Pompa ciepła

Pompa ciepła wykorzystująca dźwięk. Jest wyraźnie lepsza od tej, którą Polacy montują w swoich domach

2 minuty czytania
Komentarze

Pompy ciepła w swoich standardowych wersjach wykorzystują czynnik chłodniczy. Co jednak wydarzyłoby się, gdyby zamienić go na… dźwięk? Tak niecodzienne pytanie zadali sobie twórcy start-upu Equium. Francuzi przystąpili już do testów termoakustycznej wersji maszyny, a produkt w gotowej wersji lada chwila trafi na rynek.

Czy może nas ogrzać dźwięk? Pompa ciepła w wersji termoakustycznej

Czy może nas ogrzać dźwięk? Pompa ciepła w wersji termoakustycznej
Fot: Equium

Pompa ciepła w wersji termoakustycznej – to projekt francuskiego startupu Equium, który do działania wykorzystuje fale akustyczne, czyli najprościej mówiąc dźwięk. Według producentów ich urządzenie jest w stanie uzyskać szerszy zakres temperatur, a co za tym idzie cieszyć się lepszą wydajnością. Nowa pompa ciepła ma generować około 4 kW ciepła na każdy kilowat zużytej energii elektrycznej. Zaletą omawianej właśnie maszyny ma być jednak możliwość ogrzania wody do pułapu 80 stopni Celsjusza. O podobnym urządzeniu pisaliśmy kilka miesięcy temu, ale powstawało ono w Holandii… i dysponowało nieco gorszymi parametrami.

Oczywiście, całe urządzenie wykorzystuje generator fal akustycznych. Tego typu ustrojstwo zostało połączone ze zbiornikiem wypełnionym helem w szczelnie zamkniętym zbiorniku, w którym znajduje się hel pod ciśnieniem 30 barów. Wewnątrz dochodzi do sprężania i rozprężania gazu, a następnie wytwarzania ciepła (lub zimna).

https://twitter.com/News_Update_Fax/status/1612462764416450563

Zobacz też: Co oglądać na Amazon Prime Video, czyli zestawienie nowości na platformie

Co ciekawe pomimo tego, że termoakustyczna pompa ciepła wykorzystuje dźwięk, sama nie będzie zbyt głośna. Według założycieli Equium ich urządzenie w trakcie pracy generuj hałas niższy niż 30 dB. Taki pułap jest porównywalny, chociażby z ludzkim szeptem. Aby tego było mało, producenci zapewniają, że ich pompa ciepła może działać bezawaryjnie nawet przez 30 lat.

Aktualnie trwają testy nowatorskiej maszyny, a jeśli wszystko pójdzie po myśli Equium jeszcze w 2023 roku ich produkt trafi na rynek. Cóż, wszystko wskazuje na to, że rynek pomp ciepła już wkrótce może przejść przez głośną (lub termoakustyczną) rewolucję.

Ile kosztują obecnie pompy ciepła w Polsce? Przejrzeliśmy sklep i wybraliśmy kilka przykładowych pozycji – ich ceny możecie sprawdzić poniżej.

Źródło: Equium, gramwzielone & PV-Magazine

Motyw