Od dziś obowiązuje nowa etykieta energetyczna, która będzie przyklejana na urządzeniach AGD oraz RTV. Zmiana ma uzmysłowić klientom, jak faktycznie wygląda energooszczędność ich sprzętów. A producentów poniekąd „zmusić” do tego, by ich urządzenia były bardziej eko. To początek zmian, które w przyszłości mają objąć jeszcze innego rodzaju sprzęty. Wszystko po to, by konsument miał pełen dostęp do informacji.

Nowa etykieta energetyczna – jakie są zmiany?

Nowa etykieta energetyczna 2021

Od 1 marca 2021 roku zmianie ulegają etykiety energetyczne na zmywarkach, pralkach, pralko-suszarkach, lodówkach, chłodziarkach do wina, zamrażarkach oraz telewizorach i wyświetlaczach. Później taka sama zmiana ma pojawić się także na lampach czy żarówkach. Największą zmianą, która da się zauważyć od razu, będzie brak plusów przy skali. Znikną oznaczenia takie jak A+ czy A++. Zamiast nich skala na etykiecie zostanie rozszerzona i od teraz ma obejmować litery od A do G. Plusy znikną całkowicie, co ma dać lepszy pogląd na faktyczną energooszczędność urządzenia.

Pralka, która była jeszcze niedawno oceniana na A+++, teraz ma kategorię C. Taka zmiana jest jednocześnie powrotem do tego, jak oznaczano produkty przed 20 laty, a jest wprowadzana teraz ze względu na przepisy Unii Europejskiej. Może być więc tak, że produkty z klasą A+ trafią do klasy G. Nowe klasy A oraz B są zarezerwowane dla nowych i najbardziej oszczędnych modeli urządzeń. Dodatkowo nowa etykieta energetyczna ma także kod QR, który będzie odsyłał do bazy danych, gdzie konsument będzie mógł znaleźć informacje o urządzeniu. Pojawi się także informacja o generowanym przez sprzęt hałasie i nowe piktogramy.

Zobacz też: Garść ciekawostek o śmigłowcu prosto z Marsa.

Czy taka zmiana faktycznie sprawi, że konsumenci będą teraz szukali uważniej sprzętów z wyższą klasą energooszczędności? Częściowo na pewno tak, choć brak plusów przez moment może być mylący. W końcu bardzo łatwo przywiązujemy się do pewnych rozwiązań i musi minąć chwila, zanim zapoznamy się z nowymi etykietami energetycznymi. Podoba wam się taka zmiana?

Źródło: Etykieta Energetyczna

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.