Pilot telewizyjny trzymany w ręce z wyraźnymi klawiszami i rozmytym telewizorem w tle.

Część kanałów w TV może zniknąć. To pokłosie prawa, które ma was zmusić do oglądania TVP

2 minuty czytania
Komentarze

Niestety wszystko wskazuje na to, że wiele kanałów telewizyjnych wkrótce może zniknąć z polskiego rynku. Cóż, hasło „jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze” po raz kolejny okazuje się niezwykle trafne. O wszystkim internautów informuje przedstawicielka Kancelarii Prawnej Media.

Złe wieści dla widzów telewizji – niektóre kanały mogą wkrótce zniknąć z rynku

Złe wieści dla widzów telewizji – niektóre kanały mogą wkrótce zniknąć z rynku

Sieci kablowe i platformy cyfrowe mogą mieć sporo powodów do obaw. Jak donosi portal Wirtualne Media, w Sejmie odbyło się wysłuchanie eksperckie dotyczące nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Zgodnie z wieloma przewidywaniami, jeśli nowy projekt wejdzie w życie, całkiem spora część kanałów telewizyjnych może zakończyć nadawanie. Przypomnijmy, że w myśl propozycji pierwsze pięć pozycji na listach dekoderów mają rozpoczynać stacje Telewizji Polskiej w kolejności: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info i TVP Kultura.

Niemniej największe kontrowersje wzbudza pomysł dotyczący zakazu oferowania stacji w pakietach. Łącznie przedstawiciele aż ośmiu organizacji branży telewizyjnej wydało oświadczenie, w którym czytamy apel o „wstrzymanie prac nad tymi szkodliwymi regulacjami, które w istocie ograniczą konkurencję i osłabiają polski rynek telewizyjny”. W praktyce może to oznaczać, że kanały, które do tej pory „opłacały się” nadawcom z uwagi na ich połączoną siłę w pakiecie i zwiększony tym samym zasięg, przestaną mieć rację bytu. Spadek zasięgu spowodowany zakazem sprzedaży pakietów telewizyjnych, oznacza bowiem mniejsze przychody z reklam.

Zobacz też: Co oglądać na Amazon Prime Video, czyli zestawienie nowości na platformie

Zgodnie z informacjami podanymi przez Wirtualne Media — pierwsze czytanie zmiany do ustawy o radiofonii i telewizji zaplanowano na 11-13 stycznia 2023 roku. Kancelaria Prawna Media, która uczestniczyła w Sejmowym wysłuchaniu eksperckim, utwierdza nas w przekonaniu, że ewentualne zmiany stanowią nadmierną ingerencję w swobodę działalności gospodarczej. Świadczy o tym między innymi zmuszenie sieci i platform do zmian ofert usług telewizyjnych. W rezultacie takie działania mogą sprawić, że widzowie otrzymają nie tylko uboższą usługę, ale również droższą! Pakiety kanałów mogą się zmniejszyć, przy jednoczesnym podwyższeniu ceny za te stacje, które „przetrwają” ewentualne czystki.

Tymczasem mniejsze przedsiębiorstwa są zagrożone całkowitym wyeliminowaniem z rynku. Wszystko to przez rosnące koszta, które w przypadku niektórych stacji mają być zbyt potężne. Do tej pory rozkładały się one dzięki wspomnianym pakietom pomiędzy mniejsze i większe stacje. W przypadku przyjęcia omawianego wyżej prawa – mniejsze stacje będą zmuszone do bezpośredniej rywalizacji z największymi kanałami, a z uwagi na znacznie mniejsze środki, najprawdopodobniej takiej konkurencji nie będą w stanie „wytrzymać”.

Źródło: Wirtualne Media

Motyw