fotowoltaika nie działa

Fotowoltaika a dziedziczenie domu lub mieszkania. Oto co mówi na ten temat polskie prawo

1 minuta czytania
Komentarze

Fotowoltaika jest coraz częściej montowana przy domach jednorodzinnych. Niektórzy mogą się zastanawiać, czy tego typu instalacje podlegają dziedziczeniu. Okazuje się, że zasady są dosyć proste, choć warto wiedzieć o kilku rzeczach.

Dziedziczenie domu a fotowoltaika

fot. Pixabay/Pexels

Co do zasady dziedziczenie paneli fotowoltaicznych nie powinno być skomplikowane. Stosuje się zasady i kolejność z Kodeksu Cywilnego, chyba że właściciel pozostawił testament. Instalacja znajdująca się na budynku automatycznie jest traktowana jako jego element składowy. Fotowoltaika zlokalizowana obok budynku, na gruncie należącym do tej samej osoby, uznawana jest za odrębny obiekt, ale jest dziedziczona tak samo.

Problematyczna może być sytuacja, w której instalacja fotowoltaiczna została sfinansowana kredytem lub leasingiem.

W takiej sytuacji, aby móc w pełni korzystać z odziedziczonej instalacji, należy przyjmując na siebie prawa i obowiązki spadkodawcy, spłacić panele fotowoltaiczne, które w momencie zapłaty pełnej kwoty przejdą na jego własność.

– mówi prawnik Adrian Chruszcz cytowany przez serwis GLOBEnergia.pl.

Spadkobiercy nie muszą się natomiast martwić kwestiami związanymi z gwarancją producenta. Jeśli ktoś odziedziczy fotowoltaikę, która jest jeszcze na gwarancji, może dochodzić swoich roszczeń w razie, gdyby panele uległy uszkodzeniu.

źródło: GLOBEnergia

Motyw