Jak oszczędzać prąd? Oto 13 sposobów na obniżenie rachunków

8 minut czytania
Komentarze

Jak oszczędzać prąd? A po co w ogóle? Coraz częściej można usłyszeć o tym, że lepiej na pewno nie będzie – w kwestii kosztów życia oraz samych rachunków. Dlatego należy mieć na uwadze, że jeśli nikt dookoła nie jest w stanie nam pomóc, wówczas koniecznie weź sprawy w swoje ręce. W jaki sposób to zrobić? To nie jest nic trudnego. Wystarczy jedynie odpowiednio gospodarować i tutaj jest właśnie tutaj pojawia się recepta na to, jak oszczędzać prąd. Można zacząć od codziennych czynności, które na początku faktycznie mogą sprawiać problem ze względu na siłę przyzwyczajeń. Jednak te małe kroczki pozwolą na oszczędzaniu małych kwot, które sumarycznie mogą dać ciekawy efekt na rachunku. Później można iść oczywiście dalej i myśleć nad nowoczesnymi technologiami i rozwiązaniami, które pozwalają oszczędzać na prądzie.

  1. Jak oszczędzać prąd korzystając ze światła dziennego?
  2. Wyłącz światło, kiedy go nie potrzebujesz
  3. Wyciągaj wtyczki z gniazdka elektrycznego
  4. Odłączaj ładowarkę, aby oszczędzać prąd
  5. Oszczędzaj prąd z pełną pralką i zmywarką
  6. Nie otwieraj często piekarnika podczas pieczenia
  7. Gotowanie potraw pod pokrywką
  8. Nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki
  9. Zapoznaj się ze swoimi urzadzeniami – korzystaj z trybu oszczędzania energii
  10. Nie gotuj całego czajnika wody
  11. Jak oszczędzać prąd na inwestowaniu w nowe urządzenia?
  12. Fotowolatika to inwestycja w oszczędzanie prądu
  13. Wybierz ofertę cenową od swojego dostawcy prądu

Jak oszczędzać prąd korzystając ze światła dziennego?

To dość racjonalne rozwiązanie. Przestaw swój tryb pracy na nieco bardziej dzienny. Jeśli pracujesz zdalnie w domu, wtedy trzeba pomyśleć o wcześniejszych godzinach pracy zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim, aby móc wykorzystać światło. W czasie zimy oraz jesieni najlepszym pomysłem jest zadbanie o swoją wydajność i pracowanie w dzień, a nie po zmroku, gdy trzeba włączyć światło. Jeśli odpowiednio rozplanujesz swój dzień pracy, wtedy nie będzie problemu z tym, jak oszczędzać prąd. Dodatkowo zyska na tym również Twoja efektywność. Zazwyczaj wydajniej pracuje się przy świetle dziennym niż tym sztucznym.

Wyłącz światło, kiedy go nie potrzebujesz

Bardzo często dużo osób zapomina o wyłączaniu światła, a to kolejna szansa to jak oszczędzać prąd. Czasami zaczynając o porze, kiedy faktycznie nie ma jeszcze stosunkowo dziennego światła, pojawia się potrzeba korzystania ze sztucznego oświetlenia. Jednak kiedy wpada się w wir pracy i obowiązków bardzo szybko przestaje się obserwować to, co dzieje się dookoła. Tutaj potrzebna jest czujność i gdy tylko pojawi się słońce w pomieszczeniu, wyłącz lampkę. Staraj się również odsłaniać okna, abyś od samego początku był w stanie wykorzystywać dobrodziejstwo słonecznego dnia. 

Wyciągaj wtyczki z gniazdka elektrycznego

Jeśli przez dłuższy czas nie będziesz używać danego sprzętu, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest odłączenie go od sieci. Wyłączone urządzenia, które są podłączone, pobierają śladowe ilości prądu. Jednak jeśli tych urządzeń jest więcej i spojrzy się na to z dłuższej perspektywy, wówczas będzie można zobaczyć te cenne złotówki, które mogłyby być odjęte z Twojego rachunku za prąd! 

Odłączaj ładowarkę, aby oszczędzać prąd

Użytkownicy bardzo często nie wiedzą o tym, że ładowarka również nabija impulsy na rachunek wtedy, kiedy jest podłączona do gniazdka elektrycznego bez smartfona. Jedna osoba może powiedzieć o tym, że przecież będą to na pewno nieznaczne koszty. Jednak jeśli z takim podejściem będzie się lekceważyć wszystkie dobre nawyki w oszczędzaniu prąd, wówczas faktycznie to nie ma sensu. Odłączanie ładowarki jest kolejnym składnikiem, który pozwala odjąć kwotę od rachunku za prąd.  

Oszczędzaj prąd z pełną pralką i zmywarką

Pralka i zmywarka działają w ten sposób, że niezależnie od tego, czy załaduje się połowę lub jej całość, urządzenie zużyje tyle samo wody oraz prądu. Dlatego prostym wnioskiem jest staranie się o ładowanie pralki oraz zmywarki do pełna. To będzie ekonomiczna i ekologiczna decyzja. Wystarczy jedynie dobrze się zorganizować. W przypadku prania przydają się kosze na pranie, które pozwalają przechowywać brudne ubrania czekające na pranie. Ze zmywarką jest łatwiej. Tutaj na bieżąco wystarczy dokładać brudne naczynia i włączyć mycie wtedy, kiedy zmywarka będzie pełna. 

