Technik w czerwonym ubraniu instaluje zewnętrzną jednostkę pompy ciełpa i klimatyzatora na ścianie budynku. Przeprowadza kontrole pomp ciepła. Dotacje na pompy ciepła właśnie ruszyły

Pompy ciepła mają wadę, o której nikt nie mówi. Problem pojawia się dopiero po montażu

2 minuty czytania
Komentarze

Instalacja pompy ciepła może przynieść wiele oszczędności, lecz i taka inwestycja musi być podjęta z głową – nie tylko przy montażu. Nawet przy zakupie urządzenia próbujemy wydać jak najmniej, co oczywiście jest nierozsądne. Błędna analiza parametrów może sprawić, że w przyszłości wydamy jeszcze więcej, niż zrobilibyśmy to, kupując droższe rozwiązanie.

Nie tylko cena musi decydować o zakupie pompy ciepła

Pompy ciepła to instalacje zewnętrzne, których praca generuje dźwięk. Jeżeli wentylator i kompresor pompy wytwarzają zbyt dużo hałasu, może to się nie spodobać nie tylko pozostałym domownikom, ale i również naszym sąsiadom.

Zobacz też: Pompy ciepła – Polacy oszaleli na ich punkcie. Kupuje je coraz więcej osób

A to już przecież wielka loteria. Ktoś może nas bezpośrednio poinformować o niedogodności, a inna osoba pominie ten krok i powiadomi Policję, na przykład za zakłócanie ciszy nocnej.

Z pewnością nikomu się nie uśmiecha kara grzywny do 5000 złotych (lub areszt, w przypadku awantury). Podpowiadamy więc co zrobić, by ustrzec się przed kłopotami, na długo przed instalacją pompy ciepła.

pompy ciepła
Tylko w 2022 r., rynek pomp ciepła wzrósł o 120%. Czy ten trend utrzyma się i w 2023 r.?

Na co należy zwracać uwagę przy zakupie pompy ciepła?

Aby upewnić się, że hałas generowany przez pompę ciepła nie będzie przeszkadzać sąsiadom, musimy zwrócić uwagę na takie parametry, jak poziom mocy akustycznej oraz poziom ciśnienia akustycznego. Obydwie wartości podajemy w decybelach (dB), choć mają zupełnie inne znaczenie.

O ile poziom mocy akustycznej określa dźwięk wewnątrz urządzenia, tak poziom ciśnienia akustycznego różni się w zależności od odległości, w jakiej staniemy od pompy ciepła oraz liczby ścian znajdujących się przy urządzeniu.

Przed zakupem pompy ciepła warto więc zapytać sprzedawcę o te dwa parametry i wraz z instalatorem dokonać stosownych pomiarów. Naszym zadaniem jest więc upewnić się, że przy domach najbliższych sąsiadów, to ciśnienie będzie niższe niż norma ciszy nocnej – 40 dB.

Niektóre strony produktowe wprost podają poziom emitowanego dźwięku w decybelach, lecz ponownie — warto zawsze dopytać. Jest to zakup warty dziesiątki tysięcy złotych, więc szkoda byłoby wtopić tyle kasy w produkt generujący zbyt wiele hałasu.

źródło: MuratorPlus, Kulczyccy Group

Motyw