Żółty kabel sieciowy RJ45 leżący na klawiaturze laptopa z wizualizacją przepływu danych w postaci światłowodów.

Najszybsza sieć na świecie przyspiesza. Przesłanie całego twojego dysku zajęłoby mniej niż 0,2 s

2 minuty czytania
Komentarze

Dedykowana sieć naukowa Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych operuje najszybszym na świecie łączem internetowym ESnet. Historia przedsięwzięcia sięga 1986 roku. ESnet łączy wszystkie najważniejsze laboratoria w USA i służy głównie do przesyłania danych, analiz, wizualizacji i ewentualnych przełomów naukowych. Niedawno została zaktualizowana do ESnet6, wobec czego jest teraz jeszcze szybsza. Wgrany upgrade jest w tej chwili udostępniony wyłącznie do testów naukowców.

Najszybsza sieć internetowa mocno przyspieszyła

ESnet po aktualizacji osiągnął zawrotną przepustowość 46 terabitów na sekundę (Tb/s). Oznacza to, że jest równo 46 tysięcy razy szybszy, niż najszybsze dostępne łącze dla konsumentów (10 Gb/s).

„ESnet6 reprezentuje transformacyjną zmianę w sposobie budowania sieci na potrzeby badań, o zwiększonej pojemności, odporności i elastyczności […] Razem te nowe możliwości sprawiają, że naukowcom z całego świata prowadzenie i współpraca przy przełomowych badaniach są szybsze, łatwiejsze i bardziej wydajne” – powiedział dyrektor wykonawczy ESnet, Indra Monga w komunikacie prasowym firmy.

Zobacz też: Internet na statku. Nowoczesny sprzęt SpaceX

Esnet składa się z 24 tysięcy kilometrów kabli światłowodowych obejmujących cały kraj i umożliwiających wspólne łącza szkieletowe. Do tej pory każde z nich mogło przesyłać dane od 400 Gb/s do 1 Tb/s w przypadku rekordowych transferów. Wzrost jest więc 46-krotny względem najszybszego możliwego przepływu danych sprzed aktualizacji.

Co ciekawe, chociaż jest to zdecydowanie najszybsza sieć na świecie, to nie zdobyła ona rekordowej prędkości jednorazowej transmisji danych. Ten tytuł należy się Japończykom, którym udało się osiągnąć 1 petabit na sekundę, czyli 1024 Tb/s.

Zaktualizowany ESnet6 jest już w rękach naukowców i w trakcie testów.

* – pamiętajcie, że bit to nie to samo co bajt. We wszystkich miarach należy przyjąć, że 1 bajt odpowiada 8 bitom.

zdjęcie główne: Proxima Studio

    Motyw