Nie otwieraj często piekarnika podczas pieczenia

Kiedy pieczesz ciasto lub obiad w piekarniku, staraj się nie sprawdzać co chwila, czy już jest gotowe lub jak pięknie pachnie. Zawsze możesz do podobnych wniosków dochodzić poprzez obserwowanie przez szybę piekarnika. O co całe zamieszanie? O to, że za każdym razem kiedy otwierasz piekarnik, część temperatury po prostu ucieka. Po zamknięciu urządzenie musi ponownie się nagrzać do zadanej mu temperatury, a co za tym idzie, pobrać więcej energii, aby wykonać ten wysiłek. 

Gotowanie potraw pod pokrywką

Bardzo dużo osób gotuje potrawy na bardzo dużym ogniu i bez pokrywki lub z jej uchyleniem. Zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie pozostawienie pokrywki bez uchylenia, lecz ze zmniejszonym ogniem. Do momentu zagotowania wody, włącz większy płomień, aby zyskać na czasie, jednak po zagotowaniu należy go zmniejszyć do takiego stopnia, aby wciąż się gotowało, jednak nie prowadziło do kipienia. 

Nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki

Za każdym razem, kiedy masz ciepłe jedzenie i chcesz je schować do lodówki, koniecznie zaczekaj, aż ostygnie. Inaczej urządzenie będzie musiało pobrać więcej energii, aby wykonać takie chłodzenie, które pozwoli utrzymać ustawioną temperaturę. 

Zapoznaj się ze swoimi urządzeniami – korzystaj z trybu oszczędzania energii

Poznaj swój sprzęt. Wiele z nich na pewno ma tryb ekonomiczny, który pozwoli przy podobnej wydajności wykonać to samo zadanie. Co najlepsze? W ten sposób zaoszczędzisz energię. Zapoznaj się z instrukcją lub po prostu dobrze przyjrzyj się urządzeniom. Zazwyczaj, aby używać trybu oszczędności energii nie potrzeba wielu godzin z instrukcją, bo powinien być do tego specjalny włącznik. 

Nie gotuj całego czajnika wody

Czasami może się przydać zwykłe logiczne myślenie i refleksja nad swoim postępowaniem. Po co gotować cały czajnik wody, skoro robisz herbatę lub kawę tylko dla siebie? Bez sensu prawda? W takiej sytuacji nalej tyle wody, ile potrzebujesz. Zaoszczędzisz w ten sposób na prądzie, wodzie oraz na swoim cennym czasie! 

Jak oszczędzać prąd na inwestowaniu w nowe urządzenia?

Inwestowanie w nowe sprzęty jest kolejną słuszną decyzją, jaką możesz podjąć na drodze do oszczędzania na energii elektrycznej. Nowsze urządzenia są zazwyczaj bardziej energooszczędne, a co za tym idzie, to inwestycja, która z czasem na pewno będzie się zwracała i całkiem szybko odczujesz różnicę, patrząc na rachunki. Pamiętaj również o klasach energetycznych, które się zmieniły ponad rok temu – Nowa etykieta energetyczna – koniec z A+++ i nagle twoja pralka to tylko C. Na skutek tego starsze urządzenia pomimo swojej wyższej klasy, stało się mniej energooszczędne.

Fotowolatika to inwestycja w oszczędzanie prądu

Coraz więcej można usłyszeć o fotowoltaice. Poza tym wystarczy się rozejrzeć dookoła. Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na zakładanie właśnie paneli fotowoltaicznych. Jednak jak to działa? W jaki sposób faktycznie można oszczędzić na tym pieniądze? W świetle polskiego prawa energia wytworzona z OZE może być wykorzystana na własne potrzeby lub dopuszczona do sieci publicznej pomniejszy Twoje rachunki. Tutaj decyzja należy do Ciebie. Niestety na ten moment nie ma możliwości handlować energią na rynku – sprzedawać ją przykładowo na swoim osiedlu dla sąsiadów.

Ile można zaoszczędzić na panelach fotowoltaicznych? Tutaj przede wszystkim trzeba by było określić ile takich paneli będzie się miało zainstalowanych, aby móc oszacować jak duża będzie produkcja zielonej energii elektrycznej. W przypadku decydowania się na wykorzystanie na własne potrzeby każdy dąży zawsze do wyrównania bilansu tak, aby nie płacić wcale za prąd i być samowystarczalnym. W sytuacji kiedy producent energii elektrycznej decyduje się jednak na sprzedaż dla publicznej sieci, wówczas rachunek za prąd zostanie obniżony o wartość wytworzenia – jej wysokość jest już kwestią indywidualnej umowy.

Wybierz ofertę cenową od swojego dostawcy prądu

W przypadku oszczędzania prąd zastanów się nad odpowiednią taryfą pakietową dla swojego domu. Każdy ma inny styl pracy i życia. Jedni są poza domem przez cały dzień i wracają dopiero wieczorem. Inni znowu pracują zdalnie i zaczynają swój dzień szybko, aby jak najwcześniej skończyć pracę. Do czego zmierzamy w tym momencie? Do tego, że popularnym wariantem rozliczenia jest wybór stref godzinowych. W takim rozwiązaniu można wybrać, czy przez cały dzień koszt prądy jest taki sam, czy przykładowo nocą zapłaci się mniej za taką samą ilość niż zużytego za dnia. To są pytania, które powinien postawić sobie każdy, kto myśli o realnym oszczędzaniu na energii elektrycznej. Przeczytaj o strefach godzinowych dla domu i wybierz odpowiednią opcję dla siebie! 

Jak oszczędzać prąd? Na to pytanie wiele osób faktycznie coraz częściej szuka odpowiedzi Początki faktycznie mogą okazać się nieco trudniejsze, bo w końcu trzeba zmienić swoje codzienne funkcjonowanie. Jednak wystarczy w tym zakresie jedynie odrobina upartości i na pewno się wszystko uda. 

Motyw