Dzień Ziemi

Dzień Ziemi – pięć prostych rzeczy, które może zrobić każdy, by pomóc planecie

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. To dobry moment, by przypomnieć o prostych zasadach, które mogą sprawić, że będziemy funkcjonować w czystszym i mniej wyeksploatowanym środowisku. Warto stosować je na co dzień, bo o planetę, na której żyjemy, powinniśmy dbać cały rok, a nie tylko w jej święto.

Dzień Ziemi – jak możemy zadbać o planetę?

fot. Ben White/Unsplash

Na co dzień piszemy w dużej mierze o sprzęcie elektronicznym, który ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. W kontekście dbania o planetę warto zwrócić uwagę na to, by nie przyczyniać się do powstawania elektrośmieci. Nie jest tajemnicą, że jednym z głównych obciążeń dla środowiska są tony odpadów, które nieprędko ulegną rozkładowi. Jeśli mamy taką możliwość, kupujmy trwalsze, lepiej wykonane urządzenia, ale rzadziej. Nie chodzi o to, by nagle każdy miał sprzęt z najwyższej półki, nawet jeśli takiego nie potrzebuje (tym bardziej że jakość nie zawsze dorównuje bardzo wysokiej cenie). Dobrym pomysłem będzie np. kupowanie co trzy lata smartfona za ok. 1500 złotych, zamiast co rok za ok. 500 złotych.

Druga zasada również wiąże się z ograniczeniem powstawania elektrośmieci, jednak tym razem skupimy się na sprzęcie, który już posiadamy. Zamiast wyrzucać urządzenie, które nie do końca spełnia swoją pierwotną rolę, znajdźmy dla niego drugie zastosowanie. Smartfon, który działa już dosyć wolno, a jego aparat i czas pracy na jednym ładowaniu są dla nas niewystarczające, może sprawdzi się po sformatowaniu w roli nawigacji samochodowej lub pierwszego telefonu dla dziecka. Niektórzy operatorzy odkupują smartfony od klientów, dając w zamian bony na zakup kolejnego urządzenia. Stare aparaty fotograficzne, radioodbiorniki i inne sprzęty możemy spróbować sprzedać w sieci. Jest szansa, że znajdzie się ktoś, kto z urządzeń mających już swoje lata zrobi jeszcze jakiś użytek.

Jeśli już naprawdę musimy pozbyć się sprzętu, który zupełnie do niczego się nie nadaje, trzeba pamiętać, by nie wyrzucać urządzeń do zwykłego śmietnika, lub, co jeszcze gorsze, np. do lasu czy przydrożnego rowu. To nieekologiczne, a w dodatku grożą za to kary finansowe. Zużyte urządzenia RTV i AGD można zostawić bezpłatnie w sklepie, w którym kupujemy nowy sprzęt. Smartfony, które już zupełnie nie działają, przyjmują nieraz operatorzy. Uszkodzone i niekompletne telewizory, lodówki i inne tego typu rzeczy można wywieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Pamiętajmy też o tym, żeby nie wyrzucać zużytych baterii i akumulatorów do zwykłego śmietnika. Takie odpady mają szkodliwe dla środowiska substancje i powinny być zostawiane w specjalnych pojemnikach, które można znaleźć np. w marketach.

Zasoby planety nie są nieskończone

fot. Greg Rosenke/Unsplash

ONZ alarmuje, że do 2050 roku co najmniej jedna na cztery osoby na świecie będzie cierpieć z powodu deficytu pitnej wody. Warto więc jej bezmyślnie nie marnować, bo tylko 2,5% wody na świecie jest wodą słodką, zdatną do picia. Przyzwyczailiśmy się, że wodę mamy w kranie oraz w butelkach dostępnych w każdym sklepie, jednak taki stan rzeczy nie jest wcale tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Efektem niedoborów wody mogą być masowe migracje, co zdestabilizuje sytuację na świecie.

Poza wodą warto też oszczędzać prąd. Oczywiście, jest on nam potrzebny na co dzień i trudno wyobrazić sobie, byśmy z niego w znacznym stopniu zrezygnowali. Jednak unikając pozostawiania włączonych urządzeń, gdy z nich nie korzystamy i wybierając energooszczędne sprzęty, zaoszczędzimy pieniądze na rachunkach i pomożemy środowisku, bo niestety prąd w Polsce wciąż jest wytwarzany w dużej mierze z węgla.

Czytaj także: Google obchodzi Dzień Ziemi – do wyszukiwarki trafiła animacja ze skutkami zmian klimatu

Oczywiście sposobów na dbanie o środowisko jest więcej. Należy do nich również segregowanie odpadów, zapobieganie marnowaniu żywności i stopniowe odchodzenie od używania plastikowych wyrobów. Stosując tego typu zasady, z pewnością przyczynimy się w jakimś stopniu do poprawy kondycji naszej planety. Może się wydawać, że nasz wpływ jest bardzo niewielki, jednak świadomość związana z ekologią stopniowo się poprawia i w swoich działaniach nie będziemy osamotnieni.

zdjęcie główne: Joshua Rawson-Harris/Unsplash

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy