Jak zakłócić głośnik Bluetooth? Odpowiadamy czy jest to legalne

2 minuty czytania
Komentarze

Szeroki dostęp do mobilnych głośników przybliżył muzykę słuchaczom. Niestety część z nich nie potrafi uszanować przestrzeni publicznej czy ciszy nocnej. Co w takiej sytuacji można zrobić?

Jak zakłócić głośnik Bluetooth — legalność zakłócaczy i alternatywy

Fot. Deepak Yadav

Bluetooth jest popularnym w głośnikach standardem łączności bezprzewodowej. Połączone urządzenia komunikują się za pomocą fal radiowych w paśmie 2,4 GHz, a więc podobnym co wi-fi czy np. kuchenki mikrofalowe. W przeciwieństwie do wi-fi Bluetooth jest dużo odporniejsze na zakłócenia, ponieważ pracuje na wielu pasmach. Standard łączności bezprzewodowej da się zakłócić, ale używanie jammerów, a więc urządzeń do zakłócania fal jest nielegalne.

Przeczytaj też: Jak podłączyć głośnik Bluetooth do telewizora? Wyjaśniamy na przykładzie LG, Samsung, Philips

Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej „jednym z wymagań dla aparatury i urządzeń radiowych jest to, iż powinny być one skonstruowane w taki sposób, aby nie wywoływały w swoim środowisku szkodliwych zakłóceń lub zaburzeń elektromagnetycznych, uniemożliwiających prawidłową pracę innych urządzeń radiowych „. Ustawa o kompatybilności elektromagnetycznej zakazuje więc dystrybucji i używania zakłócaczy Bluetooth.

Fot. Sandy Kawadkar

Głośnik Bluetooth niestety często używany jest podczas ciszy nocnej lub zakłóca przestrzeń publiczną. W przypadku pojedynczych, rzadkich sytuacji gdzie zakłócana jest cisza, z sąsiadami warto porozmawiać. Jeśli taka sytuacja często się powtarza i konwersacje nic nie dają, wyjściem będzie zawiadomienie policji. Alternatywnym rozwiązaniem na zachowanie spokoju w hałaśliwym otoczeniu mogą być słuchawki nauszne z funkcją aktywnej redukcji szumów (ANC).

Źródło: UKE, zdjęcie główne William Bayreuther/Unsplash

Motyw