Najdziwniejsze telefony

Operatorzy komórkowi i ich telefony – Plusfon, Era G1 i inne. Dawniej to o nich się marzyło

4 minuty czytania
Komentarze

Wraz z premierą smartfonów T Phone, T-Mobile przypomniał wszystkim, że operatorzy komórkowi potrafią oferować telefony pod swoją własną marką. Kiedyś takich urządzeń było jednak znacznie więcej. Być może sami mieliście któreś z nich?

Operatorzy komórkowi i ich telefony

Co do zasady operatorzy komórkowi nie zajmowali się produkcją telefonów komórkowych. Oferowane przez nich urządzenia dostarczali specjalizujący się w tym producenci (m.in. HTC oraz Huawei), tyle że urządzenia przed trafieniem do klientów były odpowiednio obrandowane. Operatorzy komórkowi mieli dzięki temu swego rodzaju reklamę, a ich oferta wyglądała bardziej spójnie (można było np. wziąć abonament w Plusie wraz z Plusfonem – wszystko do siebie pasowało, przynajmniej pod względem nazewnictwa).

Duet Plus – ten model ma już 25 lat

źródło: archiwum.allegro.pl

W 1997 roku został zaprezentowany telefon Duet niezbyt znanej marki Hagenuk. Urządzenie charakteryzowało się monochromatycznym ekranem, baterią o pojemności 600 mAh, czasem czuwania 90 godzin i czasem rozmów 130 minut. Wymiary i waga to odpowiednio 147 × 53 × 17 mm oraz ok. 180 g.

Co jednak Hagenuk Duet robi w naszym zestawieniu? Ten telefon występował pod różnymi nazwami, a jako Duet Plus był dostępny w ofercie operatora sieci Plus. Telekom zachwalał urządzenie na swojej stronie internetowej, podając takie atuty sprzętu, jak zintegrowana antena oraz możliwość indywidualnej konfiguracji menu. W 1997 roku za telefon wraz z aktywacją trzeba było zapłacić 601 zł. Żeby jednak zachować odpowiednią skalę, pamiętajmy, że w tamtych czasach prawo przewidywało najniższe miesięczne wynagrodzenie na poziomie 391-450 zł.

Plusfon 401i oraz 601i – Huawei i ZTE w przebraniach

Skoro już przy telefonach sygnowanych marką Plus jesteśmy, trzeba wspomnieć o Plusfonie 401i. Telefon zadebiutował w 2007 roku i w swojej specyfikacji miał m.in. kolorowy ekran o przekątnej 1,8″, baterię o pojemności 800 mAh i aparat 1,3 MP. Kupujący w zestawie otrzymywał kartę pamięci 512 MB lub 1 GB. Tak naprawdę za stworzenie Plusfona odpowiada firma Huawei, która miała w tamtych czasach praktycznie identyczny model U120. Urządzenie nie grzeszyło jakością wykonania – problematyczna była choćby błyszcząca ramka dookoła ekranu wykonana z oddzielnego kawałka tworzywa. Temu elementowi zdarzało się odklejać.

W podobnym czasie dostępny był Plusfon 601i. Ten ciekawie wyglądający telefon z klapką bazował na ZTE F230. Miał obracaną kamerę i dedykowane przyciski muzyczne. Charakteryzował się też baterią 800 mAh oraz… dwoma wyświetlaczami.

Orange SPV i Era MDA – operatorzy komórkowi oferowali telefony od HTC

Kilkanaście lat temu HTC produkowało telefony dla Orange. Telefonów tych było całkiem sporo i wyróżniały się one systemem Windows Mobile oraz, w przypadku niektórych modeli, designem przypominającym raczej na pierwszy rzut oka aparat kompaktowy lub odtwarzacz MP4, a nie telefon. Modele te co do zasady miały swoje odpowiedniki w zwykłej ofercie HTC, występowały wtedy pod innymi nazwami.

Na współpracy z pomarańczowym operatorem HTC jednak nie poprzestawało. Telefony tego producenta można było również nabyć pod szyldem Ery. Te modele również występowały pod innymi nazwami bezpośrednio w ofercie HTC. Mogli je mieć również inni operatorzy komórkowi i wtedy również nazwy były zmieniane.

Era G1, czyli T-Mobile G1, czyli… HTC Dream

W 2008 roku zaprezentowany został pierwszy smartfon z Androidem – HTC Dream. Jego dystrybucją w dużej mierze zajmował się jednak T-Mobile. Operator nazwał go jako T-Mobile G1. W Polsce jednak funkcjonowała wtedy jeszcze sieć Era (którą później zastąpił T-Mobile), więc na naszym rynku HTC Dream funkcjonował jako Era G1.

Jako że mówimy o pierwszym smartfonie z Androidem, warto przypomnieć sobie najważniejsze elementy jego specyfikacji. Urządzenie miało ekran o przekątnej 3,17″ i rozdzielczości 320 × 480 px, baterię 1150 mAh, procesor Qualcomm MSM7201A i aparat 3,2 MP. Telefon pracował pod kontrolą Androida 1.6.

Czytaj także: Idea, Tak Tak, 36.6 i nie tylko, czyli zapomniane marki polskich operatorów

T Phone 5G i T Phone Pro 5G, czyli najnowsze propozycje T-Mobile

Najnowsze przykłady na to, jak operatorzy komórkowi oferują telefony pod własnym szyldem, to oczywiście T Phone 5G i T Phone Pro 5G. Oba urządzenia powstały w wyniku współpracy T-Mobile oraz Google i są jednymi z najtańszych telefonów z 5G w Polsce. Magentowy operator tak przygotował ofertę, by urządzenia były szczególnie opłacalne w abonamencie.

Czytaj także: Operatorzy komórkowi i ich stare reklamy – pamiętacie je wszystkie?

Smartfony mają wyświetlacze o przekątnych 6,52″ i 6,82″ (rozdzielczość to zaledwie HD+), procesory MediaTek Dimensity 700 i 4 (T Phone 5G) lub 6 (T Phone Pro 5G) GB RAM-u. O szczegółach przeczytacie w naszej recenzji smartfonów T-Mobile.

źródło: muzeumkomórek.pl, mgsm.pl, gsmonline, własne, zdjęcie główne: Eirik Solheim/Unsplash

Motyw