Do czego służy Tryb Awaryjny

Jeżeli po aktywowaniu takiego trybu występująca w telefonie usterka zniknęła, oznaczać to będzie, że wina leży po stronie którejś z  zainstalowanych aplikacji. Takimi usterkami mogą być na przykład:

  • powolne działanie urządzenia
  • szybkie wyładowywanie
  • niedziałający aparat lub inna aplikacja systemowa
  • pojawiające się artefakty na wyświetlaczu
  • brak możliwości wykonania na telefonie określonej akcji
  • problemy z klawiaturą
  • niedziałająca belka powiadomień

Oprócz tego Tryb Awaryjny świetnie jest w stanie sprawdzić dla nas, jak bardzo zagraciliśmy nasz telefon. Polecam wykonać sobie badanie, podczas którego przez jeden dzień zmusicie się do korzystania wyłącznie z trybu awaryjnego. Uzyskany wynik można porównać do naszych doświadczeń z trybem normalnym — i wyciągnąć z tego wnioski. Bywa przecież, że telefon w ciągu dnia służy nam tylko do dzwonienia, odbierania poczty i korzystania z przeglądarki internetowej. To też całkiem dobry test na to, jak bardzo brakuje nam na co dzień takich aplikacji jak komunikator, gry i innych.

Jak włączyć i wyłączyć Tryb Awaryjny?

Włączanie. Jeżeli mamy włączony telefon, najczęściej wystarczy przez chwilę przytrzymać przycisk power, a następnie przytrzymać przez chwilę na ekranie Wyłącz. Smartfon poinformuje nas wtedy o tym, że uruchomi się ponownie w pożądanym przez nas trybie. Jeśli jednak to nie zadziała, warto sprawdzić, czy dany model nie ma jakiejś innej komendy, wgranej przez danego producenta.

Istnieje także możliwość włączyć ten tryb z poziomu wyłączonego telefonu. Naciskamy przycisk power, aż do włączenia się animacji początkowej, a następnie przytrzymać przez cały czas jej trwania przycisk ściszania (Vol-). Tutaj również producent mógł zastosować zmiany i bywa, że w konkretnych smartfonach zamiast Vol- jest na przykład przycisk Vol+ lub Home. Jeśli włączy się wtedy inny tryb, na przykład tryb download lub recovery — bez paniki. Równie łatwo można z niego wyjść, poprzez przytrzymanie klawisza power.

Zajrzyj też na nasze forum: Tryb awaryjny jak uruchomić

Wyłączanie. Z reguły Tryb Awaryjny wyłączamy przez zwyczajne uruchomienie telefonu ponownie. Bywa jednak, że taka operacja to za mało i telefon za nic w świecie nie chce wrócić do normalnego trybu. Warto wtedy przytrzymać przycisk power tak długo, aż wymusimy na telefonie reset. Jeżeli jednak dalej, z jakichś powodów nie możemy wyjść z tego trybu, powodów trzeba szukać w uszkodzonym przycisku Vol- lub w samym sofcie naszego telefonu.

Mój telefon otwiera się w Trybie Awaryjnym i nie mogę go wyłączyć!

tryb bezpieczny jak wyłączyć

Przeglądając nasze forum, można natknąć się na posty, w których komuś telefon z dnia na dzień włączył się w trybie awaryjnym — i postanowił w nim już pozostać. Prawdopodobnie mamy wtedy do czynienia z sytuacją, w której podczas uruchamiania telefonu urządzenie otrzymuje komunikat od Vol- by uruchomić się w tym trybie. Przyczyną może być niedopasowane etui, zalany telefon, zakleszczony klawisz Vol-,  lub inne wewnętrzne uszkodzenia smartfona. Szczególnie w tym ostatnim wypadku warto wtedy zainteresować się, czy to już nie czas, by oddać telefon do naprawy.

Zajrzyj też na nasze forum: Jak wyłączyć Tryb Awaryjny?

Istnieje także szansa na to, że wina tkwi po stronie oprogramowania. Warto w przypadku takiego podejrzenia zgrać wszystkie ważne dla nas dane na inny nośnik i wykonać w telefonie hard reset. W większości modeli operacje wykonujemy z poziomu Ustawień.

Lokalizacja wadliwej aplikacji, która powoduje problemy

Jeżeli faktycznie po uruchomieniu Trybu Awaryjnego badana przez nas usterka zniknęła, konieczne będzie odinstalowanie konkretnej aplikacji, która powodowała problem. Niestety, nie istnieje inny sposób niż taki za pomocą prób i błędów. Warto jednak nie usuwać aplikacji na oślep i spróbować sprawdzić uprawienia aplikacji. Jeżeli usterka jest związana z wykonywaniem połączeń, wadliwa aplikacja będzie musiała mieć do nich dostęp. Tak samo, jeżeli wiemy, że zainstalowaliśmy jakąś apkę od mało znanego dostawcy, warto pod lupę wziąć najpierw ją. W końcowym rozrachunku możemy się przecież pomylić. Wiele aplikacji posiada swoją pamięć podręczną lub jest skonfigurowana z naszym kontem Google. Po ponownej instalacji będzie więc prosto przywrócić wszystkie usunięte z niej informacje.

Tryb awaryjny nie bez powodu nazywany jest przez niektórych producentów Trybem Bezpiecznym. Awaria źle nam się kojarzy, przez co wielu ma opór przed jego włączeniem. Nie ma się co bać — korzystanie z niego jest naprawdę proste i nieawaryjne dla naszego smartfona.

Motyw